مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷


استعداد ابتلا به سرطان سینه و تخمدان با انجام تست های ژنتیکی قابل تشخیص است

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۲۰

یک متخصص ژنتیک پزشکی گفت: استعداد ابتلا به سرطان سینه و تخمدان در زنان با انجام تست های تشخیصی ژنتیک در کشور قابل تشخیص است.

دکتر ‘مهرداد نوروزی نیا ‘ یادآور شد : با تست های ژنتیکی می توان امکان جهش ها یا عیوب ژن هایی را که باعث استعداد ابتلا به سرطان می شوند، تشخیص داد.

وی اظهار داشت: در زمان مشاوره ژنتیک، پزشک متخصص فرد را در جریان دو نوع ریسک قرار می دهد. نخست ریسکِ داشتن مشکل ژنتیک و دوم ریسک ابتلا به سرطان.در صورتی که فردی حامل جهش ژنتیکی خانوادگی باشد، نتیجه تست مثبت و در صورتی که وی حامل جهش ژنتیکی خانوادگی شناخته شده نباشد، نتیجه تست منفی گزارش می شود .

وی خاطرنشان کرد : در زمان منفی بودن تست می توان به فرد مذکور اطمینان داد که از نظر ژنتیکی جزو افراد پرخطر در معرض ابتلا به سرطان نخواهد بود. نتیجه این قبیل تست های تشخیصی حداکثر ظرف یک هفته مشخص می شود.

وی افزود: این آزمایش ها فقط برای افرادی تجویز می شود که سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به سرطان سینه را داشته باشند و احتمال وجود جهش ژنتیکی در آنها قابل توجه باشد.

نوروزی نیا با اشاره به اینکه تجویز این تست های ژنتیکی همانند بقیه تست ها از قوانین اخلاق پزشکی تبعیت می کند، یاد آور شد: انجام این گونه تست ها فقط با تجویز پزشک متخصص و پس از انجام مشاوره تخصصی مورد قبول قرار می گیرد.

وی افزود: در صورتی که فرد مورد بررسی زن باشد، منفی شدن تست ژنتیکی به این مفهوم است که او ریسکی مشابه افراد دیگر جامعه دارد. اطلاع از این امر زمانی که سرطان های متعددی در خانواده فرد وجود دارد، بسیار مهم است و آثار مثبت عمیقی در زندگی فرد خواهد داشت. در چنین مواردی فرد مورد نظر می تواند با خیال راحت و همانند زنان فاقد سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان به زندگی خود ادامه دهد.

به گفته وی طبق آمارهای موجود در ایران، سالانه حدود 12 هزار زن به سرطان سینه و 1500 زن به سرطان تخمدان مبتلا می شوند.

نوروزی نیا افزود : این سرطان ها در اکثر موارد در زنان و در سنین پس از 50 سالگی و بعد از یائسگی بروز می کند. بیماری سرطان به ندرت زنان جوان را گرفتار می کند.

وی خاطرنشان کرد :در بین 30 هزار ژنی که میراث ژنتیکی انسان را می سازند، فقط تعداد محدودی در صورت جهش دار بودن یا تغییر غیر طبیعی می توانند تسهیل کننده در ایجاد و گسترش سرطان سینه و تخمدان شوند.

نوروزی نیا گف : در حال حاضر دو ژن غالب BRCA1 و BRCA2 شناخته شده اند. اسم این دو ژن مخفف Breast Cancer بوده و به مفهوم سرطان سینه است. این دو ژن بیشترین سهم را در روند سرطانی شدن دارند و اختلال در آنها در استعداد ابتلا به سرطان تخمدان نقش مهمی دارد.

به گفته وی در حال حاضر هیچ کس به درستی نمی داند مکانیزم دقیق ایجاد این سرطان ها چیست با این وجود در 5 تا 10 درصد موارد به ارث بردن ژنی معیوب، ریسک ابتلا به سرطان به ویژه در زنان جوان را بالا می برد. در این حالت سرطان های پستان و تخمدان در سنین بسیار پایین تر خود را نشان می دهند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 2971
  • بازديد ديروز: 13630
  • بازديد کل: 15813977
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات