مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷


داروی گیاهی سیلیمارین اثر ضد التهابی و محافظتی در کبد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۰۹

پژوهش محققان گروه سم شناسی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نشان می دهد که مصرف داروی گیاهی ‘سیلیمارین ‘ اثر ضد التهابی و محافظتی در کبد دارد.

کمال رضوی ‘ کارشناس ارشد سم شناسی و مجری این طرح تحقیقاتی گفت : در این مطالعه نقش مسمومیت با اتانول بر تشدید بیماری سپسیس وهمچنین تاثیر داروی گیاهی سیلیمارین به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی بر روی کبد، در شرایط مسمومیت با اتانول و سپسیس بررسی شد.

سپسیس یک بیماری جدی است که معمولا توسط باکتری ایجاد می شود. سپسیس زمانی اتفاق می افتد که باکتری در روده ها، مجاری ادراری و مثانه، سمی تولید کند که به سیستم ایمنی بدن ، ارگان ها و بافت های بدن حمله کند . این بیماری بسیار خطرناک است در صورتی که درمان نشود، بر روی کلیه ها ، ریه ها ، مغز و گوش اثرات خطرناکی خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان کرد : نتایج در گروه های تحت مداوا با سیلیمارین نشان داد که این داروی گیاهی با کاهش پراکسیداسیون لیپیدها، افزایش GSH و فعالیت آنزیم GST در کبد از اثر آنتی اکسیدانی بسیار قابل توجهی در مواجه با مسمومیت با اتانول و سپسیس برخوردار است. همچنین این دارو با کاهش سطح TNF-? و آسیب های بافتی ناشی از سپسیس، اثر ضد التهابی و محافظتی بسیار خوبی در بافت کبد برجای می گذارد.

این محقق در مورد یافته های این طرح تحقیقاتی گفت:نتایج این تحقیق نشان می دهد که اتانول سبب تشدید استرس اکسیداتیو در بافت کبد در شرایط سپسیس می شود این در حالی است که مصرف سیلیمارین موجب کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب بافتی کبد ناشی از سپسیس می شود.

این پژوهش با راهنمایی دکتر’ عبدالامیر علامه ‘ و با مشاوره دکتر’ افشین محسنی فر’ از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است .

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 4239
  • بازديد ديروز: 10632
  • بازديد کل: 15532730
  • افراد آنلاين: 28 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات