مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷


بازیابی بینایی با پیوند تراشه الکترونیکی در مغز

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۱/۰۲/۱۷

محققان توانستند با قرار دادن یک تراشه الکترونیکی در مغز نابینایان، تا حدودی بینایی آنها را بازگردانند.

محققان و جراحان بیمارستان چشم اکسفورد و بیمارستان کینگز کالج لندن در این شیوه، دو مرد نابینا را تحت جراحی قرار دادند.

دو مرد که سالهاست نابیناهستند، قسمتهایی از بیناییشان را با عمل جراحی پیوند شبکیه باز یافتند.

اکنون این دو قادرهستند نور و حتی بعضی اشکال را به وسیله شبکیه مصنوعی که پشت چشمشان جاسازی شده است، ببینند.

بر اساس این گزارش این افراد، بینایی شان را بر اثر بیماری به نام ‘رتینیت پیگمانتزا’ از دست داده اند. در این بیماری سلولهای گیرنده نور در پشت چشم به تدریج از کار می افتند.

پروفسور ‘رابرت مک لارن ‘ و دکتر ‘تیم جکسون ‘ مجریان این عمل پیوند، تراشه میکروالکترونیک سه میلی متر مربعی را که در برابر نور بسیار حساس است و به جای دریافت کننده های نور عمل می کند،در سر این دو مرد نابینا قرار دادند.

در این عمل جراحی، تراشه ای پشت شبکیه چشم گذاشته شد و سیمی از آن از زیر پوست به پشت گوش وصل شد.

زمانی که نور وارد چشم می شود و به تراشه می رسد، حسگرهایی که پیامهای الکترونیکی به اعصاب چشم و از آنجا به مغز می رسانند ، تحریک می شود.حساسیت این تراشه را می توان با قوه بیرونی که به تراشه از طریق دیسکهای مغناطیسی وصل است ، کم و زیاد کرد.

یکی از این بیماران گفت : لحظه سحر آمیزی را تجربه کردم. زمانی که برای اولین بار تراشه شروع به کار کرد نوری دیدم .

وی افزود : ‘می توانم خط مستقیم و منحنی را از نزدیک ببینم اما تشخیص اجسامی که در فاصله دورتر قرار دارند برایم دشوار تر است. البته هنوز زود است و باید یاد بگیرم که چگونه از اطلاعاتی که از تراشه به مغزم می رسد، استفاده کنم.’

‘مک لارن ‘ کسی که برای اولین بار در بیمارستان چشم آکسفورد این عمل جراحی را انجام داد ، در این مورد گفت : این اولین باری است که بیماران انگلیسی که کاملا نابینا بودند قادرمی شوند چیزهایی را ببینند. در پژوهشهای قبلی که از سلولهای بنیادین و معالجه های دیگر استفاده شده بود بیماران تنها شبحی از نور را می دیدند.

اما ‘میلار’ نابینای دیگر که تحت همین عمل جراحی قرار گرفته است به طور غیر منتظره ای توانسته برای اولین بار و پس از 25 سال خوابهای رنگی ببیند.

مک لارن گفت : ممکن است نتیجه خارق العاده نباشد اما برای شخصی کاملا نابینا که بتواند جهت یابی کند و تشخیص دهد که در و پنجره یک اتاق کجا قرار دارد کمک زیادی است و مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 2010 یک مرد فنلاندی پس از انجام این عمل جراحی موفق به تشخیص کلمات شد. اما این عمل تنها در آزمایشگاه موفقیت آمیز بود.

تجهیزات پیوند شده به این دو مرد نابینا مستقل از محیط آزمایشگاه قابل استفاده هستند.

دکتر جکسون نیز که یکی از این تراشه ها را پیوند زده است ، گفت :’ این آزمایش در مراحل اولیه قرار دارد اما گامی مهم و هیجان انگیز است. ممکن است در آینده به کسانی که بر اثر بیماری رتینیت پیگمانتزا بینایی خود را از دست داده اند ، کمک کند.

هر دو جراح تاکید می کنند که این تراشه برای درمان نیست و جزئی از آزمایشهای بالینی است. قرار است این تراشه به چشم حدود 12 نابینا پیوند زده شود .

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدیک نظر

  • این پیشرفت علم نابینا رو بینا میکنه … واقعا در حد معجزه است تو قرن ۲۱ تقریبا غیر ممکن غیر ممکن میشه …

پاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5233
  • بازديد ديروز: 10105
  • بازديد کل: 15167711
  • افراد آنلاين: 24 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات