هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷


جمشید مشایخی: تئاتر ویترین بازیگران سینمانیست

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۹

بازیگر فیلم سینمایی ‘کمال الملک’ گفت: تئاتر و عرصه هنرهای نمایشی ویترین بازیگران سینما نیست و بازیگران چهره سینما نباید به بهانه رونق تئاتر در هنرهای نمایشی به ایفای نقش بپردازند.

‘جمشید مشایخی’ روز جمعه در گفت وگویی افزود: آخرین تئاتری که در آن بازی کردم اثری به نام ‘شب روی سنگ فرش خیس’ به کارگردانی ‘هادی مرزبان’ و از نوشته های مرحوم ‘اکبر رادی’ بود.
وی توضیح داد: این تئاتر را حدود 10 سال پیش بازی کردم و چند سال بعد قرار بود در نقش
‘دکتر نون’ اثری دیگر از مرزبان ظاهر شوم که حدود 5 سال است این نمایشنامه در نوبت اجرا مانده است .
بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما یادآور شد: دلایل عدم اجرای این نمایش مشخص نیست اما وقتی نمایشی به هر دلیلی مجال اجرا نمی یابد، دردناک است.
به گفته مشایخی، در ماه های اخیر پیشنهادات متعددی برای بازی در نمایش های مختلف داشتم اما به دلیل مشغله کاری فرصت حضور مجدد در دنیای نمایش را پیدا نکرده ام.
وی ادامه داد: من فعالیت هنری خود را از تئاتر آغاز کردم و حتی پس از فیلم قیصر نیز تئاتر بازی می کردم و وقتی قرار بود با هادی مرزبان کار نمایشی جدیدی را آغاز کنیم از وی درخواست کردم یک ماه برای حضور در فضای تئاتر با من تمرین کند.

*بازیگری در دنیای تئاتر با سینما متفاوت است
بازیگر فیلم سینمایی کمال الملک به حضور بازیگران سینما در عرصه تئاتر اشاره کرد و ادامه داد: دنیای سینما با عرصه تئاتر متفاوت است و هر بازیگری که در سینما بازی می کند نمی تواند وارد عرصه هنرهای نمایش شود زیرا این عرصه دشواری های بسیاری دارد و بازیگر رو در رو با مخاطب همراه می شود.

*بازیگران سینمایی در تئاتر موفق نبوده اند
مشایخی تاکید کرد: هیچ یک از بازیگران سینمایی که در سال های اخیر در تئاتر حضور یافته اند، موفق نبوده و برای موفقیت در این عرصه باید سال ها خاک صحنه خورد.
وی با بیان اینکه بازی در هنرهای نمایشی بسیار دشوار است افزود: وقتی یک بازیگر برای نخستین بار روی صحنه تئاتر قرار می گیرد از ترس همه دیالوگ های خود را از یاد می برد و در یک لحظه وحشت او را فرا می گیرد.
بازیگر مجموعه هزاردستان توضیح داد: بازیگران عرصه سینما و تلویزیون متوجه نیستند از زاویه دوربینی که مقابل آن قرار می گیرند مورد نقد میلیون ها نفر قرار دارند.
به گفته مشایخی، در زمان اجرای یک تئاتر فرصتی برای جبران نیست و بازیگر بدون اشتباه باید نقش خود را ایفا کند.

*حضور بازیگران سینما در تئاتر به بهانه رونق این هنر اشتباه است
مشایخی حضور بازیگران سینمایی در تئاتر به بهانه رونق این هنر را اشتباه دانست و تاکید کرد: پیش از این مردم به دلیل ماهیت نمایش بود که به سالن های تئاتر می آمدند و برای آنها نام ها خیلی مهم نبود و تنها به دنبال هنر بود.
بازیگر باسابقه سینما و تئاتر استاد خود در عرصه هنرهای نمایشی را حمید سمندریان دانست و گفت: وقتی با وی نمایش کار می کردیم از ترس به خود می لرزیدیم و این کارگردان نمایش در تمرین با کسی شوخی نداشت.
مشایخی ادامه داد: هیچ از بازیگران تئاتر در آن سال ها برای پول بازی نمی کردند زیرا اساسا دستمزد خیلی زیادی به بازیگران پرداخت نمی شد.
وی تصریح کرد: برای حضور در عرصه تئاتر نیاز نیست سینمایی باشی بلکه باید در گام نخست عاشق هنرهای نمایشی بود.
بازیگر فیلم سینمایی سیزده 59 تاکید کرد: جای تعجب دارد که برخی تلاش می کنند به بهانه حضور بازیگران سینمایی در عرصه نمایش از آنان در تئاتر استفاده کنند تا از این طریق به این هنر رونق دهند.

*تئاتر ویترین بازیگران سینمایی نیست
مشایخی حضور بازیگران سینما در عرصه نمایش را به قراردادن چهره های سینمایی در یک ویترین تشبیه کرد و یادآور شد: حضور بازیگران در تئاتر به بهانه رونق دادن به عرصه نمایش بیشتر شبیه یک تبلیغات بوده و مردم نه برای دیدن نمایش بلکه برای دیدن چهره یک بازیگر هزینه پرداخت می کنند.
وی به حضور بازیگران هالیوود در تئاترهای مختلف اشاره کرد و تصریح کرد: سال ها پیش گفت وگویی از ‘مارلون براندو’ خواندم که در آن وقتی خبرنگاری از و پرسیده بود که آیا حاضرید بار دیگر در عرصه تئاتر حضور یابید گفته بود که بازی در نمایش بسیار دشوار است و دیگر در تئاتر حضور نمی یابم.
بازیگر فیلم ‘گل های داودی’ ادامه داد: دقت کنیم که این حرف را یکی از بازیگران بزرگ سینمای جهان بیان کرده است.

*مردم در اروپا برای دیدن آل پاچینو به تئاتر نمی روند
مشایخی تصریح کرد: حضور آل پاچینو در تئاتر به دلیل جذب تماشاگر نیست. مردم برای دیدن آل پاچینو به دیدن یک نمایش نمی روند ، بازیگر یادشده از طریق حضور در تئاتر تلاش می کند که خود را احیا کند.
وی گفت: جذب تماشاگر برای تئاتر به بهانه حضور یک بازیگر در یک یا چند نمایش دیگر هنر نیست و باید بدانیم تئاتر هنر بسیار دشواری است.
به گفته بازیگر فیلم سینمایی کاغذ بی خط ، همه بازیگران خوبی که امروز در عرصه سینما عملکرد موفقی دارند روزگاری در تئاتر نقش آفرینی می کردند.

*مردم از تئاتر بریده اند
جمشید مشایخی در پاسخ به این پرسش که آیا پخش تئاتر از تلویزیون در اقبال مردم به این هنر تاثیر دارد گفت: امروز مردم از تئاتر بریده اند و حتی نمی دانند تئاتر چیست.
وی افزود: در سال 1339 اداره هنرهای دراماتیک در قالب یک نمایش 45 دقیقه ای نمایش هایی را برای نمایش از تلویزیون آماده می کرد و از این رسانه پخش می شد.
اغلب این آثار خارجی بودند و در این میان تئاترهایی که ایرانی باشند بسیار اندک بود
به گفته وی، نمایش گاو به کارگردانی مرحوم رادی با سه یا چهار شخصیت برای نخستین بار پیش از ساخت فیلم گاو توسط داریوش مهرجویی اجرا شد. مهرجویی برای ساخت فیلم به یکی از آثار غلامحسین ساعدی با نام ‘عزاداران بیل’ مراجعه کرد و خیلی از شخصیت های فیلم گاو را از این کتاب اقتباس کرد.
مشایخی در پایان سرمایه گذاری مناسب و تربیت بازیگر و عوامل فنی در عرصه هنرهای نمایشی را برای احیای این هنر اساسی دانست.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 1991
  • بازديد ديروز: 8381
  • بازديد کل: 15841292
  • افراد آنلاين: 16 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات