مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷


اسکنر سه بعدی صورت انسان در کشور ساخته شد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۶/۲۸

دانشجوی مبتکر ایرانی موفق به ساخت اسکنر سه بعدی صورت انسان شده که به گفته وی با فناوری کاملا متفاوت با نمونه‌های موجود خارجی ساخته شده؛ بطوری که به جای چندین دوربین، دارای یک دوربین ثابت است.

سعید سعیدوند، دانشجوی کارشناسی نرم افزار که با همکاری مهدی غیبی، موفق به ساخت این اسکنر شده، گفت: این اسکنر می‌تواند با یک دوربین ثابت، از روبه‌رو، صورت انسان را به صورت سه بعدی در یک سیستم رایانه‌یی رسم کند، بطوری که محورهای اضافی و تکراری موجود برای اسکن تصاویر حذف می‌شوند.

وی در خصوص کاربردهای این اسکنر خاطرنشان کرد: این دستگاه علاوه بر کاربرد در صنعت فیلمسازی و هوافضا، در پزشکی و جراحی پلاستیک کاربرد دارد؛ بطوریکه می‌توان چهره فرد را قبل از عمل جراحی اسکن کرد و در نرم‌افزار با استفاده از سه بعدی‌سازی چهره، اطلاعات لازم در عمل را به پزشک ارائه کرد.

به گفته این محقق، بهینه کردن کار انیمیشن‌سازی رایانه‌یی برای استفاده در تولید انیمیشن‌ها و بازی‌های رایانه‌یی ازدیگر قابلیت های این اسکنر است؛ بطوری که با این اسنکر می‌توان کار ساعت‌ها یا حتی روزها مدل‌سازی بر روی چهره را به چندین دقیقه کاهش داد. برای مثال می‌توان در بازی‌های رایانه‌یی تولید شده با یک اسکن ساده هر فردی را وارد بازی رایانه‌یی کرد.

وی تصریح کرد: از مزایای مهم این اسنکر می‌توان به هزینه‌ کمتر، حمل راحت‌تر، پیچیدگی کمتر، قابلیت تنظیم بهتر با تغییر سرعت حرکت بازوها و رزولیشن دوربین اشاره کرد که با توجه به نیاز به صورت نرم‌افزاری قابل تنظیم است.

سعیدوند با بیان این که این ایده در حال توسعه برای اسکن کل اعضای بدن است، اظهارکرد: این اسکنر از همه لحاظ قابل پیاده سازی است.

وی درخصوص قسمت نرم‌افزاری دستگاه گفت: اسکنر سه بعدی صورت انسان در محیط NET و زبان برنامه‌نویسی C# طراحی و پیاده سازی شده که در آن از کتابخانه DIRECTX برای ترسیم مدل‌های سه بعدی وOPENCVCOMPONENT برای گرفتن عکس از دوربین استفاده شده است.

سعیدوند در پایان با اشاره به این که این طرح در مرحله صنعتی قراردارد، افزود: این دستگاه در جشنواره نخبگان شمال غرب کشور، طرح برگزیده شده است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 9982
  • بازديد ديروز: 10632
  • بازديد کل: 15538473
  • افراد آنلاين: 27 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات