مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷


دستگاه «رگ یاب هوشمند روباتیک» در کشور ساخته شد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۱۱

مخترع تبریزی موفق به ساخت دستگاه «رگ‌یاب هوشمند روباتیک» شد.

یوسف رفیعی بیرامی، دانش‌آموخته فوریتهای پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی تبریز مخترع دستگاه در گفت‌وگویی با بیان این که این اختراع از مراجع معتبر نظیر وزارت بهداشت تاییدیه گرفته، درباره مشخصات فنی دستگاه ابداعی خود گفت: این دستگاه دارای بازوی روباتیک است که پس از پایان همه‌ مراحل، جهت نمایان‌سازی عروق توسط سایر آیتم‌های الکترومکانیکی موجود در خود، قادر به برقراری برانول (سرنگ) در داخل خط وریدی و یا همان کانولاسیون وریدی است. به این ترتیب که این روبات بازو، با سیستم بینایی خود، تصاویر داخل فضای عملکردی دستگاه را از طریق یک وب‌کم از محیط دریافت کرده و پس از انجام پردازش بر روی آنها در رایانه، فرامین لازم جهت جابجایی برانول یا سرنگ به محل عروق مورد نظر را برای آن ارسال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با استفاده از این روش، دخالت انسان و پرسنل درمانی در این فرایند به طور کامل حذف شده و کل عملیات حرکت در امتداد بافت مورد نظر و جابجایی برانول با مختصات دقیق آن محل به طور کامل توسط بازوی مصنوعی صورت می‌گیرد.

رفیعی با تاکید بر این‌که استفاده از این دستگاه، نقش مؤثری در جلوگیری از انتقال عفونت به بیمار یا پرسنل درمانی دارد، تصریح کرد: این دستگاه قابلیت استفاده از سنسورهای تشخیص خون عروقی و تشخیص نبض را نیز داراست.

وی، امکان کنترل دستی بخش روباتیک توسط چند نرم‌افزار رایانه‌یی، تسریع در برقراری خط وریدی با استفاده از مانیتورینگ دائم محل، تسهیل در دید رگ‌های برجسته شده و نیز یافتن هوشمندانه‌ محل دقیق آناتومیک رگ‌ها را از مزایای استفاده از این سیستم عنوان کرد.

رفیعی با بیان این‌که در برخی از بیماران دسترسی به رگ در بافت‌های بدن، سخت و یا غیرممکن بوده و برای مایع درمانی یا تزریق سرم مجبور به انجام عمل جراحی می‌شوند، گفت: بخش‌هایی از این دستگاه می‌تواند به صورت خودکار و با رعایت اصول و موازین علمی و با فاصله زمانی 30 تا 300 ثانیه، تمام رگ‌های سطحی و عمقی را از اندام‌های بدن پیدا کرده و برای مایع درمانی آماده کند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5946
  • بازديد ديروز: 9363
  • بازديد کل: 15221647
  • افراد آنلاين: 22 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات