هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷


ابوالقاسم طالبی جوایزش را به فرزند «شهید احمدی‌روشن» داد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۲۹

ابوالقاسم طالبی جایزه سینمایی «گفتمان انقلاب اسلامی»‌اش و خودروی «تیبا» اهدایی جشنواره‌ی فیلم فجر را به فرزند خردسال «شهید احمدی روشن» اهدا کرد.

در مراسم اهدای اولین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی که شب گذشته ـ 28 بهمن ماه ـ در سینما «فلسطین» برگزار شد، هیات داوران این جایزه از محمد علی باشه‌آهنگر برای کارگردانی فیلم «ملکه»، ‌علی قوی‌تن برای کارگردانی «پرواز بادبادک‌ها»، حسن فتحی برای کارگردانی «یک روز دیگر»، جواد اردکانی برای کارگردانی «شور شیرین» و پرویز شیخ‌طادی برای کارگردانی «روزهای زندگی» تقدیر به عمل آورد.

همچنین در این برنامه از جمال شورجه به عنوان «حافظ گفتمان انقلاب اسلامی» در هیات داوران سی‌امین‌جشنواره بین المللی فیلم فجر ‌، یعقوب توکلی برای نقد جامع سینمای ایران، ‌وحید جلیلی به عنوان بنیان‌گذار جشنواره مردمی فیلم عمار ‌، ناصر هاشم‌زاده به عنوان حافظ گفتمان انقلاب اسلامی در عرصه فیلمنامه‌نویسی‌ و سعید مستغاثی «برای سال‌ها نقد دلسوزانه برای سینمای ایران» تقدیر به عمل آمد.

به گزارش ایسنا‌، در ادامه، اولین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی به «قلاده‌های طلا» به کارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه‌کنندگی محمد خزاعی اهدا شد.

پس از اهدای جوایز، ابوالقاسم طالبی پشت میکروفن رفت و با اشاره به دریافت سیمرغی در اختتامیه جشنواره فیلم فجر گفت: در زندگی اساسا نمی‌توانم پارتی بازی کنم. هنگامی که آقای خزاعی دبیر جشنواره شد گفتم که احتمالا چهار پنج جایزه از جشنواره می‌بریم اما دیدیم که با توجه به قانونی که وجود دارد باید «قلاده‌های طلا» کنار گذاشته شود.

وی یادآور شد: روز اختتامیه دوست خوبم آقای شیخ طادی دلش به حال ما سوخت و جایزه‌ خود را به من داد. وزیر ارشاد هم گویا دلش برای آقای شیخ طادی سوخت و ماشین و سیمرغ ایشان را پس دادند و یک ماشین و سیمرغ مجزا به من هدیه کردند.

ابوالقاسم طالبی سخنانش را اینگونه ادامه داد: ماشین اهدایی‌ جشنواره‌ی فیلم فجر را به فرزند استاد شهید احمدی روشن اهداء‌کردم.

وی ادامه داد: چند روز پس از اختتامیه با من تماس گرفتند و گفتند مشخصات رنگ و سند ماشین تیبایی که‌می‌خواهید را بگویید و من نیز گفتم لطفا ماشین مشکی متالیک باشد و آن را به نام فرزند خردسال شهید احمدی روشن بزنید.

در این هنگام حاضران چند دقیقه به صورت ایستاده، ابوالقاسم طالبی را تشویق کردند و او نیز در میان تشویق‌ها همسر ،‌فرزند و پدر همسر شهید احمدی روشن را به روی سن دعوت کرد.

سپس ابوالقاسم طالبی با در آغوش گرفتن فرزند شهید احمدی روشن با بیان جمله «به کوری چشم اسرائیل » در میان تشویق ایستاده حاضران چندین عکس یادگاری گرفت.

پدر همسر شهید احمدی روشن نیز ضمن تشکر از ابوالقاسم طالبی به دلیل تکریم خانواده این شهید هسته‌ای کشور بیان کرد: از خداوند برای آقای طالبی در دنیا و آخرت سعادت را خواستارم چرا که ایشان نهایت محبت،احترام‌ و ایثار را نسبت به خانواده شهید احمدی روشن داشتند، از درگاه خداوند می‌خواهم که به جای این لطف ایشان در آن دنیا قصرهای بهشتی نصیب ایشان شود.

محمدخزاعی تهیه کننده «قلاده‌های طلا» نیز درباره ساخت این فیلم سینمایی گفت: روزی که شروع به ساخت این فیلم کردیم سختی‌های زیادی را متحمل شدیم‌، حتی به بسیاری از بازیگرانی که زنگ می‌زدیم می‌گفتند که فیلم سیاسی بازی نمی‌کنیم، اما لطف خدا شامل حال‌مان شد و فیلم به بهترین شکل ساخته شد.

وی خاطرنشان کرد:‌ امروز به بازیگران «قلاده‌های طلا» می‌گویم که زمانی جنگ تن به تن داشتیم اما امروز در عرصه فرهنگ جنگ داریم و شما مردانه ایستاده‌اید.

در ادامه مراسم ستاد برگزاری اولین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی انگشتری با نقش «بسم الله» با دست خط حضرت امام خمینی(ره) به کارگردان «قلاده‌های طلا» اهدا کردند.

در بخش‌های دیگری از این مراسم محمد علی رجبی ـ قائم مقام جبهه راهبردی انقلاب اسلامی ـ که برگزار کننده اولین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی بود روی سن آمد و اهداف این مرکز را در برگزاری این مراسم برشمرد.

رجبی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه هدفمان این است که صدایمان به مقام معظم رهبری برسد گفت:‌ یکی از مشکلاتی که در سال‌های قبل داشته‌ایم، این است که بین عالم تفکر و عالم فرهنگ شکافی به وجود آمده است. ما دیده‌ایم که هر زمانی که این شکاف کمتر شده موفقیت‌هایی را به دست آورده‌ایم. سینما نیز از این قاعده مستثنا نیست.

وی ابراز عقیده کرد: متاسفانه اکنون یا بسیاری از سینماگران ما متفکر نیستند و یا متفکران مان به سمت سینما نمی‌روند. این مشکلی است که باید در جهت رسیدن به سینمای متعالی مدنظر انقلاب اسلامی آن را حل کنیم.

قائم مقام جبهه راهبردی انقلاب اسلامی در بیان اهداف دیگر برگزاری این مراسم اظهار کرد: از دیگر اهدافمان این است که جبهه فکری انقلاب اسلامی نسبت به سینمای انقلاب دغدغه‌مند شوند. همچنین قصد داریم موضوع شکل گیری شاخص‌های گفتمان انقلاب اسلامی در سینما را مورد توجه قرار دهیم و ادبیات نقد گفتمان انقلاب در فضای رسانه‌ای را نیز تولید کنیم.

وی در سخنانی به فیلم‌های سی‌امین جشنواره بین المللی فیلم فجر نیز اشاره کرد و گفت:‌ جشنواره امسال جشنواره بدی بود اما جایزه خوبی داشت. برایند کلی این جشنواره آن بود که جریان روشنفکری همچنان با قدرت در سینما حضور دارد اما مشاهده کردیم که جریان انقلابی سینما هم در کنار آن حضور دارد اما به شدت ضعیف نگه داشته شده است.

رجبی خاطر نشان کرد: جریان روشنفکری به موضوعاتی مانند خیانت ،‌تحریف دفاع مقدس ،‌ سیاه‌نمایی و بحرانی بودن فضای انقلاب ‌، متلاشی شدن فضای خانواده‌ و تمسخر سنت‌های دینی می‌پردازد اما جریان انقلابی هم در مقابل به مسائلی مانند دفاع مقدس پرداخته بود. همچنین مدح سنت‌های دینی هم در برخی فیلم‌ها دیده می‌شد.

قائم مقام جبهه راهبردی انقلاب اسلامی در پایان سخنانش ضمن بیان برنامه‌های این جبهه در آینده گفت: ما در این دوره دفتر سنجش شاخص‌های گفتمان انقلاب اسلامی را در سینما تدوین کردیم که آن را در آینده ارائه خواهیم کرد.

همچنین در طول برگزاری جشنواره سه میزگرد ،‌ 600 مقاله و 250 سنجش نامه آماده شده است.

در ادامه مراسم اولین جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی نشستی کوتاه در تحلیل سینمای ایران با حضور حائری ‌،هاشم‌زاده‌، سعید مستغاثی‌ و وحید جلیلی برگزار شد.

حائری در ابتدای این بخش جریان روشنفکری و بازاری را جریان حاکم بر سینمای ایران دانست و گفت:‌ همیشه این پرسش بوده است که چگونه با گذشته سه دهه از انقلاب هنوز سینما در دست آن جریانی که باید،‌ نیست.

وی ادامه داد: همیشه در برخی محافل گفته‌اند که برنامه‌ریزی در جهت حرکت به سمت سینمایی که مطلوب نیست از زمان آقایان انوار و سیدمحمد بهشتی کلید خورد.

او این موضوع را از میهمانان دیگر این نشست سوال کرد که آیا این حرف درست است یا خیر.

سعید مستغاثی ضمن بیان اینکه اینکه، این بخش به تحلیل تاریخی و زمان بسیار زیادی نیاز دارد،‌ اظهار کرد: من ترجیح می‌دهم در اینجا درباره جایزه گفتمان انقلاب اسلامی صحبت کنم، برایم جالب است که حتی جشنواره‌هایی مانند کن یا برلین هم که ادعای آزادی دارند به فیلمی که خارج از موضوعات بحث‌شان است جایزه نمی‌دهند و حتی دیدیم که سال گذشته یک کارگردان به انتقاد از اسرائیل از کن اخراج شد.

وی ادامه داد: آنها به هیچ وجه با مسائلی که برایشان مهم است شوخی ندارند، اما ما گویا با خودمان هم شوخی‌داریم چون در جشنواره ما به راحتی به آرمان‌ها‌، مردم‌ و … توهین می‌کنیم.

هاشم‌زاده نیز با بیان اینکه سینما با فرهنگ دینی هم جهت نیست‌، گفت: کلیت این سینما به سمت اهداف و مکان‌های دیگری جز انقلاب است بنابراین باید بررسی کنیم چرا در سی‌ سال،‌ سی‌جشنواره نتوانسته است این اسب سرکش را مهار کند. شاید اینکه ما نتوانسته‌ایم جاذبه‌های لازم را ایجاد کنیم یکی از علت‌ها باشد اما شاید از آن سو به دیگرانی هم فرصت داده‌ایم که اهداف خودشان را به راحتی بیان کنند.

این فیلمنامه‌نویس خاطرنشان کرد: نمی‌دانم شاید مسئولان فکری‌،فرهنگی و سینمایی ما بیشتر منفعل بودند و نتوانستند اهداف را به منصه‌ظهور برسانند.

وی در ادامه چند پرسش را مطرح کرد و اظهار کرد: اگر سینماگر دینی می‌خواستیم چه پرورش داده‌ایم‌؟ به چه کسانی مجال داده شد تا درباره انقلاب فیلم بسازند؟ امسال سینمای ما شبه مساله‌های جزئی را به جای مسائل اصلی نشان و آنها را نمایش داد، چه مجالی داده شد که مسائل اصلی در سینما مطرح شود؟!

وحید جلیلی هم در پاسخ به پرسش ابتدایی این نشست گفت: شاید یکی از دلایل تسلط جریان روشنفکری بر سینما این باشد که در سال‌های گذشته جمع‌هایی که دغدغه‌ای در این زمینه داشته باشند در صحنه حضور نداشتند. باید بپرسیم جریان‌های اجتماعی که در جامعه نسبت به مسائل حساس بودند، دیدشان نسبت به سینمای پس از انقلاب چه بوده است؟!

وی یادآور شد: آن زمان که شهید آوینی در این بخش شمشیر می‌زد، برخی از این آقایانی که در حال حاضر فریادشان بلند است کجا بودند؟ من می‌گویم این دشمن شناسان‌ دوست فراموش، آن زمان صحنه را خالی کردند.

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه اگر نسبت به ارزش‌ها حساس هستیم باید در دو بعد به صورت همزمان حرکت کنیم،‌ عنوان کرد: ابتدا آنجایی که خلاف ارزش‌ها عمل می‌شود، باید به اندازه لازم واکنش نشان دهیم؛ نه بیشتر و نه کمتر و دوم هم اگر نقطه روشنی دیده شد باید سر ذوق بیایم و مولف را تشویق کنیم.

جلیلی با طرح این پرسش که چرا تا کنون در چندصد نماز جمعه‌ای که برگزار شده است حتی از یک فیلم خوب تجلیل نکرده‌ایم‌، گفت: آیا فیلم‌های خوبی نداشتیم.‌ من فکر می‌کنم فیلم‌های خوبی داشته‌ایم که بخواهیم آنها را تجلیل کنیم، به عنوان مثال «بچه‌های آسمان» در سال‌های قبل در عالی‌ترین سطح هنری‌،فرهنگی، سینمایی اکران شد اما همان زمان جمع‌های مذهبی اصلا کارگردانش مجید مجیدی را نمی‌شناختند. اما مطمئنم اگر او در آن سال‌ها یک فیلم ضد انقلاب می‌ساخت همه بچه مذهبی‌ها نام او را بلد بودند.

این کارشناس فرهنگی افزود: یا به عنوان مثال بهزاد بهزادپور 10 سال قبل «خداحافظ رفیق» را ساخت‌. آیا تاکنون کسی پرسیده است که آقای بهزادپور چرا دیگر فیلم نساختید؟

وحید جلیلی در پایان سخنانش تصریح کرد: اگر جریان سینمایی را نقد می‌کنیم، نقدمان باید در دو جبهه باشد؛ هم نسبت به مدیریت‌های منفعل و هم نسبت به افرادی که نفوذ ارزشی در جامعه دارند اما حاضر نیستند تواناییشان را در خدمت به سینمای انقلاب به صحنه بیاورند. معتقدم در میان روحانیان تنها کسی که از این جبهه دفاع می‌کند، مقام معظم رهبری است.

در بخش‌هایی از این مراسم که نسبت به سینمای ایران انتقادهایی مطرح می‌شد‌، سیدجواد هاشمی مجری برنامه گفت: خدا را شاکریم که سینمای ما خالی از اخلاقیات نیست و امسال سینمای انقلاب بهتر خودش را در جشنواره نشان داد.

وی درباره انتقادات مطرح نیز یادآور شد: این جلسه برای زیر سوال بردن سینمای ایران نیست. چرا که معتقدیم با تمام انتقادها هنوز پاک‌ترین سینما و تلویزیون ایران را داریم.

در پایان این مراسم سینمایی «قلاده‌های طلا» برای حاضران به نمایش درآمد.

از حاشیه‌های این مراسم می‌توان به عدم حضور محمدعلی باشه آهنگر ‌، حسن فتحی،‌ پرویز شیخ طادی و جمال شورجه به هنگام دریافت تقدیرنامه اشاره کرد.

همچنین حضور کمرنگ سینمایی‌ها و حضور پررنگ اساتید دانشگاه در مراسم اهدای اولین جایزه سینمای انقلاب اسلامی از نکات قابل توجه این مراسم بود به طوری که در هنگام اهدای جوایز اساتید دانشگاهی مانند سهیلاصادقی،‌ شهلا باقری‌، عادل پیغامی‌، محمدصادق کوشکی و چند تن دیگر روی صحنه حضور یافتند.

از حاشیه‌های دیگر این مراسم می‌توان به حضور ابوالقاسم طالبی در خارج از سالن به هنگام نمایش «قلاد‌ه‌های‌ طلا» اشاره کرد که او در گوشه‌ای با خبرنگاران به گپ و گفت دوستانه‌ای پرداخت.

در این مراسم حمیدرضا پگاه،‌ چنگیز جلیلوند،‌ سعید سعدی‌،ابراهیم اصغری و … حضور داشتند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 8175
  • بازديد ديروز: 13195
  • بازديد کل: 15505861
  • افراد آنلاين: 25 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات