مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷


تولید بز حاوی پروئتین نوترکیب:تسریع در بهبود بیمارسکته‌ای

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۸

پژوهشگران کشور با ارائه روش بهینه ای شده ای بزهای ترایخته ای را تولید کردند که شیر آنها حاوی دو فاکتور 8 انعقاد خون و TPA (رفع لخته های خون) است.

دکتر مرتضی حسینی مجری طرح  با بیان اینکه در این پروژه تحقیقاتی روش بهینه شده ای را برای تولید بز ارائه شد افزود: پیش زمینه اجرای این طرح به سال 1385 که اولین پستاندار شبیه سازی شده ایران به نام “رویانا” به دنیا آمد برمی گردد.

وی یافتن بهترین گونه برای تولید حیوان تراریخته و تولید داروهای نو ترکیب را از جمله اهداف این طرح نام برد و اظهار داشت: حیوانات تراریخت و شبیه سازی این شانس را به ما می دهد که داروهای نوترکیب را در شیر آنها تولید کنیم.
حسینی با اشاره به جزئیات این پروژه اضافه کرد: در حال حاضر روشهای مختلفی برای تولید حیوانات تراریخت وجود دارد که برخی از این روشها به طور اختصاصی برای تولید گونه های خاص به کار می رود.
مجری طرح با بیان اینکه در مورد “بز” تاکنون روش اختصاصی برای شبیه سازی، تولید رویان آزمایشگاهی و تولید نتاج زنده طرح ریزی نشده است، خاطر نشان کرد: از این رو در این پروژه توانستیم روش بهینه شده ای را معرفی کنیم که علاوه بر اینکه کفایت مناسب برای تولید رویان شبیه سازی آزمایشگاهی دارد، از طریق آن می توانیم اقدام به تولید نتاج زنده شبیه سازی و تراریخت کنیم.
این محقق به ویژگیهای بزهای تولید شده از این طریق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دو نمونه از این حیوانات را با استفاده از این روش تولید کردیم. شیر این بزها حاوی فاکتور 8 انعقاد خون و فاکتوری برای حل لخته های خون TPA است.
حسینی با بیان اینکه بزهای تولید شده تراریخت هستند، به بیان نتایج تستهای آزمایشگاهی پرداخت و افزود: نمونه های زنده تولید شده مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج نشان داد که شیر این بزها حاوی دو پروتئین مورد نظر است و این پروتئین ها قابلیت عملکرد در حل لخته های خون در مدل آزمایشگاهی را دارد.
مجری طرح تولید گله هایی از این حیوانات را از برنامه های آینده این پروژه ذکر کرد و یادآور شد: دو نمونه داروی فاکتور 8 و یک نمونه TPA را تولید کردیم و به سمت تولید گله 10 تایی حرکت می کنیم.
وی با بیان اینکه فاکتور TPA برای درمان سکته های قلبی به کار می رود، اضافه کرد: داروها و پروتئین های ضد انعقاد اگر پیش و یا بعد از سکته های قلبی به فرد تزریق شود از وقوع سکته جلوگیری می کند و یا پس از سکته موجب تسریع در بهبود بیمار می شود.
منبع:خبرگزراری مهر
Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 6011
  • بازديد ديروز: 15220
  • بازديد کل: 15894861
  • افراد آنلاين: 28 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات