خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷


آلودگی هوا و استرس ۲ عامل مهم سرطان‌زا به شمار می آید

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۳

عضو کمیته علمی کنگره انجمن علمی جراحان عمومی کشور با هشدار نسبت به افزایش شیوع انواع سرطان‌ها در کشور گفت: آلودگی هوا و استرس از عوامل مهم در بروز سرطان‌ها هستند.

دکتر رضا آرمین اظهار کرد: هوای آلوده حاوی انواع مواد کارسینوژن(سرطان‌زا) است و استرس‌های روحی- روانی هم مقاومت بدن را در برابر عوامل بیماری‌زا کاهش می‌دهد، از این‌رو از این 2 به عنوان عوامل سرطان‌زا یاد می‌شود.
به گفته ‌وی، با کاهش مقاومت بدن براثر استرس بدن قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی نیست.
وی از عوامل محیطی، ژنتیک و مصرف برخی غذاها به عنوان سایر عوامل سرطان‌زا نام برد و افزود: به عنوان مثال نوشیدن چای داغ و جویدن ماده‌ای موسوم به ‘ناس’ افزایش موارد سرطان‌های دستگاه گوارش و مری را در خطه‌ای از شمال کشور نظیر استان گلستان و گنبدکاووس را رقم زده است.
دکتر آرمین با بیان اینکه بااین وجود هنوز علت اصلی بروز سرطان ناشناخته است گفت: در کشور ژاپن سرطان معده، در آمریکا سرطان کولون و در زنان ایرانی سرطان پستان و کولون شایع است که خود گویای تاثیر فاکتور محیطی در بروز سرطان‌هاست.
وی استعمال مواد دخانی، مصرف الکل، چاقی و پرخوری را از دیگر علل بروز سرطان برشمرد و افزود: بی‌اشتهایی، کم‌خونی، کاهش وزن ناگهانی از علائم و نشانه‌های بروز سرطان است و در بسیاری از کشورها برای تشخیص زودهنگام و درمان موثر سرطان کولون آزمایش مدفوع از نظر وجود خون مخفی از پس از 45 سالگی انجام می‌دهند.
عضو کمیته علمی ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی کشور به زنان توصیه کرد تا با خودآزمایی بالینی(( Self Examinationو شناسایی توده‌های سرطانی در پستان با مراجعه زودهنگام به پزشک درمان را در مراحل اولیه بیماری دریافت کنند.
دکتر آرمین یادآور شد: در ششمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی که با عنوان ‘مدیریت عود و عوارض سرطان‌های شایع پس از درمان در ایران 11 تا 13 آبان 90 در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار می‌شود نحوه مدیریت عود و عوارض سرطان‌های دستگاه گوارش به عنوان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های ایران بررسی می‌شود و شرکت در این کنگره برای عموم آزاد است

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 8933
  • بازديد ديروز: 10668
  • بازديد کل: 15193281
  • افراد آنلاين: 29 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات