هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷


این کارها هم کمتر از اختلاس نیست

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۰۳
با روندی که چندی است در یک شرکت تأمین قطعه آغاز شده، دیگر امیدی به بهبود نیست و روز بروز وضعیت نگران کننده تر می شود.
1- تأسیس این شرکت که زائیده تفکر و حاصل رنج مدیران و کارکنان خدوم و تلاش قطعه سازان بود، بر اساس یک تصمیم درست سالها پیش انجام شد. متاسفانه امروز این شرکت مورد هجوم برخی از مدیران ارشد شرکت خودرو سازی بویژه مدیر عامل و قائم مقام ارشد آنجا قرار گرفته که با انتصاب برخی از افراد کم تجربه ای که با رابطه و نسبتهای فامیلی در مناصب مهم شرکت تأمین قطعه گمارده شده اند، مواجه هستیم.
2- بنا بر این گزارش هر روز شاهد دخالتهای پیدا و پنهان افرادی از درون شرکت خودرو سازی (بویژه قائم مقام ارشد) که بعضاً برای کسب منافع شخصی است هستیم. از جمله اقداماتی که انجام شده تصمیم گیری در خصوص منابع تامین قطعات و دخالت آشکار در تعیین قیمت قطعات، منابع خرید و انتخاب قطعه سازهاست که با ابلاغ بخشنامه (بعنوان مثال جهت خرید سیستم مدیریت الکترونیکی موتورها و سیستم ترمز ضد قفل توسط آقای م-س از شرکت خودرو سازی) صورت گرفته است. در طول این سالیان سابقه نداشته که چنین اقدامات جسورانه، غیر حرفه ای و بر خلاف رویه های سازمانی که آشکارا با زدوبندهای پشت پرده همرا است صورت گرفته باشد.
3- تلاش برای حذف معاونت کیفیت و معاونت مهندسی شرکت تأمین قطعه و هضم آن در شرکت خودرو ساز! البته در این خصوص بی برنامگی و فعالیت ضعیف و غیرقابل قبول آقای ع-پ از مسئولین شرکت در طی این 2 سال نتیجه ای جز این رقم نمی زد. وی حتی تلاشی هم برای جلوگیری از این مهم انجام نداد! البته با پافشاری و تلاشهای انجام شده توسط برخی مدیران شرکت تأمین قطعه، موضوع تعدیل و منتفی شد. در غیر اینصورت چه بسا میتوانست نتایج فاجعه باری را در حوزه کیفیت به همراه داشته باشد. جالب است که کم تجربگی و ناپختگی برخی افراد از جمله همان آقای ع-پ در پروژه اَکسِل (مجموعه محور) که قرار بود با اَکسِل های فعلی جایگزین شود شاهد شکست پروژه و برگشت بیش از 700 دستگاه خودرو توسط مشتریان بود که خسارت سنگین مالی به شرکت خودرو ساز و اعتبار آن وارد کرد!
4- هم چنین توافقاتی در خصوص پروژهای دو خودروی جدید وقراردادهای برخی از قطعات با هماهنگیایشان به بعضی از شرکت های خاص واگزار شده است.
5- این اقدامات عجیب که شائبه فساد مالی و تبانی در آنها موج میزند با مدیریت “م – س” انجام میشود همان شخصی که آشکار و نهان علیه مدیر عامل فعلی شرکت خودروساز (و البته شریک فعلی اش!) صحبت میکند و مفاسد را در دستگاههای نظارتی به گردن او میاندازد تا با حذف وی جایگزین او گردد!
6- البته ایشان عضو هیات مدیره شرکتهای دیگر هم هست. البته برای مردم سخت است باور اینکه چگونه افرادی با این سطح نازل از علم و برخورداری از حب مال و جاه و فساد خود را برای مناصب بالاتر آماده میکنند و برای رسیدن به هدف از هر وسیله ای استفاده مینمایند از تطمیع افراد، لابی با افراد ذینفوذ، وعده به قطعه سازان و عقد قراردادهای میلیاردی بدون حساب و کتاب و دادن پیش پرداختهای آنچنانی به برخی شرکتهای خاص و حتی تازه تاسیس!
7- آن شرکت تأمین قطعه مقتدر و سالم، امروز دیگر از هم پاشیده و اقتدار و استقلال آن از بین رفته و حتی در تصمیم گیری برای انتخاب مدیران متعهد و متخصص، سیاستگذاری پیشبرد شرکت، بستن قراردادها و تصمیمات کلان بر اساس استانداردها و رویه های مدرن سازمانی، متأسفانه مدیرعامل ضعیف و زبون شرکت فقط نقش فرمایشی دارد و همه از بالا به او دیکته می شود و ایشان هم بخاطر حب مقام چاره ای جز انجام آنچه به او ابلاغ می شود ندارد! نمیداند که در آینده او باید پاسخگوی عملکرد فاسدانه دیگرانی باشد که آنروز شاید مشغول قدم زدن در خیابانهای پاریس هستند! از همه مهمتر اینکه افرادی که در مسئولیتهای زیر مجموعه ایشان بصورت دستوری گمارده شده اند خود را پاسخگوی وی بعنوان مدیرعامل شرکت تأمین قطعه نمی دانند و کار خود را می کنند که این خود انحرافاتی را به همراه داشته است.
8- حساس ترین حوزه در شرکت تأمین قطعه حوزه اقتصادی، علی الخصوص عقد قرارداد ها و آنالیز قیمتهاست که مسئولیت آن با آقای م ر- م با سابقه کاری بسیار کم است که نسبت فامیلی با مدیرعامل شرکت خودرو سازی دارد. جالب است بدانید در این قسمت از انواع و اقسام روشها استفاده میشود، بعضاً از روشهای غیر اخلاقی در برخورد با مراجعین و قطعه سازان و کارکنان بهره میگیرند، از جمله:
– دخل و تصرف در تأییدیه قطعه سازها و ایجاد فضای رعب و وحشت بین قطعه سازان مستقلی که باج به مدیر عامل خودروسازی و قائم مقامش نمیدهند
– برخوردهای غیرحرفه ای و بعضاً خارج از عرف و ادب با مراجعین قطعه ساز و پرسنل
– عدم شناخت از تولید و مشکلات آن و نشناختن فرایندهای تولیدی بدلیل سابقه و تجربه پائین و عدم درک مسائل و مشکلات تولید کنندگان
– عدم رعایت عدالت در برخورد با موارد و شرکتهای متخلف و بعضاً ظلم به شرکتهای ضعیف
– برگزاری جلسات با مدیران شرکتهای قطعه ساز بدون حضور مدیران ذیربط و متخصص و بستن مسائل با ایشان بدون هماهنگی با حوزه مربوطه که از بدو تاسیس شرکت تأمین قطعه این موضوع سابقه نداشته و بدعت جدیدی است که فساد را توسعه داده و روشی است برای تحت فشار قراردادن قطعه سازان و گشودن باب مذاکره برای دریافتهای شخصی!!!
– ارائه قیمتهای سازندگان کاندید برای تولید برخی قطعات به سازندگان مد نظر خود و اخذ پیشنهاد قیمت کمتر از آنها برای عقد قرارداد بدون طی مراحل سازمانی و انجام تبانی با سازندگان (مدیر عامل کنونی در جلسه ای ابراز نموده که بارها با این روش در شرکت “م” کار کردیم و توانستیم سازمان بازرسی را فریب بدهیم و شبهه تبانی هم پیش نیامد!)
– سوء استفاده از کارشناسان امورهای ساخت با وعده پستهای بالاتر در بدست اوردن اطلاعات فنی شرکتهای دیگر و در اختیار گذاشتن آنها به سازندگان مد نظر که نمونه آن دادن اطلاعات شرکت “اورند پلاستیک” به شرکت “س – آ” که از روی عجله حتی متن آن را هم اصلاح نکرده اند!!!
– سوء استفاده از نسبت فامیلی با مدیر عامل شرکت خودرو ساز و ارائه اطلاعات بصورت هدفدار به ایشان و تهدید دیگران به اخراج و….
– طولانی کردن پروسه آنالیز قیمتها تا ماهها و ارسال قطعات توسط قطعه سازان بدون قرارداد و ایجاد مشکل برای قطعه سازان و کارکنان مربوطه.
– علاقمندی بسیار در فعالیت منبع یابی برای قطعات و دخالت آشکار در کار حوزه های دیگر بدلیل منافعی که نهفته است مثلا” کافیست به قراردادهایی که به شرکت “س-آ” داده شده دقت شود از نظر حجم قراردادها و پیش پرداختها که همه با پیگیری ویژه شخص ایشان انجام یافته است.
– اخذ مبالغ گزاف در قبال انجام اقداماتی نظیر بالا بردن قیمتهای قطعه سازان با هماهنگی قبلی
– عدم وجود آنالیز محاسباتی قیمت برای حدود 50 درصد قطعات و انجام آنالیزها بصورت توافقی با قطعه سازان که خود ضعف بزرگی بشمار می آید.
– اعمال جرائم سنگین به برخی قطعه سازها برای مشکلات کیفی قطعات آنها و پس از مدتی با دریافت وجوه نقدی جرائم مزبور را مورد بخشش و عفو قرار میدهند!
– استفاده از حربه درخواست کاهش قیمت بسیار بالا از قطعه ساز برای جلوگیری از ورود وی به قرارداد و در عوض دادن قرارداد به قطعه ساز مطلوبی که ارتباط پشت پرده مالی دارند!
– ایشان با زیرکی کلیه این اقدامات متخلفانه را به نام و دستور مدیر عامل شرکت خودرو ساز مرتکب میشود گرچه به نظر میرسد همراهی و هماهنگی بین این دو وجود دارد ولی عملاً مدیر عامل خودروسازی را برای کلیه این تخلفات ضامن قرار میدهد! قطعاً در آینده بار پاسخگویی به دستگاههای نظارتی و مراجع قضایی را بر عهده مدیر عامل خودروسازی مزبور گذاشته است.
دلیل اصلی این همه عجله در انجام این اقدامات فاسدانه این است که آقایان بر این باورند که با توجه به مجموعه شرایط کشور و عمر کوتاه مدیریتها بهتر است زودتر بار خود را ببندند که زمان زیادی نمانده و باید سریع تر به اهداف مالی خود برسند! رمز کنار گذاشتن برخی مدیران ارشد قبلی نیز همین بود که تسلیم این تمامیت خواهی ها و اعمال فاسدانه و مجرمانه نمیشدند و بدلیل عدم هماهنگی مانع منفعت طلبی ها بودند لذا باید کنار میرفتند!
ضمن اینکه تمام موارد فوق قابل بررسی و پیگیری است، متأسفانه هر روز مصداقهای جدیدی از این تخلفات را می توان یافت. آنچه مسلم است جو خفقان و تهدید به اخراج کارکنان در شرکت تأمین قطعه مذکور بسیار شدید شده و همین امر سبب شده تا کارشناسان مسائل را مطرح نکنند یا با احتیاط بیان نمایند.
علی ایحال این مسائل را طرح نمودیم تا دلسوزان نظام و انقلاب فکری به حال این مسائل بکنند و نگذارند بیش از این آبرو و اعتبار کارکنان خدوم و زحمتکش این صنعت زیر سوال رود. صنعت خودروی کشور بخصوص در این برهه حساس با این رویه های خلاف وارد فضای سنگینی از چالشها خواهد شد و مشخص نیست تا ماههای آینده از آن چه باقی بماند. صدمه دیدگان نهایی این اتفاقات بدنه تولید و اشتغال کشور خواهند بود.
تا زمانی که با افراد خاطی برخورد قاطع صورت نپذیرد و از افراد دلسوز و زحمتکش در مناصب حساس استفاده نشود این مسائل و حوادث رخ خواهد داد و طبعاً زمانی چشم باز خواهیم کرد که آسیب جدی خورده ایم، در آن شرایط نه منبعی برایمان مانده و نه زمانی برای جبران!
Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 3949
  • بازديد ديروز: 8919
  • بازديد کل: 15860102
  • افراد آنلاين: 21 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات