هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷


حقوق سال آینده کارمندان چقدر افزایش می‌یابد؟

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۰۴

پایان هر سال برای کارمندان دولت با زمزمه افزایش حقوق همراه است. موضوعی که اگر چه قانون بر همسویی آن با تورم تاکید دارد، اما دولت آن را تابع اقتضائات بودجه‌ای می‌داند و به همین دلیل افزایش حقوق کارمندان، تابع تصمیم هیات وزیران شده‌ است.

 طی سال‌های 1384 تا 1390، بیشترین افزایش حقوق مربوط به سال 1388 بوده‌ است. بر این اساس میزان رشد حقوق کارمندان دولت در این سال 18.3 درصد در نظر گرفته شد، در حالی که نرخ تورم در آن سال 10.8 درصد بود.

در سال 1384 که دولت نهم کار خود را آغاز کرد، افزایش حقوق کارمندان 7.8 درصد تعیین شد درحالی که نرخ تورم در آن سال به 12.1 درصد رسیده بود. با وجود کاهش متوسط نرخ تورم در سال بعد و ثبت عدد 11.9 درصد برای این شاخص اقتصادی حقوق کارمندان با اختلاف بسیار ناچیزی از این رقم 12 درصد افزایش یافت.

در سال 1386 میزان افزایش حقوق کارمندان دولت به طور بی سابقه‌ای کاهش یافت و عدد 4.8 درصد را برای خود ثبت کرد، در حالی که روند افزایشی نرخ تورم به شدت ادامه یافت و در این سال به عدد متوسط 18.4 درصد رسید.

با ادامه روند صعودی نرخ تورم، در سال بعد این شاخص اقتصادی به عدد 25.4 درصد رسید، در حالی که افزایش حقوق کارمندان فقط 7.3 درصد بود.

در سال 1388 با کاهش نرخ تورم به 10.8 درصد، دولت تصمیم گرفت حقوق کارمندان را با ضریبی بیش از نرخ تورم افزایش بدهد، بنابراین عدد 18.3 درصد را برای این افزایش در نظر گرفت.

در سال 1389 هیات وزیران سقف افزایش حقوق کارمندان دولت را در موسسات عمومی کشور فقط شش درصد تعیین کرد.

امسال به دلیل این که بررسی و تصویب لایحه بودجه با تاخیر در مجلس مواجه شد، موضوع افزایش حقوق کارمندان نیز در دولت دیرتر بررسی شد، اما با تمام کش و قوس‌های ایجاد شده در این باره و نیز اظهار نظرهای متفاوت مسوولان اقتصادی دولت درباره لزوم عدم افزایش حقوق کارمندان برای حفظ اثر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان تصویب شد.

این بار هم میزان رشد حقوق از تورم 12.4 درصدی محاسبه شده توسط بانک مرکزی کمتر بود.

حال که ماه‌های پایانی سال فرارسیده و لایحه بودجه در دولت در حال بررسی است، باید منتظر بود و دید پس از تصویب آن، چه عددی برای رشد حقوق کارمندان در سال بعد در نظر گرفته می‌شود؟ دیگر این که باید دید آیا دولت برای این افزایش به قانون مدیریت خدمات کشوری که بر لزوم متناسب بودن افزایش حقوق با تورم تاکید دارد، پایبند می‌ماند یا باز هم مبتنی بر اقتضائات بودجه‌ای تصمیم خواهد گرفت؟

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 6333
  • بازديد ديروز: 9363
  • بازديد کل: 15222034
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات