خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷


در هر ۲۴ دقیقه یک نفر از تصادفات رانندگی میمیرد

نوشته شده توسط salman در تاریخ ۱۳۹۰/۰۳/۳۱

امروزه یکی از بلایایی که جامعه بشری با آن دست و پنجه نرم می کند تلفات ناشی از تصادفات جاده ای است که سالانه تعداد زیادی را به کام مرگ می کشاند این موضوع در کشور ما به یک مسئله اساسی تبدیل شده است

ایران بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای در جهان را داراست. همین جمله ناخوشایند کافی است تا دریابیم، امنیت در جاده های کشورمان به یک حلقه مفقوده بدل شده است و همه ساله تعداد قابل توجهی از هموطنان جان خود را در حوادث و سوانح جاده ای از دست داده و میلیاردها تومان هزینه ی قابل اجتناب انسانی و مادی را تحمیل می کند.

علل و عوامل فراوانی همانند حلقه هایی به هم پیوسته، زنجیره ی حوادث جاده ای در کشورمان را تشکیل می دهند و ما را در نازلترین رتبه در میان کشورهای جهان از نظر امنیت سفر قرار می دهند.

براساس طرحی قرار بر این بود که خودروهای ناامن که بیشترین میزان تصادفات را به خود اختصاص داده اند در کشور شناسایی و معرفی شوند، به نظر می رسد تا زمانی که خودروسازان کشور ملزم به نصب تجهیزات ایمنی نظیر ترمز ضدقفل، کیسه هوا و … نشوند بسیاری از خودروهای ساخت داخل فاقد ایمنی لازم برای سرنشینان است. ما در این زمینه نقص قانون داریم، در کشور ما هنوز وسایل نقلیه ای که فاقد کیسه هوا و ترمز ABS هستند تولید می شوند. در ایران صنایع خودروسازی وابسته به دولت است و این حمایت دولتی نه تنها موجب پویایی این صنایع نشده بلکه باعث به وجود آمدن نقص تولید در خودروهای کشور شده است. این صنایع به دلیل حمایتی که احساس می کنند بیشتر به فکر کمیت هستند و نه تولید براساس کیفیت، با این تعداد کشته در سال در اثر تصادفات رانندگی تاکنون یک تذکر و توبیخ نیز دریافت نکرده اند و ما این موارد را از طریق موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی وزارت محترم صنایع به صورت جدی پیگیری می کنیم.

بسیار تلخ است که مردمی هر ساله حدود سی هزار نفر از هموطنان خود را کشته یا مجروح کنند،چون تصمیم گرفته اند که به سر کار، مهمانی، خرید و یا مسافرت بروند.

تنها در 30 سال گذشته لااقل 700 هزار قبر برای کشته‌های رانندگی حفر شده و دست کم یک میلیون نفر مجروح شده‌اند که تعدادی از آنان باید باقی عمر را روی تخت و یا صندلی چرخ دار بگذرانند.

جامعه شناسان در رویارویی با حجم گسترده حوادث و تلفات انسانی این پرسش را مطرح می کنند که به راستی ما را چه شده که به یکی از بی مبالات ترین مردم دنیا در رانندگی تبدیل شده ایم؟! به نحوی که در کنار معرفی جاذبه‌های گردشگری در ایران، “هشدار جدی نسبت به رانندگی خطرناک ایرانیان” یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر کتابچه‌های راهنمای جهانگردان به شمار می رود.

ترافیک در همه شهرهای بزرگ دنیا وجود دارد. وقتی بناست چند صد هزار یا چند میلیون نفر در ساعت معینی به سر کار بروند خود به خود ازدحام پدید می‌آید. اما تفاوت ترافیک شهرهای بزرگ دنیا با ترافیک موجود در کشورما این است که در کلانشهرها ترافیک موجب “تاخیر” است اما در شهری مثل تهران چون رانندگی یک امر فردی است نه جمعی، ترافیک فقط موجب تاخیر نیست، بلکه موجب کلافگی ، سردرگمی و بی عیاری زمان شهروندان نیز هست.

به طور سالیانه در کشور 23 هزار نفر در سوانح رانندگی کشته و 270 هزار نفر مجروح و مصدوم می شوند که این نرخ بالایی بوده و در این زمینه جزو چند کشور اول جهان هستیم.  میزان بالای وقوع تصادف در ایران و همچنین کشته و زخمی شدن تعداد قابل توجهی از شهروندان ایرانی، کشور ما را جزو خطرناک ترین کشورهای جهان از لحاظ تصادفات جاده ای قرار داده است. آمار تصادفات  رانندگی در ایران در مقایسه با سایر کشور های جهان نگران کننده است; زیرا میزان تلفات تصادفات رانندگی در ایران 25 برابر ژاپن و  دو برابر ترکیه است. در عربستان روزانه 12 نفر قربانی حوادث جاده ای می شوند این در حالی  است که این رقم در ایران برابر با 48 نفر و در سال  80 برابر 53 نفر است. ناامن ترین جاده های دنیا برای رانندگی و بدترین آمار در زمینه میزان سوانح رانندگی در جهان متعلق به کشورهای اریتره، مصر، لیبی، افغانستان، عراق، نیجر، آنگولا، امارات، گامبیا، ایران و موریتانی است و امن ترین جاده های دنیا برای رانندگی را کشورهای سوئیس، سنگاپور،  هلند، فنلاند، آلمان، نروژ و سوئد دارند.  در حالی که تصادفات جاده ای نهمین علت مرگ و میر در جهان به شمار می رود این حوادث در ایران دومین علت مرگ و میر است.

هر چند وجود آمار دقیق درباره تصادفات جاده ای کشور  حائز اهمیت است اما، همین آمار ضد و نقیض هم نشان می دهد ما در این زمینه وضعیت بسیار وخیمی داریم. در هر 24 دقیقه یک نفر در ایران بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهد و با توجه به اینکه 60 درصد افرادی که در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند بین سنین 20 تا 40 سال هستند، این حوادث عملا نیروی کار و مولد کشور را از بین می برد

در سال های اخیر بارها این اظهار نظر را از طرف افراد مختلف شنیده ایم که مشکل، نبود قوانین مناسب در حوزه راهنمایی و رانندگی نیست بلکه عدم رعایت قوانین مشکل ساز شده است.با این وجود، پلیس راهنمایی و رانندگی سال گذشته اصرار زیادی برای تصویب قانونی جدید در زمینه تصادفات رانندگی داشت.. بررسی قوانین راهنمایی و رانندگی در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای توسعه یافته که از آمار تصادفات جاده ای پایینی برخوردارند نشان می دهد سختگیری درباره تخلفات رانندگی بسیار شدید است. این سختگیری در کنار فرهنگ سازی در این زمینه اعمال می شود و این تجربه ای است که می تواند ما را از وضعیت بسیار نامطلوب تصادفات جاده ای بیرون بیاورد.نباید فراموش کرد که ما جزو بدترین کشور ها در زمینه تصادفات جاده ای هستیم و برای بهبود وضعیت خود به عزمی جدی در  این زمینه نیاز داریم. این عزم جدی هم مربوط به شهروندان و هم مربوط به مسئولان اجرایی است. همان طور که شهروندان باید قوانین را درست و دقیق رعایت کنند خودرو سازان باید کیفیت خودرو ها را بالا ببرند و  دولت باید به فکر بهبود وضعیت را ه های کشور باشد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3208
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 2474
  • بازديد ديروز: 7620
  • بازديد کل: 14484687
  • افراد آنلاين: 16 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات