خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷


تپش قلب، شایع‌ترین بی‌نظمی قلبی

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۷

آمار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی رو به افزایش است

دبیر علمی نخستین همایش متخصصین قلب ایران و ترکیه گفت: بیماری‌های قلبی نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان شایع‌ترین علت مرگ و میر انسان‌هاست و این آمار روبه افزایش است.

دکتر بهرام امینیان روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری نخستین همایش متخصصین قلب ایران و ترکیه، با اشاره به افزایش امید به زندگی افراد، گفت: افزایش سن، افراد را مستعد ابتلا به تنگی عروق کرده است. در حال حاضر نیز آمار بالای ابتلا به بیماری‌های قلبی یکی از مشکلات بزرگ کشورهای غربی و آمریکاست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به انجام اقدامات پیشگیرانه در زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی، گفت: علاوه بر اقدامات درمانی باید پیشگیری از بیماری‌های قلبی نیز مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر در کشورهای غربی بر جنبه پیشگیری از بیماری‌های قلبی تاکید زیادی می‌شود چرا که آمار مبتلایان به بیماری‌های تنگی عروق کرونر و نارسایی‌های قلبی در این کشورها رو به افزایش است.

دکتر امینیان افزود: سالانه پنج تا 10 میلیون نفر از جمعیت آمریکا به بیماری عروق کرونر مبتلا می‌شوند و این بیماری یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر در آمریکاست، به گونه‌ای که 50 درصد از مبتلایان به این بیماری پس از دچار شدن به درد سینه، پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.

وی تاکید کرد: علاوه بر عروق کرونر، پرفشاری خون و نارسایی قلب از دیگر علل مراجعه بیماران به پزشک است.

دبیر همایش متخصصین قلب ایران و ترکیه درباره مهمترین علل ابتلا به عروق کرونر، اظهار کرد: افزایش سن و رواج مصرف سیگار از علل ابتلا به این بیماری است. استعمال سیگار در جوانان رو به افزایش است و اگر آنان مصرف این ماده دخانی را ادامه دهند، در سنین بالا دچار بیماری تنگی عروق کرونر می‌شوند.

دکتر امینیان با بیان اینکه پرفشاری خون، تحرک کم، چربی بالا و وزن زیاد از دیگر عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی است، گفت: زندگی ماشینی و تحرک کم افراد باعث می‌شود که آنان دچار مشکل کلسترول خون شوند، علاوه بر آن مصرف زیاد غذاهای فوری به معضل بزرگی در ایران و جهان تبدیل شده است و استفاده از این نوع غذاها افراد را در سنین پایین مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کند.

وی افزود: ابتلا به بیماری دیابت نیز روز به روز در حال افزایش است، به گونه‌ای که دهه به دهه آمار مبتلایان به این بیماری به طور چشمگیری بیشتر می‌شود.

امینیان در ادامه گفت: چاقی دورشکم از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی است چرا که چاقی شکمی باعث افزایش کلسترول بد خون و تری‌گلیسیرید می‌شود. در این جهت لازم است دور شکم مردان کمتر از 102 سانتی‌متر و دور شکم زنان کمتر از 88 سانتی‌متر باشد.

وی توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی لازم است افراد تحرک لازم داشته باشند به گونه‌ای که روزانه نیم‌ساعت فعالیت بدنی کنند علاوه بر آن سیگار نیز مصرف نکنند.

دبیر علمی همایش متخصصین قلب ایران و ترکیه درباره تاثیر آلودگی هوا بر ابتلا به بیماری‌های قلبی گفت: آلودگی هوا تاثیر زیادی روی وضعیت بیماران قلبی دارد، اما افراد دارای قلب سالم کمتر دچار مشکل می‌شوند چرا که مکانیسم قلب به گونه‌ایست که تلاش می‌کند اکسیژن لازم را برای بدن فراهم کند.

وی تاکید کرد: مسئولان با انجام برنامه‌ریزی‌هایی، دسترسی جوانان به سیگار و مصرف غذاهای فوری را کاهش دهند.

 تپش قلب، شایع‌ترین نوع بی‌نظمی قلبی

دکتر مجید حق‌جو – دبیر علمی بخش الکتروفیزیولوژی قلب همایش متخصصین قلب ایران و ترکیه نیز اظهار کرد: بیماری‌های قلبی انواع مختلفی دارند که اگر به موقع درمان نشوند در نهایت موجب نارسایی کلیه می‌شوند. برخی از نارسایی‌های قلبی جنبه ارثی دارد که موجب مرگ ناگهانی بیمار می‌شود و با وجود همه غربالگری‌های صورت گرفته این نوع مرگ و میر همچنان دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه تپش قلب شایع‌ترین نوع بی‌نظمی قلبی است، اظهار کرد: این بیماری موجب مرگ و میر نمی‌شود ولی بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر منفی می‌گذارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بی‌نظمی‌های شایع قلبی با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته به طور قطعی درمان می‌شوند و ایران اولین کشور در خاورمیانه محسوب می‌شود که فلوشیپ الکتروفیزیولوژی قلب را راه‌اندازی کرده است.

وی با اشاره به انواع دیگر بی‌نظمی‌های قلبی اظهار کرد: برخی از این بی‌نظمی‌ها باعث کندی ضربان قلب می‌شود و به ایست قلبی می‌انجامد. البته می‌توان این افراد را به زندگی طبیعی بازگرداند. برخی دیگر از انواع بی‌نظمی‌های قلبی خطرناک هستند که برای درمان این نوع بیماران از دستگاه شوک کاشتنی استفاده می‌شود. این دستگاه در طول دو تا سه ثانیه به طور هوشمند محل بی‌نظمی قلب را تشخیص می‌دهد و به قلب شوک وارد می‌کند. در نتیجه بیمار بر اثر بی‌نظمی قلبی دچار مرگ مغزی نمی‌شود.

دبیر الکتروفیزیولوژی قلب همایش متخصصین قلب ایران و ترکیه تاکید کرد: تمام اقدامات درمانی برای درمان بی‌نظمی‌های قلبی و نارسایی‌های قلبی در ایران در حد بهترین مراکز قلب دنیا قابل انجام است.

وی درباره هزینه استفاده از این نوع درمان‌ها اظهار کرد: با توجه به آنکه هیات امنای ارزی در پرداخت هزینه‌های درمان‌ بیماری‌های قلبی مساعدت‌هایی را می‌کنند، هزینه آن کاهش یافته است اما پوشش بیمه‌ای این درمان‌ها کامل نیست.

حق‌جو افزود: در بیمارستان‌های دولتی تعبیه ساده‌ترین دستگاه‌های درمان قلب بین 500 تا 700 هزار تومان با توجه به نوع بیمه بیماران هزینه می‌برد، اما این نوع درمان در بیمارستان‌های خصوصی 7 میلیون تا 10 میلیون تومان هزینه در بردارد. در کل صندوق‌های بیمه بین 50 تا 90 درصد این هزینه‌ها را پوشش می‌دهند، البته این مورد به زیر پوشش بیمه تکمیلی بودن بیمار نیز بستگی دارد.

وی اظهار کرد: درمان نارسایی قلبی باعث شده است که تعداد قابل توجهی از بیماران از لیست پیوند قلب خارج شوند. این کار با استفاده از دستگاهی صورت می‌گیرد که انقباض قلب را بهتر می‌کند. در نتیجه فرد می‌تواند به زندگی عادی برگردد و حتی نارسایی‌ قلب او پیشرفت نکند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه گفت: 30 درصد کل بیماران قلبی با استفاده از این دستگاه تحت درمان قرار می‌گیرد که 70 درصد از این بیماران از لیست پیوند قلب خارج می‌شوند.

وی درباره تاثیر استرس‌های شغلی در ابتلا به بیماری‌های قلبی اظهار کرد: اگر فرد زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی را داشته باشد در صورت دچار شدن به عواملی مانند استرس و حتی خوشحالی بیش از حد ممکن است به بیماری‌های قلبی دچار شود.

 مرگ سالی 200 هزار تن در ترکیه بر اثر بیماری‌های قلبی

دکتر علی اتو- رییس انجمن قلب ترکیه- درباره همکاری‌های ایران و ترکیه در زمینه درمان بیماری‌های قلبی گفت: زمان آن فرا رسیده است که نقاط مشترک فرهنگی را به همکاری‌های علمی تبدیل کنیم. این کنگره به ما کمک می‌کند که ارتباط خود را تقویت کنیم.

وی درباره وضعیت ابتلا به بیماری‌های قلبی در ترکیه اظهار کرد: ابتلا به بیماری‌های قلبی در ترکیه مانند دیگر کشورهای جهان اولین علت مرگ و میر است و تا 20 سال آینده نیز به عنوان شایع‌ترین بیماری همچنان موجب مرگ و میر افراد می‌شود. در حال حاضر نیز سالانه 200 هزار نفر در ترکیه به علت دچار شدن به بیماری‌های قلبی فوت می‌کنند.

وی افزود: چاقی، استعمال سیگار، دیابت و کم‌تحرکی از مهمترین عوامل دچار شدن به بیماری‌های قلبی در ترکیه است. در این جهت تلاش‌های زیادی برای کاهش آمار بیماری‌های قلبی در ترکیه انجام شده است به عنوان نمونه در مدارس و کافه‌تریا‌ها مواد فاقد ارزش غذایی فروخته نمی‌شود و این کار قدم بزرگی در جهت کاهش آمار مبتلایان به بیماری‌های قلبی است.

رییس انجمن قلب ترکیه اضافه کرد: در گذشته آمار مبتلایان به رماتیسم قلبی بیشتر بود اما در حال حاضر آمار مبتلایان به تنگی عروق کرونر بیشتر است .

وی درباره وضعیت درمان بیماری‌های قلبی درترکیه اظهار کرد: علم در ترکیه به سرعت در حال پیشرفت است به گونه‌ای که همه درمان‌های بیماری‌های قلبی در ترکیه قابل انجام است بنابراین ما نیاز به انتقال بیماران خود به کشورهای دیگر نداریم و حتی بیماران کشورهای دیگر برای درمان بیماری‌های قلبی خود به ترکیه سفر می‌کنند.

رییس انجمن قلب ترکیه در زمینه هزینه‌های درمان بیماری‌های قلبی در ترکیه گفت: تلاش‌هایی برای کاهش هزینه‌های درمانی در ترکیه انجام شده است البته میزان این پرداخت‌ها به منابع مالی بستگی دارد. در کل خدمات پزشکی پیشرفته گران است. با این حال تلاش می‌کنیم تا حد امکان بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهیم.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 9724
  • بازديد ديروز: 10632
  • بازديد کل: 15538215
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات