هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷


حدود ۲۳ % از نوجوانان دختر و پسر از کمبود آهن رنج می برند

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۹

متخصص اپیومیولوژی با گرایش تغذیه گفت: آخرین بررسی با عنوان ‘پژوهشی در وضعیت ریز مغذی ها (پورا)’ که در سال 1381 در کشور اجرا شد، نشان داد که حدود 23 درصد نوجوانان دختر و پسر کشور از کمبود آهن رنج می برند و نزدیک 30 درصد جوانان نیز دچار کمبود روی هستند.

خانم دکتر ربابه شیخ الاسلام افزود: کمبود ریز مغذی های اساسی در جوانان مانند آهن، ید، روی و ویتامین آ از جمله مشکلات تغذیه ای جهان است. وی ادامه داد: با وجود اثرات کمبود ریز مغذی ها بر سلامت و توسعه دانش و راهکار های غلبه بر آنها، هنوز بخش عظیمی از مردم اسیر عواقب این کمبود ها هستند.
دکتر شیخ الاسلام اثرات بهداشتی کمبود ریزمغذیها را افزایش مرگ و میر و بیماری، پائین آمدن ایمنی بدن و افزایش ابتلا به عفونت، کاهش قدرت یادگیری، اختلال رشد، تغییرات رفتاری، بی تفاوتی، بی حوصلگی، خستگی، ضعف و کاهش بازده کاری عنوان کرد.
وی اظهار داشت: نتایج آخرین بررسی کشوری به نام ‘ پورا’ یا ‘پژوهشی در وضعیت ریز مغذی ها’ در سال 1381 به منظور تعیین وسعت کمبود در گروه های سنی مختلف در کشور نشان داد که در حدود 23 درصد نوجوانان دختر و پسر از کمبود آهن رنج می برند.
شیخ الاسلام اضافه کرد: کمبود روی نیز در جوانان در کل کشور نزدیک به 30 در صد است. میزان شیوع این کمبود در مناطق روستایی با اختلاف معنی داری بیش از مناطق شهری است. از پیامدهای غیر قابل رویت کمبود آهن می‌توان به کاهش بهره هوشی کودکان در حدود 10 امتیاز، کاهش قابل توجه در پیشرفت تحصیلی و ضعف جسمانی و خستگی رنج آور در زنان و مردان بزرگسال اشاره کرد که موجب کاهش قدرت تولید و بازدهی کمتر جامعه می‌‌شود.
به گفته وی کمبود روی موجب بی اشتهایی، بی حالی، اختلال چشایی و وقفه رشد و کوتاهی قد می‌شود. سیستم ایمنی را به مخاطره می‌اندازد و از این طریق مرگ و میر و بیماری را افزایش می‌دهد. همچنین در نوجوانان موجب تاخیر در بلوغ جنسی و در بزرگسالان باعث اختلالات باروری، اختلال تعادل در راه رفتن، ریزش مو و عوارض پوستی می‌شود.
شیخ الاسلام اشاره کرد: کمبود روی در مناطق جنوبی کشور بویژه اقلیم سیستان و بلوچستان، جنوب خراسان و کرمان شدید تر است و در مناطق روستایی به 40 در صد می‌رسد.
مدیر موسسه تغذیه و سلامت و توسعه گفت: در مطالعه پورا علاوه بر این دو ریز مغذی، قد و وزن این گروه سنی و نمایه توده بدن یا BMI جوانان نیز اندازه گیری شد و با جامعه استاندارد مقایسه گردید. بنا بر این تعریف جوانان لاغر عده ای هستند که نمایه توده بدنی آنها برابر یا کمتر از BMI (نمایه طولی، ‌چاقی و لاغری) موجود در صدک پنجم است.
وی افزود: جوانان طبیعی یا بهنجار عده ای هستند که نمایه توده بدنی آنها در دامنه مقادیر BMI صدک پنجم تا صدک 85 جامعه مرجع است.
شیخ الاسلام اظهار داشت: جوانان پیش چاق یا دارای اضافه وزن از صدک 85 تا 95 جامعه مرجع و جوانان چاق گروهی هستندکه نمایه توده بدنی آنها بیش از مقادیر 95 جامعه مرجع است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 4195
  • بازديد ديروز: 8919
  • بازديد کل: 15860348
  • افراد آنلاين: 24 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات