خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷


اوج گیری مجدد ” حمله تبلیغاتی حمله به ایران ”

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۱۶
ایالات متحده در مواجهه با چنین وضعیتی سریعا وارد عمل شده و با رایزنی با دیگر کشورها می کوشد تا با بهانه کردن امکان حمله اسراییل به ایران رضایت آنها را برای تشدید فشارهای تحریمی برای بازداشتن اسراییل از حمله به ایران جلب کند.
در روزهای اخیر بار دیگر موضوع حمله احتمالی اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران در صدر اخبار و تحلیل های رسانه های آمریکایی ، اروپایی و صهیونیستی قرار گرفته است.حمله احتمالی اسرائیل به ایران و حمله متقابل ایران

به گزارشدر هفته گذشته مقامات تل آویو و برخی رسانه های اسراییلی با ایراد سخنان و انتشار گزارش های متعددی از حمله احتمالی اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران ، اعلام کردند که احتمال پایان یافتن فرصت دیپلماسی در پرونده هسته ای ایران روز به روز بیشتر می شود.

ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل در مصاحبه اخیر خود با بی بی سی مدعی شد که هر چه زمان به جلو می رود احتمال جنگ با ایران بیشتر می شود ، روزنامه هاآرتص اسراییل به نقل از برخی مقامات آگاه این رژیم نوشت که ایهود باراک و بنیامین نتانیاهو مشغول رایزنی با اعضای کابینه هستند تا موافقت آنها را با حمله احتمالی به ایران جلب کنند.

شیمون پرز رییس جمهور اسراییل نیز در اظهارات روز شنبه خود در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون این رژیم اعلام کرد که احتمال حمله اسراییل و برخی دیگر از کشورها به ایران روز به روز بیشتر می شود.

روزنامه گاردین بریتانیا هم روز پنج شنبه از آمادگی ارتش بریتانیا برای جنگ با ایران خبر داد و برخی رسانه های عربی منطقه نیز گزارش ها و تحلیل هایی در این باره منتشر ساختند.

به راستی دلیل اصلی افزایش موج رسانه ای موضوع حمله به ایران چیست؟

در گمان نخست می توان این فرض را مطرح کرد که این جو سازی ها جنگ رسانه ای و تبلیغاتی برای افزایش فشار و آماده سازی افکار جهانی برای برداشتن گام هایی دیگر برای تشدید تحریم ایران است .

باید در نظر داشت که تاکتیک آمریکا در چارچوب استراتژی بازدارندگی خود علیه ایران بر مبنای جنگ نرم طراحی شده است و واشنگتن آشکارا از جنگ سخت با ایران احتراز دارد.

این مساله ای است که خود مقامات آمریکایی هم روی آن تاکید دارند و مقامات واشنگتن بارها و بارها تاکید کرده اند که در پی جنگ با ایران نیستند بلکه می خواهند با تشدید فشارهای تحریمی این کشور را به زانو در آورند.

هواپیمای جنگی

در همین راستا در هفته های گذشته چند موضوع در دستور کار آمریکا ، اروپا و اسراییل قرار گرفته است:

1- موضوع ادعای تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکا

2- مساله گزارش در آستانه انتشار آژانس بین المللی انرژی هسته ای در 8 نوامبر( 17 آبان) که گفته می شود در گزارش جدید مدیر کل آژانس قرار است اطلاعاتی محرمانه از برخی فعالیت های مشکوک نظامی ایران ارایه شود

3- تشدید فشارهای حقوق بشری علیه ایران در هفته های گذشته و باز شدن پرونده ایران در زمینه حقوق بشر در شورای حقوق بشر سازمان ملل.

با کنار هم قرار دادن همه این تحولات می توان به یک نتیجه گیری رسید و آن اینکه نقطه کانونی همه این اقدامات و جو سازی های تبلیغاتی و رسانه ای ، تشدید فشارها و آماده کردن افکار عمومی جهانی برای اقدامات سخت تر علیه ایران است ؛ یعنی همان استراتژی ایالات متحده و متحدانش در برخورد با برنامه هسته ای ایران.

بنابراین در چارچوب این تحلیل موج رسانه ای اخیر درباره حمله به ایران چیز جدیدی نیست و بارها و بارها در گذشته نیز در مواقعی خاص تشدید شده و پس از مدتی کاهش یافته است.

گمان دیگر اما از نگاه برخی تحلیلگران این است که این بار اوضاع کمی فرق می کند و ظاهرا آمریکا ، اروپا ، اسراییل و حتی برخی کشورهای عربی منطقه خود را برای یک رویارویی اساسی با ایران و تعیین تکلیف نهایی آماده می کنند.

اظهارات روز گذشته محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی نیز  به کمک این تحلیلگران آمد تا مدعای آنها درباره نزدیک بودن خطر برخورد با ایران شکلی جدی تر به خود بگیرد .

احمدی نژاد روز گذشته گفت که ” به برخورد نهایی نزدیک می شویم” اما در عین حال تاکید کرد که الزاما این برخورد نهایی نظامی نیست ؛ روی دیگر سکه سخن رییس جمهور این است که می تواند این برخورد نظامی هم باشد .

رییس جمهوری در اظهارات خود توضیح بیشتری درباره زمان و مکان این برخورد و نیز منظورش از ” الزاما نظامی نبودن برخورد نهایی ” نکرد ، اما اظهارات او ظاهراً در همان راستایی است که رسانه ها و مقامات اسراییل می گویند ؛ یعنی : نزدیک تر شدن زمان برخورد نظامی با ایران.

در راستای این تحلیل زمان تعیین تکلیف نهایی ایران و غرب ( و البته اسراییل ) در زمین بازی هسته ای بسیار نزدیک شده است و با توجه به ادعای غربی ها درباره ” مشکل گذشت زمان ” در خطر اتمی شدن ایران و ناکارآمدی تحریم ها در بازداشتن ایران از اهداف هسته ای اش ( که اتفاقاً مورد تاکید ایران هم است ) راه دیگری در این زمینه به جز برخورد نظامی وجود ندارد.

پیش فرض این تحلیل این است که غرب و اسراییل به هیچ وجه حاضر به پذیرش ایران هسته ای نبوده و نخواهند بود و از این رو حتی به قیمت یک جنگ ویرانگر اجازه وقوع چنین سناریویی(هسته ای شدن ایران) را نخواهند داد.

موشک ایران

از نظر اسراییل و علی رغم نگاه برخی مقامات و تحلیلگران آمریکایی موضوع همزیستی با ایران هسته ای با ایجاد یک استراتژی ” بازدارندگی موثر ” به هیچ وجه امکان پذیر نیست چرا که از نظر آنها حکومت ایران ایدئولوژیک بوده و کنش های آن الزاما با منطق و عقلانیت مورد نظر آنها همخوانی ندارد. آنها می گویند که ایران بارها و بارها اعلام کرده که اسراییل باید از روی نقشه سیاسی جهان محو شود و پر واضح است که وقتی چنین دولتی مجهز به سلاح هسته ای شود تلاش خواهد کرد تا از داشته خود در جهت “آرمان” هایش استفاده کند نه الزاما در جهت “منافع ملی ” خود.

بنابراین از نظر گاه رژیم تل آویو و دستگاه تبلیغاتی آن نباید وارد  “عصر ایران هسته ای ” شد و همه تلاش ها باید معطوف به جلوگیری از وقوع چنین سناریویی شود حتی به قیمت یک حمله پیشگیرانه در جهت ایجاد تاخیر چند ساله در آغاز چنین عصری.

در جمع بندی موضوع باید به چند نکته اشاره داشت :

1- با توجه به اختلاف دیدگاه موجود بین آمریکا و اسراییل در زمینه پذیرش یا عدم پذیرش ” ایران هسته ای ” این احتمال که اسراییل بدون موافقت و یا هماهنگی با آمریکا دست به اقدامی نظامی علیه ایران بزند ، وجود دارد. بنا براین در زمینه جنگ با ایران می تواند شکافی بین آمریکا و اسراییل باز شود . برای مثال ایالات متحده صدها هزار نظامی و دهها پایگاه در تیررس ایران دارد که در صورت حمله اسراییل طبیعتا ایران این اهداف را جزء اهداف در تیررس خود خواهد دانست .

2- علی رغم شکاف موجود در بین آمریکا و اسراییل در زمینه جنگ با ایران ، دو طرف و کشورهای اروپایی و بیشتر کشورهای عربی در زمینه تشدید فشارهای تحریمی و ایجاد جو تبلیغاتی – رسانه ای علیه ایران هم داستان هستند.

در واقع در زمینه تحریم ایران و استفاده از فرصت های دیپلماسی در پرونده هسته ای همه طرف های درگیر در پرونده هم داستان هستند اما وقتی موضوع تشدید تحریم ها و یا جنگ پیش می آید برخی کشورها خود را کنار می کشند.

3- اسراییل تنها طرفی است که به نظر می رسد حاضر است در موضوع هسته ای ایران تا آخر راه ( جنگ) برود و پس از آن آمریکا ، کشورهای اروپایی و برخی کشورهای عربی منطقه قرار دارند که ترجیح می دهند با تشدید فشارهای تحریمی و احتمالا تحریم های فلج کننده ، ایران را وادار به تسلیم سازند و در رتبه آخر  قدرت هایی چون چین و روسیه قرار دارند که نه راضی به تشدید تحریم ها هستند و نه اینکه اساسا جنگ را مطلوب می یابند بلکه بیشتر در پی این هستند با تداوم تحریم های موجود و ایجاد فرصت های دیپلماسی ، ایران را وادار به عقب نشینی سازند و در این میان منافعی برای خود دست و پا کنند.

با توجه به این واقعیت هنگامی که اسراییل می خواهد فشارهای تحریمی علیه ایران افزایش یابد تلاش می کند تا جو تبلیغی – رسانه ای شدیدی درباره احتمال حمله به ایران به وجود آورد تا دیگر طرف های درگیر پرونده برای راضی کردن تل آویو فشارها را به تهران افزایش دهند.

آمریکا هم به نظر می رسد به گونه ای آشکار از برخورد نظامی با ایران احتراز دارد و در همان حال به دنبال تشدید فشارهای تحریمی علیه ایران و راضی کردن دیگر متحدان ( اروپا) و رقبا ( روسیه و چین) در این زمینه است.
ایالات متحده در مواجهه با چنین وضعیتی سریعا وارد عمل شده و با رایزنی با دیگر کشورها می کوشد تا با بهانه کردن امکان حمله اسراییل به ایران رضایت آنها را برای تشدید فشارهای تحریمی برای بازداشتن اسراییل از حمله به ایران جلب کند.

کشورهایی چون چین و روسیه نیز در مواجهه به تشدید فضای تبلیغی و رسانه ای در موضوع حمله به ایران تلاش می کنند تا جدی بودن موضوع را به مقامات تهران گوشزد کنند تا هر چه زودتر برای جلوگیری از وضوع چنین احتمالی دست از غنی سازی اورانیوم بردارند و به طور جدی با کشورهای عضو 5+1 وارد مذاکره شوند. از آنجا که در میان این کشورها ، ایران به چین و روسیه نزدیک تر است ، پکن و مسکو امیدوارند از بحبوحه این فضای ضدایرانی ، منافعی برای خود جلب کنند کما این که تا کنون نیز در این باره موفق بوده اند.

بنابراین در جمع بندی موضوع باید به این حقیقت اشاره کرد که با ایجاد جو تبلیغی و رسانه ای درباره قریب الوقوع بودن موضوع حمله به ایران ظاهرا همه طرف های مقابل ایران در این پرونده می توانند در جهت سیاست ها و منافع شان از آن منتفع می شوند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5946
  • بازديد ديروز: 9363
  • بازديد کل: 15221647
  • افراد آنلاين: 22 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات