هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷


تشخیص بیماری های ژنتیک پیش از بارداری در کشور

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۴

رئیس بخش مولکولی دپارتمان ژنتیک بیمارستان فوق تخصصی صارم گفت: تشخیص بیماری های ژنتیکی، پیش از بارداری با بکارگیری روش تشخیص پیش از لانه گزینی(PGD) با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته مولکولی در کشور امکان پذیر شد .

دکتر مهرداد نوروزی نیا با اعلام این خبر افزود: این روش که از سوی متخصصان ژنتیک و ناباروری در بیمارستان صارم راه اندازی شده تنها روشی است که بدون سقط درمانی از تولد کودکان مبتلا به بیماری های ژنتیکی جلوگیری خواهد کرد .
وی خاطر نشان کرد : هدف ازPGD (تشخیص پیش از لانه گزینی جنین)، جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی، انواع عقب ماندگی های ذهنی، ناشنوایی، نابینایی، انواع سرطان ها و’ آنمی داسی شکل’ است .
نوروزی نیا ادامه داد: در روشPreimplantation Genetic Diagnosis)PGD) پس از انجام آزمایش روی جنین از بارداری با جنین هایی که دچار اختلال های ژنتیکی هستند، جلوگیری می شود .
به گفته وی در این روش آزمایش روی جنین هشت سلولی که حاصل لقاح مصنوعی است، انجام می شود و در صورت اطمینان از سالم بودن جنین، او را به رحم مادر منتقل می کنند تا به رشد طبیعی خود ادامه دهد .
وی ادامه داد: روشPGD بهترین، موثرترین و بی خطرترین روش پیشگیری از بیماری هایی همچون ‘تالاسمی’، ‘آنمی داسی شکل’، انواع عقب ماندگی های ذهنی، ناشنوایی، نابینایی و انواع سرطان ها به شمار می رود .
رئیس بخش مولکولی دپارتمان ژنتیک بیمارستان فوق تخصصی صارم گفت : در مواردی که خانواده ای فرزند مبتلا به یک بیماری ژنتیکی دارند, مانند خانواده هایی که دارای فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور هستند، تنها راهی که تاکنون برای جلوگیری از به دنیا آمدن بیمار مبتلا به ‘تالاسمی ماژور’ وجود داشت، تشخیص پیش از تولد از طریق آزمایش مایع آمینوتیک(مایع اطراف جنین)یا پرزهای جنینی بوده است. در صورت ابتلای جنین به بیماری مورد آزمایش، ختم حاملگی از طریق سقط جنین انجام می شده است .
وی افزود: هرچند آزمایش جنین مبتلا به تالاسمی، توانسته از تولد بیماران مبتلا به تالاسمی جلوگیری کند، اما این شیوه آسیب های زیادی برای مادر به دنبال داشته است .
نوروزی نیا با اشاره به اینکه سقط جنین های مبتلا به تالاسمی در هفته های15 تا 19 بارداری یکی از علل استرس های زمان بارداری به شمار می رود، یادآور شد: تحقیقات نشان می دهد، پیامدهای استرس روانی سقط روی مادر گاهی به اندازه تحمل استرس برای فردی است که در جنگ شرکت کرده است .
وی گفت: زنان گاهی تا سال ها بعد از سقط از عوارضی همچون بی خوابی، افسردگی، احساس گناه و ده ها عارضه دیگر رنج می برند .
رئیس بخش مولکولی دپارتمان ژنتیک بیمارستان فوق تخصصی صارم اظهار داشت: در مقایسه با تشخیص های رایج پیش از تولد که هم اینک در بسیاری از آزمایشگاه های کشور انجام می شود، تشخیص پیش از بارداری، اصولا بی خطر و بدون هیچ یک از عوارض فوق است .
وی گفت: قبل از این، تشخیص پیش از بارداری تالاسمی و بیماری های دیگر مانند سرطان پستان و تخمدان و در ایران انجام نمی شده ، اما هم اینک به همت متخصصان بیمارستان صارم، این تشخیص در این بیمارستان امکانپذیر شده است .
نوروزی نیا در خاتمه اضافه کرد: با استفاده از این تکنیک، بسیاری از خانواده ها می توانند به آرزوی دیرینه خود که داشتن فرزندی سالم است با عوارض کمتری دست یابند .

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 8979
  • بازديد ديروز: 10668
  • بازديد کل: 15193327
  • افراد آنلاين: 21 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات