مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷


آشنایی با میان‌برهای صفحه‌کلید در ویندوز۷

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۱۲

شاید نخستین چیزی که هنگام استفاده از سیستم‌عامل جدید، جالب و گاهی لازم به نظر برسد، دانستن کلیدهای میان بر آن هستند. به همین منظور چند میان‌بر کاربردی برای سیستم‌عامل ویندوز 7 در این مطلب برای شما ذکر کرده‌ایم. استفاده از این میان‌بر ها، در صرفه جویی وقت نقش بسیار موثری دارند.

 

Alt + P

این میان‌بر در مرورگر ویندوز صفحه پیش‌نمایش فایل‌ها را که در سمت راست پنجره قرار دارد، فعال می‌کند. استفاده از این میان‌بر برای پیش‌نمایش عکس‌ها در فولدرهای مختلف بسیار مناسب است.

(کلید مثبت) Windows + +
(کلید منفی) Windows + –

با فشردن کلیدهای ویندوز و مثبت یا منفی، می‌توان Magnifier (ذره‌بین) را فعال کرد. ذره‌بین به کاربر اجازه زوم کردن روی دسکتاپ یا باز کردن لنز ذره‌بینی مستطیل شکلی را می‌دهد که به واسطه آن می‌توان بخش‌هایی از صفحه نمایش را بزرگ یا کوچک کرد. کاربر می‌تواند ذره‌بین را طوری تنظیم کند که حرکات نشانگر صفحه‌کلید یا ماوس را دنبال نماید.  در نظر داشته باشید که قابلیت ذره‌بین فقط هنگامی که دسکتاپ Aero فعال است، کار می‌کند.

Windows + Up
Windows + Down
اگر یک پنجره باز در بزرگ‌ترین اندازه خود نیست، می توانید با کمک کلیدهای میان بر Windows + Up آن را بزرگ کنید تا همه صفحه نمایش را در بر بگیرد. برعکس این روش نیز قابل استفاده خواهد بود یعنی اگر پنجره فعال همه صفحه نمایش را پر کرده، با میان‌برWindows + Down به اندازه عادی خود برمی‌گردد. اگر از این میان‌بر برای Minimize کردن یک پنجره استفاده کنید، متاسفانه استفاده دوباره از میان‌بر Windows + Up، آن را به وضعیت قبلی باز نمی‌گرداند.

Windows + Shift + Up
همانند میان‌بر ذکر شده در بالا، فشار این سه کلید به طور هم‌زمان باعث می‌شود ارتفاع آن به بیشترین اندازه ممکن برسد. باید توجه داشته باشید که این میان‌بر تغییری در عرض پنجره ایجاد نمی‌کند و فقط ارتفاع پنجره را بزرگ می‌کند. با فشار کلیدهای Windows + Down می‌توانید وضعیت پنجره را به حالت اولیه آن برگردانید.

Windows + Left
Windows + Right
یکی از قابلیت های جدید ویندوز 7،  گرفتن و کشیدن پنجره‌ها به سمت راست یا چپ نمایشگر است که باعث باز شدن آن‌ها به اندازه نصف نمایشگر خواهد شد. یعنی با کشیدن پنجره به سمت چپ نمایشگر، پنجره به صورت عمودی نصفه سمت چپ صفحه را پر می‌کند. به این ترتیب می توان دو پنجره را در دو طرف نمایشگر باز کرد و به‌طور هم‌زمان از آن‌ها استفاده نمود. با این قابلیت، دیگر به صرف زمان برای تنظیم اندازه دو پنجره برای استفاده هم‌زمان نیازی نیست.

Windows + E
این میان‌بر به صورت خودکار، برای نمایش فولدر Libraries یک پنجره  جدید مرورگر ویندوز را باز می کند.

Windows + P
شما می‌توانید مانیتورهای چندگانه خود را با این میان‌بر مدیریت کنید. Windows + P، پنجره ای کوچک برای مدیریت و تنظیم نمایشگر دوم یا پروژکتور باز می‌کند. کاربر می‌تواند از یک مانتیور به وضعیت دو مانیتوری در هر دو حالت آیینه‌ای یا گسترش دسکتاپ سوییچ کند.

Windows + Shift + Left
Windows + Shift + Right
اگر از دو نمایشگر یا بیشتر استفاده می‌کنید، با کمک این میان‌بر می توانید یک پنچره را از نمایشگری به نمایشگر دیگر انتقال دهید. اندازه و جای پنجره به همان وضعیتی که در صفحه نمایش اول بود، باقی خواهد ماند.

Windows + [Number]
با نگه داشتن کلید ویندوز و فشار دادن هر کدام از اعداد، می توان به ترتیب هر کدام از برنامه ها و نرم افزارهایی که در نوار وظیفه پینشده‌اند را باز کرد. به طور مثال اگر آیکن مرورگر فایر فاکس در کنار آیکن ویندوز قرار دارد، برای باز کردن آن کافیست کلید ویندوز را همزمان با عدد 2 فشار دهید تا آیکن دوم یعنی فایرفاکس باز شود. به همین سادگی می توان بین آیکن های موجود در نوار وظیفه سوییچ کرد. بنابراین بهتر است برنامه‌هایی که بیش از بقیه استفاده می‌کنید را در ابتدای نوار بگذارید.

Windows +Alt+ [Number]
با نگه داشتن این کلیدها به طور هم‌زمان، می‌توانید بین برنامه‌های مختلفی که در صفحه فعال هستند و آیکن آن‌ها در نوار ابزار پایین نمایشگر قرار دارد، سوییچ نموده و با رسیدن به برنامه مورد نظر، آن را باز کنید.

Windows + T
این میان بر، پیش نمایش برنامه‌های مختلف در نوار ابزار را به صورت پنجره‌های کوچکی نمایش می‌دهد. این کلیدها، همچون کاری که ماوس برای کاربر انجام می‌دهد، عمل می‌کند و کاربر می‌تواند با فشار کلیدهای Enter یا Space، برنامه موردنظر را باز کند.

Windows + Space
با فشار این دو کلید به‌طور هم‌زمان می‌توانید صفحه دسکتاپ را ببینید. یعنی درست همان کاری که با فشردن مستطیل کوچک پایین سمت راست صفحه نمایش انجام می دهید. این میان‌بر نیز نمای شفافی از دسک تاپ را به کاربر نمایش می دهد. تا زمانی که این کلیدها را نگه دارید، صفحه دسکتاپ دیده می‌شود و با رها کردن آن‌ها دوباره صفحه به وضعیت پیشین باز می‌گردد.
Ctrl + Shift + Click
هنگامی که می خواهید یک برنامه را از نوار وظیفه یا منوی استارت با همه قوانین اجرایی آن باز کنید، کلیدهای Ctrl و Shift را فشار دهید و نگه‌دارید.

Ctrl + Click
فشار و نگه داشتن کلید  Ctrl هنگامی که به طور مکرر روی آیکن یک برنامه در نوار وظیفه کلیک می کنید، باعث باز شدن Instanceهای مختلف آن می‌شود، مانند زمانی که چند پنجره مرورگر را روی دسکتاپ خود باز کرده‌اید.

Win+Home
همه برنامه‌های باز در صفحه را به جز پنجره فعال، Minimize می‌کند. این کلید همچون گرفتن پنجره مورد نظر و تکان دادن آن به اطراف برای پایین فرستادن دیگر پنجره‌ها عمل می‌کند. اگر از کاربران حرفه‌ای ویندوز 7 باشید، می‌دانید گرفتن یک پنجره با نشانگر ماوس و چند بار تکان دادن آن باعث می‌شود که بقیه پنجره‌های فعال روی دسکتاپ شما Minimize شوند. با انجام دوباره همین کار می‌توان پنجره‌هایMinimize شده را سرجای خود بازگرداند.

شاید نخستین چیزی که هنگام استفاده از سیستم عامل جدید، جالب و گاهی لازم به نظر برسد، دانستن کلیدهای میان بر آن هستند. به همین منظور چند میان‌بر کاربردی برای سیستم عامل ویندوز 7 در این مطلب برای شما ذکر کرده ایم. استفاده از این میان‌بر ها، در صرفه جویی وقت نقش بسیار موثری دارند.

Win+B
این میان‌بر، بخش System Tray را در نوار وظایف انتخاب می‌کند. شاید میان‌بر مذکور چندان مفید به نظر نرسد، اما وقتی ماوس شما به هر دلیلی از کار بیفتد، ارزش آن را درک خواهید کرد.
Alt+Esc
دقیقا مشابه میان‌بر Alt+Tab است با این تفاوت که بین پنجره‌هایی که باز هستند سوییچ می‌کند و پیش‌نمایشی از آن‌ها نشان نمی‌دهد.

Win+Pause/Break
پنجره properties کامپیوتر را باز می‌کند. این کلیدهای مبان بر برای زمان‌هایی مناسب هستند که کاربر می‌خواهد از وضعیت کامپیوتر یا یک سیستم ساده آگاهی پیدا کند.

Ctrl+Esc
می‌توان از این میان‌بر برای باز کردن منوی استارت کامپیوتر کمک گرفت. البته باید بدانید، نمی‌توان از آن به عنوان جایگزین کلید ویندوز برای دیگر میان‌برها استفاده کرد.

Ctrl+Shift+Esc
فشار دادن این کلیدها به طور هم‌زمان باعث باز شدن پنجره مدیریت کارها (task manager) می‌شود. با این روش دیگر به میان‌بر Ctrl+Alt+Del  نیاز نیست و بلافاصله خود پنجره task manager باز خواهد شد.

Alt+Space
این میان‌بر، منوی سیستم پنجره‌ها را باز می کند و به کاربر امکان بزرگ کردن (x)، کوچک کردن (n)، بستن (c) یا جابه‌جا کردن (m) پنجره را می‌دهد. این میان‌بر می‌تواند برای پنجره‌هایی که با میان‌بر Alt+F4 بسته نمی‌شوند(مانند پنجره اعلان فرمان)، مفید باشد.

Shift+F10
این میان‌بر، منوی محتوایی یا همان منوی راست کلیک را برای یک فایل یا فولدر باز می‌کند. استفاده از این میان‌بر به خصوص برای مواردی که دقیقا می‌دانید کدام گزینه را می‌خواهید انتخاب کنید، بسیار مفید و سریع است. با دانستن حرف اول گزینه‌های این منو که زیر آن‌ها خط نیز کشیده شده است، می‌توانید کلید حرف مورد نظر را روی صفحه کلید فشار دهید تا به سرعت باز شود.

میان‌برهای پنجره‌های مرورگر ویندوز
در اینجا تعدادی از میان‌برهای مرورگر ویندوز را برای شما معرفی کرده‌ایم. این میان‌برها در اغلب برنامه‌های دیگر نیز به همین منوال عمل می‌کنند.

Alt+Up
این میان‌بر، شما را به یک فولدر بالاتر انتقال می‌دهد. یعنی اگر فولدر X در فولدر Y قرار دارد و فولدر Y در درایو D، با هر بار استفاده از این میان‌بر، یک فولدر به عقب برمی‌گردید. به زبان ساده‌تر، از فولدر X به Y و در آخر به درایو D در My Computer می‌رسد.

Shift+Del
این میان‌بر می تواند هر فایلی را بدون ارسال آن به سطل آشغال پاک کند. این روش بسیار خوبی است زیرا به هر حال قرار است سطل زباله کامپیوتر را خالی کنید پس با این کلیدهای میان‌بر می‌توانید یک سره این کار را انجام دهید.

Ctrl+Shift+N
با نگه داشتن این سه کلید به طور هم‌زمان  می‌توانید یک فولدر جدید بسازید.

Alt+Enter
پنجره Properties فایل موردنظر را باز می‌کند و می‌توان اندازه فایل، تنظیمات اشتراک‌گذاری و ایجاد تاریخ را در آن مشاهده و کنترل کرد.

F2
با فشردن کلید F2 می‌توانید نام فایل یا فولدر موردنظر را تغییر دهید.

F3
این کلید، مرورگر ویندوز را باز می‌کند و وارد نوار جست‌وجوی آن می‌شود. اگر صفحه مرورگر باز باشد، فشردن این کلید باعث انتخاب شدن نوار جست‌وجو می‌شود. البته در بعضی از نرم‌افزارها، با کلید F3 می‌توان پنجره جست‌وجو را باز و به دنبال فایل یا متن مورد نظر گشت.

F6
گزینه‌های مختلف موجود در فولدر فعال را یک به یک دور می‌زند. در اکسپلورر، فشردن کلید F6 باعث تغییر مسیر بین نوار موقعیت، نوار گزینه‌ها، پنل سمت چپ و پنل سمت راست می‌شود.
Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13630
  • بازديد ديروز: 11785
  • بازديد کل: 15813473
  • افراد آنلاين: 19 نفر
  • ورودی گوگل: 2


تبلیغات

  
 

تبلیغات