خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷


“جنایتکار جنگی” پای میز محاکمه؛

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۲۱

عفو بین الملل حکم دستگیری و محاکمه بوش را صادر کرد

سازمان عفو بین الملل از مقامات کانادایی خواست “جرج بوش” رئیس جمهوری پیشین آمریکا را به دلیل صدور دستور شکنجه در جریان جنگ موسوم به مبارزه با ترور این کشور دستگیر و محاکمه کنند.

به نقل از خبرگزاری استرالیا، قرار است جرج بوش در تاریخ 20 اکتبر (28 مهر) در یک همایش اقتصادی در شهر سوری واقع در غربیترین منطقه استان بریتیش کلمبیا در کانادا شرکت کند.

سازمان عفو بین الملل در مقر لندن با توجه به مسئولیت حقوقی بوش، پرونده ای  درباره موارد نقض حقوق بشر توسط وی تشکیل داد و ماه گذشته در یادداشتی رسمی آن را به اطلاع مقامات کانادایی رساند اما این یادداشت اکنون برای رسانه ها فرستاده شده است.

“سوزان لی” مسئول منطقه آمریکای سازمان عفو بین الملل گفت: بر اساس تعهدات بین المللی از کانادا خواسته  می شود با توجه به مسئولیت حقوقی رئیس جمهوری پیشین آمریکا و ارتکاب به جرایمی مانند شکنجه به موجب قوانین بین المللی، او را دستگیر و محاکمه کند.

وی افزود: از آنجا که مقامات آمریکایی تاکنون نتوانسته اند بوش را به پای میز محاکمه بکشانند، جامعه بین المللی باید در این راه گام بردارد. در صورتی که کانادا نیز نتواند در جریان این سفر او را دستگیر کند، نشان می دهد از کنوانسیون “علیه شکنجه” سازمان ملل متحد عدول کرده است و برای حقوق اصلی انسانی ارزشی قائل نیست.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است بوش دستور استفاده از روش های بازجویی پیشرفته و خشن را صادر کرده است و همچنین اعمال شکنجه حس القای خفگی در مورد زندانیان مخفی سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا در بین سال های 2002 تا 2009 از دیگر اقداماتی است که به دستور وی انجام شده است.

گفتنی است، این سازمان در یادداشت خود به چندین مورد شکنجه افراد بازداشتی در زندان خلیج گوانتانامو و پایگاه های  نظامی افغانستان و عراق توسط نظامیان آمریکایی اشاره کرده است./ا

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5178
  • بازديد ديروز: 10668
  • بازديد کل: 15189526
  • افراد آنلاين: 15 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات