مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷


افزایش پایداری مواد غذایی با بهینه‌سازی فرمولاسیون روغن‌های سرخ‌کردنی

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۶/۲۴

محققان پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاد دانشگاهی واحد مشهد، موفق به «بهینه‌سازی فرمولاسیون روغن سرخ‌کردنی به منظور افزایش پایداری حرارتی و کاهش جذب روغن در محصولات» شدند.

مهندس شادی بلوریان، مدیر گروه افزودنی‌های غذایی این پژوهشکده در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» اظهار کرد: سرخ‌کردن یکی از روش‌های مرسوم تهیه غذا در منازل، رستوران‌ها، موسسات و کارخانجات تولید مواد غذایی بوده که به دو صورت سطحی و عمقی (غوطه‌ور در روغن) انجام می‌شود. در این روش پخت، روغن به عنوان واسط حرارتی عمل می‌کند و همزمان در ایجاد طعم، خوش خوراکی و افزایش کالری ماده غذایی موثر است.

وی افزود: انتخاب روغن و پایداری آن یکی از مسائل مهم در صنعت غذایی بوده است؛ زیرا در حین سرخ کردن تغییرات فیزیکی و شیمیایی پیچیده‌ای روی داده که بر کیفیت و سلامت ماده غذایی تاثیر زیادی دارد و از مهمترین این واکنش‌ها، پدیده اکسایش روغن بوده که تحت تاثیر دمای بالا، سبب به وجود آمدن ترکیبات بد طعم و سمی می‌شود.

مدیر گروه افزودنی‌های غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی واحد مشهد با بیان اینکه دستیابی به روغن سرخ کردنی با مقاومت حرارتی زیاد ضروری است؛ تصریح کرد: بر این اساس در این پروژه بهینه‌سازی مخلوط روغن‌های «پالم‌اولئین» و «کلزا» مورد پژوهش قرار گرفت. به این منظور ابتدا مخلوط‌های این دو روغن با نسبت‌های مختلف تهیه و سپس مقاومت حرارتی مخلوط‌های بدست آمده و نمونه‌های شاهد شامل دو نمونه روغن سرخ‌کردنی خارجی و یک نمونه داخلی در دمای 120 درجه سانتیگراد به روش رنسیمت تعیین شد. پروفایل اسید چرب نمونه‌های پالم‌اولئین، کلزا و نمونه‌های شاهد نیز با روش کروماتوگرافی گازی تعیین شد.

بلوریان اضافه کرد: برای ارزیابی کارایی روغن‌ها در عملیات سرخ‌کردن، از نمونه‌های مورد بررسی برای سرخ‌کردن برش‌های سیب‌زمینی استفاده شد. تغییرات میزان ترکیبات قطبی، اسیدیته، عدد پراکسید روغن‌ها در طول زمان سرخ‌کردن اندازه‌گیری و همچنین میزان جذب روغن در سیب‌زمینی‌های سرخ‌شده، تعیین شد.

وی درخصوص نتایج حاصل از بهینه‌سازی فرمولاسیون روغن سرخ کردنی خاطرنشان کرد: نتایج نشان داد با افزایش زمان سرخ‌کردن، میزان جذب روغن، ترکیبات قطبی، اسیدیته و عدد پراکسید افزایش یافته و با افزایش میزان کلزا در فرمول، عدد پراکسید نیز افزایش می‌یابد، اما از میزان جذب روغن کاسته می‌شود. در نهایت با در نظر گرفتن بالاترین زمان رنسیمت و کمترین میزان ترکیبات قطبی فرمول بهینه با هدف جذب کمترین میزان روغن در محصول سرخ شده (سیب‌زمینی) انتخاب شد.

مدیر گروه افزودنی‌های غذایی پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاد دانشگاهی واحد مشهد در پایان به ایسنا گفت: این طرح با مشارکت شرکت ماهیدشت کرمانشاه و وزارت صنایع و معادن به عنوان بخش دولتی حمایت کننده درقلب طرح‌های «FLAG SHIP» در پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی واحد مشهد از اوخر سال 88 به اتمام رسیده و در حال حاضر در بخش صنعتی در حال تولید انبوه است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3208
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 6123
  • بازديد ديروز: 7272
  • بازديد کل: 14516943
  • افراد آنلاين: 17 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات