مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷


تزریق سلول های بنیادی برای درمان بیماری های مهلک مغزی

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۹

فوق تخصص تحقیقات بالینی گفت: تزریق سلول های بنیادی در محل مشخصی از ساختمان مغز که با اختلالات خلقی مربوط است می تواند در درمان بسیاری از بیماری های مغزی از جمله پارکینسون، ‌آلزایمر، مالپیتل اسکروزیس موثر باشد.

دکتر ‘مهدی اخبارده’ در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تزریق سلول های بنیادی موضوعی جدید ، بسیار جالب و امیدوار کننده ای در درمان بیماری های مهلک مغزی است.
وی اضافه کرد: ارتباط بین مشکلات فیزیکی و شیمیایی بافت مغز و به ویژه نرون های مغزی ارتباط تنگاتنگی با مشکلات روحی و روانی و نهایتاً طیف متنوعی از رفتارهای اجتماعی از قبیل طرز برخورد با مشکلات زندگی، ازدواج، طلاق، مرگ خویشاوندان و حسادت وجود دارد.
وی با یادآوری اینکه مصرف داروهای ضد افسردگی عوارض جدی خود را دارد خاطر نشان کرد علت 50 درصد از شکست در درمان بیماران افسرده، توقف مصرف داروها به دلیل عوارض جانبی آنهاست.
دکتر اخبارده ادامه داد: 20درصد مصرف کنندگان نیز با وجود مصرف دارو، درمان نمی شوند. یعنی دارو در درمان آنان موثر نیست. عموماً این داروها در درمان اختلال روانی از نوع شدید تأثیری ندارند.
این متخصص تحقیقات بالینی اظهار داشت: هر چقدر قدرت تمایز و تقسیم این سلول ها بالا باشد به همان مقدار ریسک ابتلا به سرطان هم افزایش می یابدو بنابراین باید بیمار را از مزایا و منافع نوع سلول های بنیادی از نظر منشأ استخراج مطلع ساخت.
دکتر اخبارده توضیح داد: استفاده از سلول های جنینی از اشخاص دیگر که مستلزم استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی است اگرچه میزان موفقیت در درمان را بالا می برد ولی ریسک های مربوط به خود را هم داردو استفاده از این داروها بطور متوسط 10 سال از عمر انسان را کاهش می دهد .
وی گفت: استفاده از سلول های بنیادی از فرد دیگر، باعث از بین رفتن قسمت زیادی از عملکرد هورمون تلومراز است که در غیاب قدرت ایمنی بدن، کارکرد خود در ترمیم تلومر در سلول ها را بشدت تمام از دست می دهد و سلول ها زودتر از زمان طبیعی خود پیر می شود و از بین می روند.
دکتر اخبارده ادامه داد: استفاده از سلول های بنیادی از خود فرد، مضرات فوق را ندارد. ولی احتمال موفقیت در درمان کم می شود و در صورت موفقیت انتقال و تثبیت سلول ها درمان نسبی است و بطور صدرصد نخواهد بود.
این فوق تخصص تحقیقات بالینی در پاسخ این سوال که برای درمان بیماری های مغزی کدام روش را برای بیماران باید انتخاب کرد یادآور شد: یک نظریه نسبتاً قدیمی این فرضیه را بیان می کند که با تزریق سلول های بنیادی به عروق نزدیک به بافت آسیب دیده عملاً این سلول ها به صورت خودکار و هوشمند بافت آسیب دیده را تشخیص می دهد و در محل مورد نظر شروع به تبدیل به سلول های تخصصی و تقسیم سلولی می کند.
وی گفت: یکی از مهم ترین قسمت ها در بحث درمان با سلول بنیادی، نحوه فعال ساختن ژن مربوط به تبدیل سلول بنیادی به نرون تخصصی مربوطه و نیز شناخت محل ژن در ساختمان کروموزم سلول بنیادی و قرار دادن سلول بنیادی در محل مشخص شده مرتبط با اختلالات خلقی در ساختمان مغز است.
دکتر اخبارده اظهار داشت: آنچه حائز اهمیت است این که با تکمیل فناوری پزشکی، روش درمان با سلول های بنیادی می تواند در بسیاری از بیماری های مغزی از جمله پارکینسون، آلزایمر، مالپیتل اسکلروزیس هم مؤثر واقع شود.
فوق تخصص تحقیقات بالینی افزود: نشاط و آرامش روحی که به بیماران در پایان این درمان به دست می آید ، به هیچ وجه قابل مقایسه با آرامش موقتی و کلی ناشی از مصرف داروهای ضدافسردگی نیست .
وی افزود: این تحقیق در دو گروه که یکی مصرف دارو را طی چهار ماه و دیگری درمان با سلول های بنیادی را تجربه کرده بودند اجرا شد و نتیجه آن سالم، ارزان، اقتصادی، مؤثرتر بودن درمان با سلول های بنیادی را تایید کرد .در بررسی نحوه عملکرد مشکلات نرونی مغز در افراد نیز افق های بسیار حیرت انگیزی را نشان داد.
که بسیار بسیار حیرت انگیز است، نشان داد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 2003
  • بازديد ديروز: 8381
  • بازديد کل: 15841304
  • افراد آنلاين: 19 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات