مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷


تولید باتری‌های قابل شارژ با عمر طولانی برای نخستین‌بار

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۰۲

محققان دانشگاه ام .آی .تی ‘ با استفاده از یک شیوه مبتکرانه موفق به ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی با استفاده از نانوتیوب‌های کربنی برای تولید باتری‌های قابل شارژ با عمر طولانی شده‌اند.

یکی از مهمترین دستاوردهای ابتکار جدید محققان امکان استفاده از انرژی ذخیره شده در زمان‌های متفاوت و مکان‌های متفاوت است.
انرژی ذخیره‌شده به این شکل به‌طور مستقیم به الکتریسیته یا گرما تبدیل نمی‌شود چون این عملکرد نیاز به کانتینرهای مجزا دارد؛ در این روش انرژی حاصل از نور خورشید را به انرژی شیمیایی تبدیل می‌کنند که مزایای فراوانی را دربردارد. انرژی ای که به انرژی شیمیایی تبدیل شده است تا زمان استفاده به هیچ وجه هدر نمی‌رود و به راحتی به صورت‌های دیگر انرژی تبدیل می‌شود.
مدیر این پروژه تحقیقاتی به همراه دستیاران خود از لوله‌های کربنی خالص و ترکیب آن با مواد دیگری به‌نام’ آزوبنزن’ در مقیاس نانو برای این هدف استفاده کرده اند. مولکول های حاصل به گونه ای طراحی شده اند که شکل و ساختار فیزیکی خود را به‌راحتی حفظ می‌کنند.
این روش نه تنها نسبت به روش قبلی که حاوی ترکیبات روتنیوم بود ارزان‌تر است بلکه میزان انرژی حاصل به این شیوه موثرتراست و چگالی بسیار بالاتری دارد. به گفته محققان میزان انرژی حاصل از این روش نسبت به روش قبلی ده هزار برابر بیشتر است.
در ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی به روش شیمیایی – حرارتی از مولکول هایی استفاده می‌شود که خواص آنها به محض قرارگرفتن در معرض نور تغییر می‌کند و می‌توانند در آن شرایط کاملاً پایدار باقی بمانند؛ این مولکول‌ها بلافاصله پس از تحریک با عوامل مختلف به صورت های دیگر انرژی تبدیل می‌شود. عوامل محرک این مولکول ها عبارتند از کاتالیزور، تغییر دما یا یا پرتو ناگهانی نور.
هدف این پروژه تولید باتری‌های قابل شارژ با عمر طولانی بیان شده است.
یکی از محدودیت‌هایی که باعث می‌شود این روش به‌طور گسترده مورد استفاده قرار نگیرد مواد شیمیایی مورد نیاز برای این تبدیل و تخریب چرخه‌های مختلف و نیاز به عناصر گران و کمیابی مانند ‘روتنیوم’ است

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 4964
  • بازديد ديروز: 13049
  • بازديد کل: 15605338
  • افراد آنلاين: 24 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات