هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷


استرس موجب اختلال خواب می شود

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۲

روانپزشک و محقق پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اضطراب و مشغله های ذهنی ناشی از استرس موجب اختلالات خواب از جمله دیر به خواب رفتن،‌ تکه تکه شدن خواب، زود بیدار شدن برخلاف میل و کابوس های شبانه می شود.

‘سید مسعود ارزاقی’ افزود: داشتن بیماری های جسمی مزمن مانند کمر درد مزمن یا شیمی درمانی نیز از دیگر عوامل ایجاد کننده اختلالات خواب به شمار می رود.

وی ادامه داد افراد دچار اختلالات خواب در طول روز نمی توانند تمرکز به معنای ‘توجه مستمر’ داشته باشند که این امر هنگام رانندگی می تواند خطرساز باشد.

این فلوشیپ سایکوسوماتیک، فراموشی، کشش فکری نداشتن و کاهش توانایی های ذهنی را از دیگر پیامدهای اختلالات خواب برشمرد و گفت: اختلالات خواب در طولانی مدت موجب احساس خستگی فکری می شوند.

ارزاقی خاطرنشان کرد اختلالات خواب در طولاتی مدت موجب افسردگی ، خستگی جسمی و پایین آمدن آستانه تحمل فرد می شود اما این لزوما به معنای پرخاشگری نیست و برخی افراد مبتلا به اختلالات خواب با پایین آمدن آستانه تحمل، درون گرا و افسرده می شوند .

وی گفت: اختلالات خواب تغذیه و اشتها را نیز مختل می کند و موجب رفلاکس معده -برگشت غذا از معده به مری- و احساس سنگینی پس از صرف غذا می شود.

این روانپزشک به مبتلایان اختلالات خواب توصیه کرد مجموعه نکات بهداشتی خواب را رعایت کنند که یکی از آنها تنظیم زمان بندی مناسب برای خوابیدن است.

ارزاقی افزود: بین خواب و آخرین وعده غذایی -حتی نوشیدن چای- باید سه ساعت فاصله باشد که این مدت زمان برای افراد سیگاری به شش ساعت می رسد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5588
  • بازديد ديروز: 12712
  • بازديد کل: 15618674
  • افراد آنلاين: 21 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات