خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷


ابتکار تازه چینی‌ها در تولید ژلاتین از دی‌ان‌ای انسان

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۶/۲۱

در پی انتشار اخبار مبنی بر دستیابی به اولین گوشت مصنوعی جهان در شش ماه آینده توسط کشت سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه و افزایش اشتیاق جهانی برای غذاهای مصنوعی، دانشمندان دانشگاه فناوری شیمیایی پکن موفق به ایجاد شیوه‌ای برای ساخت ژلاتین از دی‌ان‌ای انسان شده‌اند.

این پژوهش که در مجله اگریکالچر اند فود کمیستری منتشر شده، نشان‌دهنده آزمایش‌های موفقی است که در آنها ژنهای انسان به گونه‌هایی از قارچ برای پرورش میزان زیادی از ژلاتین انسانی نوترکیب تزریق شده‌اند.

ژلاتین از تاریخچه طولانی کاربری به عنوان ماده سفت‌کننده در صنایع غذایی برخوردار بوده و ژلاتین انسانی می‌تواند به جانشینی برای حدود 300 هزار تن ژلاتین حیوانی تبدیل شود که سالانه در دسرها، راحت‌الحلقوم‌ها، شیرینی‌ها و محصولات بی‌شمار دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دانشمندان مبدع این شیوه، آنرا بی‌خطر عنوان کرده و اظهار کرده‌اند که شباهت بسیار زیادی بین ژلاتین گاوی و انسانی وجود دارد. از این رو احتمال وجود خطر برای سلامتی بسیار کم خواهد بود.

این در حالی است که ژلاتین انسانی در حال حاضر در صنایع دارویی برای تولید داروها و واکسن‌های خاص مورد استفاده بوده و شیوه‌های بسیار کنترل‌شده تولید آن، ارائه‌دهنده محصول سازگارتری نسبت به ژلاتین سنتی خواهد بود که از استخوان و پوست گاو و خوک بوجود می‌آید. همچنین در حال حاضر از ژن انسان برای ساخت داروهایی مانند انسولین، هورمون رشد انسان و اریتروپویتین برای درمان کم‌خونی استفاده می‌شود.

در حقیقت محققان دانشگاه پکن بر این باورند که شیوه آنها ارائه دهنده مزایای سلامت بیشتری بر ژلاتینی حیوانی است. تحقیقاتی از دانشگاه پزشکی ساپوروی ژاپن، پیش از این از واکنشهای آلرژیک به ژلاتین حیوانی موجود در واکسن‌ها خبر داده بود، اما چنین واکنشی در مورد ژلاتین انسانی احتمال کمتری دارد. علاوه بر آن امکان انتقال بیماری‌های حیوانی مانند جنون گاوی نیز حذف خواهد شد.

اگرچه این محققان هنوز از میزان اقبال عمومی نسبت به این چنین محصولی بی‌خبرند.

دکتر گریگوری کائبنیک از مرکز آمریکایی اخلاق زیستی و سیاست‌های عمومی هستینگر اظهار کرد: ایده ژلاتین انسانی ممکن است به بروز سوال‌هایی در مورد آدمخواری منجر شوند که اصلا جای نگرانی وجود نداشته و این ژلاتین نه از بافت مشابه حیوانی که ژلاتین از آن پدید می‌آید، بلکه از قارچ به وجود آمده است. قارچی که با توالی‌های ژنتیکی موجود در انسان اصلاح شده‌است.

این مطلب، مساله تابو بودن آنرا از بین برده و در صورت تولید عمومی، مشکلی در مصرف آن وجود نخواهد داشت.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13660
  • بازديد ديروز: 11906
  • بازديد کل: 15554057
  • افراد آنلاين: 38 نفر
  • ورودی گوگل: 3


تبلیغات

  
 

تبلیغات