خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷


تولید پرتوداروهای تولیوم ۱۶۵ و ۱۶۷ در کشور

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۹

پژوهشگران دانشکده مهندسی هسته‌ای و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تولید و جداسازی پرتوداروهای تولیوم 165 و 167 برای تصویربرداری از استخوان و همچنین استفاده در پرتودرمانی سلول های سرطانی موفق شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ‘نادیا زندی ‘ پژوهشگر این طرح در این مورد گفت : تولیوم 165 و 167 از جمله پرتوداروهای مورد استفاده در پزشکی هسته‌ای هستند و دراین طرح ماده اولیه از جنس رسوب پودر اربیم اکساید در دستگاه شتاب دهنده الکترون به نام سیکلوترون بمباران شد.

وی افزود: این بمباران با پرتوهای پروتون انجام و موجب شد 85 درصد ماده اولیه به دو ماده پرتوزای تولیوم 165 و تولیوم 167 تبدیل شود.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد : مرحله بعد جداسازی شیمیایی این دو ماده بود که با موفقیت انجام شد و در حال حاضر امکان تولید این پرتوداروها براساس سفارش مراکز پزشکی هسته ای به وجود آمده است.

وی افزود: هزینه تولید این پرتوداروها در مقایسه با واردات آن بسیار پایین تر است و علاوه بر آن استفاده از این پرتوداروها در برخی روش های تشخیصی و درمانی با توجه به میزان جذب بالاترآنها در استخوان و تومور در مقایسه با دیگر پرتوداروهای موجود، موجب می شود که درمان موفق تر انجام شود .

نیمه عمر تولیوم 165 برابر با 30 ساعت و تولیوم 167، برابر با 9 روز است.

این پژوهش در رساله کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای با گرایش پرتوپزشکی باراهنمایی دو نفر از اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری پژوهشکده تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته‌ای کرج انجام شده است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 9545
  • بازديد ديروز: 10668
  • بازديد کل: 15193893
  • افراد آنلاين: 28 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات