مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷


درآمد ۸۶۰۰ میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۷

سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرد: درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سال گذشته 8 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است.

سید شمس‌الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در جمع خبرنگاران گفت: گزارش عملکرد سه ماهه هدفمندی یارانه‌ها تهیه شده است. براین اساس درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سه ماهه اول اجرای طرح 8 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است، میزان پرداخت نقدی به صنعت 1940 میلیارد تومان و میزان اعتبار انرژی که به صورت غیرنقدی برای صنعت در نظر گرفته شده به 2 هزار و 400 میلیارد تومان می‌رسد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد سهام عدالت گفت: تا پایان سال 88 برای 42 میلیون نفر و تا ابتدای سال 89 حدود 45 میلیون نفر برای دریافت سهام عدالت دعوتنامه ارسال شده است.تاکنون حدود 39 میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند و برای 37 میلیون نفر برگه سهام عدالت صادر شده است.
وی همچنین در مورد بازار طلا و ارز گفت: از سال گذشته تاکنون 12 درصد قیمت ارز اضافه شد که 7 درصد آن مربوط به سال گذشته و قبل از اجرای بسته سیاستی و نظارتی بوده است.
حسینی افزود: سیاست‌های کلی دولت در 5 ماه سال جاری با انضباط مالی همچنان ادامه دارد.
وی گفت: مخارج دولت متناسب با درآمدهای آن در کمیته تخصیص با همکاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و خزانه‌‌داری کل کشور انجام شده و سال گذشته بالغ بر 90 درصد بودجه جاری پرداخت شد. همچنین با نظر گرفتن ماده 10 و 12 قانون تنظیم مقررات مالی دولت پرداختهای عمرانی در سال گذشته بیش از 75 درصد شد.
وی افزود در پنج ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 12درصد رشد درآمد دولت و 9 درصد رشد پرداخت‌های دولت انجام شد.
بر اساس این گزارش برخی خبرگزاری‌ها به نقل از منابع خبری خارجی از درآمد 60 میلیارد دلاری هدفمندی یارانه‌ها طی 8 ماه اجرا خبر داه‌ بودند که به نظر می‌رسد وزیر اقتصاد با اعلام آمار 3 ماهه در صدد اصلاح اطلاعات منتشره بوده است.

سخنگوی اقتصادی دولت از صدور مجوز بورس انرژی در شورای عالی بورس،در شرف پرداخت بودن منابع صندوق توسعه ملی، رشد 22،6 درصدی نقدینگی در 12 ماه منتهی به خرداد و رشد 110 درصدی جذب سرمایه‌های خارجی در سال‌های 88 و 89 خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید شمس‌الدین حسینی امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد: شورای عالی بورس مجوز بورس انرژی را صادر کرد.
وی افزود:‌ درآمد دولت در 5 ماه سال جاری 21.5 درصد رشد کرد که بالاترین آن مربوط به مالیات‌ها با رشد 27 درصد بود، هزینه‌های جاری دولت نیز 14.6 درصد رشد کرده است که بالاترین هزینه‌ها مربوط به حقوق و دستمزد با  20 درصد رشد است.
حسینی افزود: تراز کلی و عملیاتی بودجه رو به بهبودی است و تلاش دولت بر این است سهم بیشتری از بودجه‌های جاری را اختصاص دهد.
وی گفت: در بخش انضباط پولی و مدیریت نقدینگی در چارچوب بسته سیاستی و نظارتی رشد نقدینگی در 12 ماه منتهی به خرداد سال جاری 22.6 درصد بوده که نسبت به پایان سال 89 رقم 2.6 درصد رشد کرده و در یک سال منتهی به اسفند 89 رقم 25.2 درصد بوده است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی از تنوع و ترویج عقود مالی اسلامی سخن گفت و اعلام کرد 3 عقد استصناع، مرابحه و خرید دین اخیرا با تدوین آئین‌نامه‌ها و ابلاغ بانک مرکزی در شبکه بانکی کشور قرار می‌گیرد.
همچنین در بازار پول، بازار سرمایه، بورس، فرابورس و بورس کالا انتشار اوراق بهادار مالی و اوراق مشارکت و صکوک اجاره دنبال می‌شود.
وزیر اقتصاد همچنین گفت: 10 پروژه فاینانس توسط بخش خصوصی در مرحله نهایی قرار گرفته است.
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی به 21 میلیارد دلار رسیده، گفت: با تلفیق منابع داخلی و منابع سرمایه‌گذاران با بازار سرمایه از طریق پذیره‌نویسی آن، اوراق صکوک و مشارکت این منابع در خدمت اقتصاد کشور قرار گیرد.
وی گفت: منابع صندوق توسعه ملی در شرف پرداخت به بخش خصوصی است و باید بانک‌های عامل با انعقاد قرارداد عاملیت با بخش خصوصی، منابع این صندوق را هر چه سریعتر در اختیار بخش غیر دولتی قرار دهد.
وی گفت: از سال 89 تا امروز در 17 ماهه شاخص کل بورس اوراق بهادار صد در صد رشد کرده و ارزش بازار بورس تهران در 5 ماه 6.6 درصد رشد کرده و نسبت به ابتدای سال 89 حدود 81 درصد رشد کرده است.
حسینی افزود: فرابورس به کمک بورس در امر تأمین مالی کشور آمده و در 5 ماه امسال 3 هزار میلیارد تن در فرابورس معامله شده در حالی که عدد مشابه سال قبل هزار میلیارد تومان بوده است.
سخنگوی اقتصادی دولت از افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی در بورس و فرابورس و انتشار صکوک اجاره توسط دو بانک خصوصی و یک شرکت هواپیمایی خبر داد و گفت: ارزش معاملات در بورس کالا 50 درصد رشد کرد و 6 هزار و 200 میلیارد تومان در بورس کالا معامله شد و فرآورده نفتی، نفت کوره، پتروشیمی و نفت خام در بورس کالا عرضه می‌شود.
وی گفت: به دستور صریح رئیس جمهور و مصوبه دولت در بورس نفت کالاهایی مانند نفت خام، با هدف پیوند بین تجارت و سرمایه‌گذاری صادر می‌شود و شورای عالی بورس مجوز بورس انرژی را صادر کرد.
حسینی در مورد تعامل با اقتصاد جهانی گفت: سال گذشته  11.8 میلیارد دلار جذب منابع خارجی شامل 3.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شد که رشد چشمگیر جذب سرمایه‌ خارجی در دو سال 88 و 89در مجموع 110 درصد افزایش یافته است.
وی گفت: طبق تقویم میلادی رشد 124 درصد و تقویم شمسی 111 درصد افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی اتفاق افتاد. همچنین  20 درصد منابع صندوق توسعه ملی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های جذب کننده اختصاص می‌یابد، همچنین در بودجه سال جاری کمک صد میلیارد ریالی در اختیار سازمان سرمایه‌گذاری خارجی قرار می‌گیرد که به جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی اختصاص یابد.
حسینی افزود: پیش پرداخت فاینانس برای وام‌های توسعه‌ای به مبلغ 500 میلیون دلار درآمد مازاد در خدمت اقتصاد کشور قرار می گیرد و در راستای تعامل و افزایش صادرات غیر نفتی 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلات به صادرات در اختیار بانک توسعه صادرات با قرارداد عاملیت قرار می‌گیرد.
حسینی در زمینه گمرک و تجارت خارجی گفت: برای روانسازی تجارت پنجره واحد در گمرکات کشور ایجاد شده و درب‌های مشترک مرزی بین ایران و عراق و ایران و ترکیه راه‌اندازی شد.
وی افزود: سال گذشته با رشد 24 درصد صادرات غیر نفتی در 4 ماهه اول سال جاری رشد چشمگیری اتفاق افتاد و صادرات غیر نفتی سال جاری 42.5 درصد رشد کرد و از مرز 13.3 میلیارد دلار گذشت.
وزیر اقتصاد گفت: صادرات غیر نفتی بدون میعانات گازی 27 درصد رشد کرد و به مرز  10.2 میلیارد دلار نزدیک شد و در واردات 4 ماهه 18.4 میلیارد دلار با رشد 3.5 درصد نسبت به مشابه سال قبل کاهش اتفاق افتاد.
حسینی افزود: هدفمندی یارانه‌ها باعث شد از واردات گندم و بنزین جلوگیری و صرفه‌جویی 1.6 میلیارد دلار انجام شد. همچنین با افزایش ظرفیت پالایشگاه‌ها و تبدیل پتروشیمی به تولید بنزین نه تنها تولید داخل جوابگوی مصرف کشور است بلکه صادرات بنزین نیز انجام می‌شود.
وی گفت: سال گذشته در 4 ماهه 1600 میلیون دلار واردات بنزین انجام شد که امسال کمتر از 50 میلیون دلار انجام شده که با توجه به تولید بیشتر از نیاز و راه‌اندازی ظرفیت جدید در تولید و صادرات بنزین خودکفایی صورت گرفته است.
سخنگوی اقتصادی دولت در این باره گفت: مصرف روزانه بنزین امسال به 55 میلیون لیتر رسیده در حالی که سال گذشته این رقم 60 میلیون لیتر بوده است و تولید بیش از نیاز مصرف کشور صورت گرفته است.
وی گفت: سال گذشته 2 اقدام طرح ضربتی استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی جهت تولید بنزین برای بی‌نیازی از واردات و همچنین با اجرای هدفمندی یارانه‌ها مصرف بنزین کاهش یافت به گونه‌ای که در سال گذشته بنزین صادر شد و امسال نیز یک میلیارد لیتر بنزین آماده صادرات در کشور وجود دارد.
حسینی افزود: قانون بودجه اجازه صادرات بنزین و فرآورده‌های نفتی را به بخش خصوصی داده است حال ممکن است برخی از صنایع برای تلفیق با بنزین داخلی مقداری وارد کنند اما در هر حال بیش از نیاز کشور بنزین تولید شده است.دلایل اختلاف نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار؛ معیار تورم بانک مرکزی استسخنگوی اقتصادی دولت در تشریح دلایل اختلاف نرخ تورم مرکز آمار و بانک مرکزی گفت: اگر از من بپرسید می‌گویم با توجه به شیوه گذشته در مورد تورم آمار بانک مرکزی را استفاده کنید.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید شمس‌الدین حسینی در ادامه نشست خبری امروز با بیان اینکه سال گذشته 5 هزار و  540 میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در قالب اصل 44 واگذار شد، گفت: در 4 ماه سال جاری این رقم به مبلغ 2 هزار و  860 میلیارد تومان رسید که حدود 52 درصد کل واگذاری سال گذشته بوده و شتاب واگذاری‌ها حفظ می‌شود که 63 درصد از واگذاری‌ها از طریق فرابورس بوده و در سال جاری 87 شرکت از طریق سازمان خصوصی‌سازی عرضه شد که 37 شرکت فروخته ، 21 شرکت در فرآیند فروش و  6 شرکت بابت رد دیون دولت واگذار شده است.
وی افزود: سیاست کلی اصل 44 بهبود فضای کسب و کار، توانمندسازی بخش غیر دولتی و دستور‌العمل واگذاری پیمان مدیریت در هیئت عالی واگذاری در جلسه شنبه به تصویب رسید و همه این موارد از سیاست‌های دولت در فعال کردن بخش خصوصی به شمار می‌رود.
وی گفت: طبق سیاست‌های بودجه امکان واگذاری طرح‌های نیمه تمام مانند پالایشگاه و نیروگاه به بخش خصوصی و تکمیل آن و تملک توسط بخش خصوصی وجود دارد و آورده دولت به عنوان کمک هزینه در این طرح‌ها به شمار می‌رود.
حسینی از تداوم طرح مسکن مهر برای کاهش بیکاری و حمایت از اشتغال و نیز توزیع ثروت از طریق سهام عدالت خبر داد و گفت: در طرح‌های توسعه روستایی و بخش آب کشاورزی تا 85 درصد هزینه‌ها توسط دولت تأمین می‌شود.
وی در مورد صندوق توسعه ملی گفت: بعد از تصویب قانون اولویت‌ها و خط و مشی این صندوق توسط هیئت امنا که در رأس آن رئیس‌جمهور قرار دارد مشخص شد و تمام منابع صندوق توسعه ملی متعلق به بخش غیر دولتی است و بخش عمومی غیر دولتی نیز به سختی می‌تواند از آن استفاده کند.
وی افزود: طرح‌های اولویت‌دار شامل صنعت، معدن، کشاورزی، صادرات فنی و مهندسی و خدمات در اولویت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی قرار دارند و 20 درصد منابع صندوق برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی اختصاص می‌یابد و از همین الان می‌تواند منابع این صندوق به بخش خصوصی واگذار شود و بانک‌های عامل از امروز می‌توانند قراردادهای خود با بخش خصوصی را منعقد کنند.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد پرداخت یکسان در هدفمندی یارانه‌ها گفت: طبق اصل ارتقاء یکسان در نظریه توزیع درآمد چنانچه یک منبع به صورت یکسان در جامعه‌ای که دارای چولگی توزیع درآمدها است پرداخت شود این به نفع طبقات پایین صورت می‌گیرد.
وی افزود: در این راستا با برنامه‌ریزی انجام شده در ستاد هدفمندی یارانه‌ها قرار شد ایرانیان مقیم خارج کشور چون از تبعات هدفمندی یارانه‌ برخوردار نیستند نباید از توزیع درآمد آن بهره‌مند شوند همچنین کمتر از یک دهک مردم به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه‌ها انصراف داده‌اند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا در بحران جهانی اقتصاد جشن می‌گیرید گفت: ما برای بحران جهانی جشنی نگرفته‌ایم اما برخی از کشورها آن موقع از ناراحتی ما خوشحال می‌شدند و ما را تحریم می‌کردند اما امروزه خود دچار بحران شده‌اند و داستان ابابیل تکرار می‌شود.
وی در مورد رابطه اقتصادی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی گفت: اگر کشورهای اسلامی به آنچه که در کمیته اقتصادی کامسک و سازمان کنفرانس اسلامی عمل کنند حتما با تبادل دانش و فناوری بین خود و مبادله کالا سهم خود را از اقتصاد جهانی افزایش داده و به شکل داوطلبانه همکاری خود با رژیم غاصب صهیونیستی را کم کنند.
وی ایران را تنها کشوری در دنیا دانست که قانون بانکداری اسلامی را به صورت فراگیر و اجباری اجرا می‌کند و گفت: برای استفاده از ظرفیت بانکداری 3 عقد اسلامی جدید در کشور معرفی شد.
حسینی افزود: در این زمینه منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها فقط برای تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد آمار صندوق بین‌المللی پول گفت: یکی از مسائلی که در چند ماه گذشته ایجاد شبهه کرد تأخیر در اعلام نرخ رشد اقتصادی از سوی ایران بود که هیچ مرجع رسمی رشد اقتصادی ایران را اعلام نکرد اما صندوق بین‌المللی پول خودش در اقدامی کم سابقه به جای اینکه در قسمت رشد اقتصادی ایران خط تیره یا سه نقطه قرار دهد به صورت غیر حرفه‌ای رقم برآوردی خود را اعلام کرد که این مطلب خارج از اساسنامه صندوق بود.
وی گفت: سپس در بخش رشد اقتصادی ایران آمارها اصلاح و در رشد بدون نفت 4.2 درصد و رشد همراه با نفت  3.5 درصد اعلام شد که این گام رو به جلو بود.
حسینی تأکید کرد: در بیانیه واگذاری صندوق بین‌المللی پول که 2 ماه پیش منتشر شد اقتصاد ایران را اینگونه توصیف کرد که در فرآیند اصلاح اقتصادی با شجاعت عمل کرده و واگذاری تصدی‌ها در کنار اجرای هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح اقتصادی و خصوصی‌سازی از عوامل رشد اقتصاد ایران و بازار سرمایه ذکر شد.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد یارانه تولید و صنعت گفت: سال گذشته 1960 میلیارد تومان به صورت نقدی برای کمک به تولید شامل 1400 میلیارد تومان برای صنعت 200 میلیارد تومان برای کشاورزی و 200 میلیارد تومان برای حمل و نقل و 160 میلیارد تومان برای کمک به شهرداری‌ها اختصاص یافت. همچنین 2400 میلیارد تومان کمک غیر نقدی در قالب اعتبار انرژی به بنگاه‌ها اختصاص یافت.
وزیر اموراقتصادی و دارایی در مورد نرخ رشد اقتصادی گفت: آنچه توسط بانک مرکزی اعلام شده همان رقم 3.5 و 4.2 درصد رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت بوده است اما نکته قابل ذکر این است که بر اساس ماده 54 قانون برنامه پنجم انتشار آمارهای رسمی کشور از طریق مرکز آمار انجام می‌شود اما به این معنا نیست که آمارهای تخصصی هم توسط این مرکز تولید شود بلکه آمارهای تخصصی در دستگاه‌های دیگر تولید و در نهایت توسط مرکز آمار اعلام می‌شود.
حسینی وزیر اقتصاد گفت: آمار بخش صنعت در تولید انواع خودرو 12.2 درصد، تولید سیمان 18 درصد و تولید فولاد 13.3 درصد رشد کرده که با توجه به رشد بخش کشاورزی برآورد می‌شد رشد اقتصادی بیش از این ارقام است و نیاز به بررسی در یک کمیته فنی و تخصصی در شورای عالی آمار دارد که پس از نهایی شدن مباحث این کمیته آمار رسمی رشد اقتصادی اعلام خواهد شد.
حسینی در مورد اعلام نرخ تورم گفت: دو نگاه در این زمینه وجود دارد یکی اینکه کار قانونی انجام شود و دوم اینکه برخی از رسانه‌های خارجی آمارهایی که وضع بدتر را نشان دهد بیشتر خوششان می‌آید اما به هر حال آمار بانک مرکزی تورم 16.6 درصد و آمار مرکز آمار 19.3 درصد را نشان می‌دهد و این اختلاف به دلیل روش بررسی و سال پایه آماری متفاوت است.
وی گفت: سال پایه آماری بانک مرکزی 1383 و سال پایه مرکز آمار 1381 است و همچنین سبد کالایی این دو مجموعه متفاوت است اما مقایسه آمار بانک مرکزی و مرکز آمار یک مقایسه کارشناسی نیست و اگر از من بپرسید می‌گویم با توجه به شیوه گذشته در مورد تورم آمار بانک مرکزی را استفاده کنید.
وی در مورد رشد سپرده‌ها در  4 ماهه اول سال جاری گفت: آمار سپرده‌های 12 بانک دولتی و سهامدار دولت 4 درصد رشد کرده، سال گذشته سپرده‌ها 31 درصد رشد کردند و این آمار به راحتی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
وی در مورد درآمد هدفمندی یارانه‌ها گفت: در 3 ماه اول اجرای طرح 8 هزار و 600 میلیارد تومان درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاد که ماهانه 2800 میلیارد تومان درآمد بوده و باید به خانوارها پرداخت می‌شد.
وی گفت: ماده 13 قانون هدفمندی یارانه‌ها یک تنخواه را در اختیار دولت قرار می‌دهد که در 2 ماه اول قبل از اجرای طرح و قبل از اینکه قبض‌های جدید برای مردم صادر و درآمد آن وصول شود برای پرداخت به خانوارها در اختیار قرار گرفت.
حسینی تجربه هدفمندی یارانه‌ها را یک تجربه موفق ذکر کرد و گفت: جبران به گونه‌ای انجام شد که قبل از محنت قدرت خرید مردم جبران شد چون اگر قرار بود فقط از محل درآمد هدفمندی انجام شود حداقل  4 تا 5 ماه باید اجرا می‌شد تا درآمد کسب می‌شد اما تنخواه آن را جبران کرد.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد فاز دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها گفت: تکمیل قانون هدفمندی یارانه‌ها و طرح تحول دنبال می‌شود اما مترادف با افزایش قیمت نیست البته در ادامه راه باید قیمت‌ها حتما اصلاح شود.
وی گفت: اجرای هدفمندی یارانه‌ها باعث شد در ابتدای طرح قاچاق سوخت و فرآورده‌ها صفر شود اما هنوز مقداری قاچاق صورت می‌گیرد و این نشان می‌دهد قیمت فرآورده‌های نفتی باید هنوز واقعی شود.
حسینی در مورد حباب در بازار سکه و طلا گفت: امروز هیچ حبابی در بازار سکه نمی‌بینم قیمت اونس طلا از 1200 دلار به سال گذشته به 1900 هزار دلار در سال جاری رسیده اما چرا قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت به خاطر جنگ ارزی کشورها بود که هر کشوری می‌خواست داوطلبانه ارزش پول ملی خود را کاهش دهد.
حسینی افزود: قیمت طلا تحت تأثیر بازار های جهانی قرار گرفت و مبادلات طلا فراتر از میزان سکه بازار بود و گاهی عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد و آنها اعلام می‌کردند می‌خواهند بانک مرکزی را تحریم کنند و بانک مرکزی جمهوری اسلامی بخش عمده‌ای از ذخایر خود را به شکل مدیریت شده تبدیل به طلا کرد که باعث شد هیچ بانک مرکزی به اندازه بانک مرکزی ایران سود نبرد.
وی گفت: بحران اروپا و آمریکا در اقتصاد جدی است به گونه‌ای که فدرال رزرو یا بانک مرکزی آمریکا اوراق قرضه منتشر می‌کند در حالی که نمی‌تواند حقوق کارمندان خود را بپردازد و این خطر ورشکستگی برای اقتصاد آمریکا است.
حسینی در واکنش به پرسش خبرنگاران که آیا آمار تورم محرمانه است، گفت: بنده هیچ وقت این حرف را نگفته ام. آمار تورم محرمانه نیست و آمارهای کلان هیچ کدام محرمانه نیست اما ترتیب انتشار باعث شده دولت به زحمت بیفتد، دولتی که هر ماه و هر سال به طور مرتب آمارها را اعلام می‌کرد هم اکنون نیز می‌تواند اعلام کند اما مجلس مرکز آمار را متولی اعلام آمارها می‌داند.
وی گفت: کسانی که قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها ارقامی مانند 550 درصد برای تورم هدفمندی اعلام می‌کردند اکنون رسانه‌ها باید آنها را به نقد بکشند که از کجا این ارقام را آورده‌اند.دیه 90 میلیونی به یمن سال 90 اعلام شد ولی ابلاغ نشد سخنگوی اقتصادی دولت گفت: دیه 90 میلیون تومانی برای سال جاری به یمن سال 90 از سوی قوه قضائیه اعلام شده ولی برای اجرا ابلاغ نشده است.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ سید‌ شمس‌الدین حسینی امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر دیه 90 میلیون تومانی سال جاری و واکنش سخنگوی اقتصادی دولت گفت: اولا هیچ واکنشی ندارم چون دو قوه کشور است که با هم کنش دارند و نه واکنش. همچنین دیه 90 میلیون تومانی به یمن سال 90 اعلام شده است اما واقعیت این است هنوز برای اجرا ابلاغ نشده است.
وی گفت: شخص آیت‌الله آملی لاریجانی به این نکته توجه دارد که گرچه اعلام شده اما صنعت بیمه با توجه به تبعات آن بیشتر کنکاش کرده و افزایش نرخ دیه از 45 میلیون به 90 میلیون تومان طبق قانون بیمه شخص ثالث باید حداقل پوشش بیمه‌ای برای معادل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه حرام حساب شود که تا 120 میلیون تومان خواهد بود و خیلی از افراد نمی‌توانند بیمه‌نامه شخص ثالث به این قیمت خریداری کنند.
وی افزود: بنابر این یا پوشش بیمه‌ای در جامعه کاهش پیدا خواهد کرد و یا اینکه تا سقف 30 میلیون تومان توسط فرد بیمه‌گر پذیرفته شود که مردم چنین قدرتی ندارند و باید توجه شود که اگر شرکت‌های بیمه فقط 60 میلیون تومان پوشش دهند و مردم 30 میلیون تومان آن را قبول کنند، برای مردم مشکل خواهد بود.
حسینی افزود: همچنین بیمه به گونه‌ای است که در یوم‌الادا باید پرداخت شود به خاطر این جلساتی بین قوه قضائیه مقننه و دولت برگزار می شود که به تفاهم برسند.
وی افزود: نرخ بیمه از سوی رئیس قوه قضائیه باید به وزیر دادگستری و از سوی وزیر دادگستری به محاکم برای اجرا ابلاغ شود که این فرایند هنوز طی نشده است.
وی در مورد 2.5 میلیون شغل در سال جاری گفت: رشد مانده تسهیلات بانکی در سال گذشته 33 درصد بود و در 4 ماهه سال جاری 12 بانک دولتی و سهامدار دولت 5 درصد رشد تسهیلات داشته‌اند که عمده این تسهیلات برای تولید و اشتغال پرداخت شده است.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد درآمدهای مالیاتی از بودجه دولت و طرح‌های افزایش درآمد مالیات گفت: یکی از طرح‌های دولت همین طرح تحول مالیاتی است که یکی از پروژه‌های مهم قانون مالیات بر ارزش افزوده است که در این زمینه از عموم اصناف در اجرای این قانون تشکر می‌کنم و در چهار مرحله فراخوان مشمولان این قانون در هر مرحله تعداد قابل توجهی صنف ثبت‌نام کردند که فقط دو الی سه صنف اختلاف نظر و بحث داشتند و گرنه قانون به خوبی اجرا شد.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: سال گذشته نسبت مالیات به هزینه جاری دولت ده درصد رشد پیدا کرد و اگر قانون مالیات بر ارزش افزوده تکمیل شود پایه مالیاتی کشور بهبود می‌یابد و پایه مالیات از تولید به پایه مصرف انتقال می یابد که به نفع تولید کشور خواهد بود.
وی با بیان اینکه نرخ تورم نسبت به سال گذشته 4 درصد افزایش یافته گفت: با توجه به مجموع اتفاقات اقتصاد جهانی و افزایش قیمت مواد غذایی در جهان و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هم اکنون پس از اجرای قانون سرافکنده نیستیم.
وی گفت: یادم می‌آید در همین جلسه یک نفر پرسید اگر تورم هدفمندی یارانه‌ها 60 درصد شد آیا استعفا می‌دهید که من گفتم اگر ماشین هدفمندی یارانه‌ها نیاز داشت کتم را در می‌آورم و آن را هل می‌دهم.
وزیر اقتصاد در مورد نرخ بیکاری گفت: قرار است کمیته شورای عالی آمار نرخ تورم بیکاری را بررسی و اعلام کند و بعد از قانون برنامه پنجم انتشار آمار از سوی بانک مرکزی دارای اشکال است و بانک مرکزی می‌گوید آمارها را تولید کرده‌ام اما نمی‌توانم منتشر کنم و باید کمیته تخصصی آمار هر چه سریعتر در این مورد تصمیم‌گیری کند.
وی در مورد اینکه چه مقدار از 2.5 میلیون شغل در سال جاری ایجاد شده گفت: فعلا آماری نداریم به زودی در شورای عالی اشتغال اعلام خواهد شد.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد کارت اعتبار کارگران گفت: گرچه این کار در اردیبهشت‌ماه رونمایی شد اما بانک مرکزی استقلال دارد و اعلام کرده خط اعتباری برای کارت اعتباری کارمندان قرار نمی‌دهد و رئیس‌جمهور آن را پذیرفته یعنی خط اعتباری که به منزله افزایش پایه پولی است از سوی بانک مرکزی برای این کار اختصاص نمی‌یابد ولی بانک‌ها می‌توانند از طریق تعامل و نه به صورت تکلیفی مشابه کار لیزینگی کارت اعتباری برای کارمندان بنگاه‌های اقتصادی صادر کنند.
حسینی در مورد سؤالی مبنی بر احتمال تحریم بانک مرکزی گفت: در سطح کنگره آمریکا تحریم بانک مرکزی مطرح شد و آمریکایی‌ها کار غیرقانونی زیادی انجام می‌دهند و زیر قطعنامه‌های سازمان ملل می‌زنند و بعید نیست بحث تحریم بانک مرکزی را هم عنوان کنند اما ما سازوکارهایی اندیشیده‌ایم که به چه طریقی نقل و انتقال پول به کشور را تنوع بخشیم.
سخنگوی اقتصادی دولت افزود: اگر آمریکایی ها دست به تحریم بانک مرکزی بزنند این موضوع در قطعنامه‌های سازمان ملل همچنان که در گذشته عنوان و رد شد احتمالا رأی نمی‌آورد.
حسینی در مورد نوسان نرخ ارز گفت: از شهریورماه سال قبل نوسان‌ها شروع شد که ریشه آن اقتصادی نبود بلکه به یکسری از مسائل سیاسی برون مرزی در نقل و انتقال پول بر می‌گشت که بانک مرکزی سال گذشته بر این مسئله فائق شد و امسال هم با سازوکار تخصیص قیمت و منابع مشکل ارزی را حل می‌کند.
وی گفت: معاملات ارزی دربازار غیررسمی چند برابر بازار رسمی شده است.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد رابطه دولت با کشورهای در حال قیام گفت: طبق روال قبلی فعالان اقتصادی باید به کشورهای در حال قیام مبادله داشته باشند و فعالان اقتصادی هر جا بخواهند مانند گذشته تجارت می‌کنند اما دولت از نظر اقتصادی برنامه‌ای برای حضور در این کشورها ندارند گرچه معلوم شد آمریکا از حمله به لیبی قصد به دست گرفتن بازار نفت آن کشور را دارد.
حسینی با بیان اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها گزارش سه ماه اول اجرای این قانون را کامل کرده و به زودی تقدیم مجلس می‌کند گفت: مجلس تصویب کرده هر 6 ماه یکبار گزارش دهد.
وی در مورد شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: این شورا برای تبادل نظر و شنیدن دغدغه‌های بخش خصوصی شکل گرفته و شورای تصمیم‌گیری نیست اما در عین حال ماده 28 قانون بودجه با توجه به مباحث عنوان شده در این شورا تدوین شد و در این شورا تبادل نظر انجام می‌شود.
حسینی در مورد اوراق مشارکت گفت: ما در ایران اوراق غیررسمی منتشر نمی‌کنیم سال گذشته دو بانک و یک شرکت هواپیمایی اوراق صکوک اجاره منتشر کرده‌اند و نرخ سود نیز در شورای پول و اعتبار مشخص می‌شود.
در حاشیه وقتی سخنگوی دولت از رسانه‌هایی انتقاد کرد که از آمارهای منفی دولت خوششان می‌آید مورد انتقاد یکی از خبرنگاران قرار گرفت که حسینی در این باره گفت: منظورم سایت‌های خارجی به زبان فارسی است که از خارج از کشور هدایت می‌شود و رسانه‌های داخلی این گونه نیستند.
برخی از خبرنگاران قبل از پرسیدن سؤال خود یکی دو نکته عنوان ‌کردند و قصد هدایت جواب به سمت هدف مورد نظر خود را داشتند که سخنگوی اقتصادی دولت گفت: هر رسانه فقط یک سؤال می‌پرسد و شما می‌توانید فقط سؤال بپرسید و احتیاج به زمینه‌چینی نیست.
یکی از خبرنگاران قبل از شروع جلسه پیشنهاد کرد بنر پشت زمینه تریبون سخنگوی اقتصادی دولت به صورت کاملا بی سلیقه از یک جنس پلاستیکی ساخته شده و پرچم ایران به شکل غیرحرفه‌ای بر روی آن پهن شده است در حالی که هنرمندان زیادی در کشور وجود دارند که می‌توانند از طرح‌های بومی و اسلامی یک طرح زیبا و معنا‌دار برای پشت‌زمینه سخنگوی دولت طراحی و تدوین کنند که بیانگر شرایط اسلامی و ایرانی کشور باشد.
نشست سخنگوی اقتصادی دولت با 45 دقیقه تأخیر در ساعت 9:45 دقیقه شروع شد.
سخنگوی اقتصادی بعد از این نشست در ساعت 11:45 قرار بود در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شده و به سوال نمایندگان پاسخ دهد

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 9746
  • بازديد ديروز: 10632
  • بازديد کل: 15538237
  • افراد آنلاين: 28 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات