هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷


رابطه مصرف غذاهای پر کالری و پیری

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۱۰

غذاهای پرکالری ممنوع!

     آیا میدانید با کاهش مصرف کالری های روزانه و افزایش کیفیت موادغذایی میتوان در عین لاغری نیازهای بدن را تامین نمود و از پیری زودرس و بیماری های ناشی از افزایش سن پیشگیری نمود؟

در ژاپن جزیره ای بنام اوکیناوای وجود دارد که در بین ساکنین این منطقه افراد بالای 100 سال بیش از دیگر مناطق یافت می شوند. جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که روی مردم این جزیره صورت گرفته، مشخص گردیده است که این مردم 17 تا 40% کمتر از سایر ژاپنی ها غذاهای پرکالری مصرف می نمایند و در نتیجه 30 تا 40% کمتر به بیماری های قلبی ، سکته مغزی، سرطان، دیابت و سایر بیماری های ناشی از پیری مبتلا می شوند. حقیقت اینجاست که مصرف غذاهای کم کالری ولی مقوی روند پیری را آهسته تر می نماید و برخی از سیستم های بدن را حتی در پیری فعال می سازد و مقاومت بدن را در برابر بیماری ها دو برابر می نماید.

معنی جملات فوق این نیست که ماهمیشه باید نیمه گرسنه باشیم و به سوءتغذیه دچار شویم خیر منظور تنها کاهش مصرف غذاهای پر انرژی و جایگزین کردن غذاهای کم کالری و مقوی به جای آن است.  

چگونه  با محدود کردن مصرف غذاهای پرکالری روند پیری متوقف

 می گردد؟

1-تولید رادیکالهای آزاد کاهش می یابد:

هرچه مصرف غذاهای پر کالری افزایش یابد برای تبدیل به انرژی نیاز به اکسیژن بیشتری خواهد بود و در این فرایند ، تولید رادیکالهای آزاد افزایش یافته و به واسطه حمله بیشتر رادیکالهای آزاد به  سلولها ، شاهد آسیب  سلولی، افزایش بیماری و تسریع روند پیری خواهیم بود.لذا با محدود ساختن مصرف غذاهای پرکالری رادیکالهای آزاد کمتری تولید میگردد و تخریب فوق به حداقل می رسد.

2-افزایش قدرت دفاعی بدن:

میزان آنزیم های آنتی اکسیدانت تولید شده در بدن افرادی که دارای رژیم کم کالری هستند بیشتر است لذا آنزیم های خنثی کننده رادیکالهای آزاد فعالتر عمل می نمایند .

3– تقویت سیستم ایمنی بدن:

 تحقیقات نشان داده است سیستم ایمنی افرادی که دارای رژیم کم کالری هستند قوی تر است و تولید گلبولهای سفید در این افراد بیشتر است.

4-کاهش میزان قند خون و هورمون انسولین :

اگر غذا زیاد مصرف کنید ، بدن شما مجبور است انسولین بیشتری برای تبدیل غذا به قند تبدیل کند. از طرفی ثابت شده است که انسولین در بروز چندین بیماری مزمن نقش دارد . قند خون به کمک چربی ها سبب تخریب دیواره شریانها و تشدید بیماری های قلبی میگردد .

چند  توصیه جهت کاهش روند پیری 

  

1- اگر روزانه مقدار کالری زیادی دریافت می نمایید و وزن بالایی دارید، مصرف کالری روزانه خود را به تدریج کاهش دهید تا وزن شما به آرامی کاهش یابد . از کاهش ناگهانی مقادیر زیاد کالری جدا” اجتناب کنید. در واقع رعایت یک رژیم غذایی مناسب و طولانی بعد از 4 تا 6 سال نتایج مثبت خود را نشان خواهد داد.

2-  تا قبل از رسیدن به رشد کامل نیازی به کاهش مصرف کالری روزانه نمی باشد ولی بعد از دوران رشد کامل ، برای دستیابی به نتیجه مطلوب  بهتر است میزان کالری دریافتی را تحت کنترل درآورد.  مسلما” اگر در دوران میانسالی اقدام به این کار شود نتیجه مطلوبی که انتظار آن می رود کاهش خواهد یافت .

3- میزان کالری هرچیزی را که مصرف می نمایید حساب کنید. سلامتی وجوانی خودرا با مصرف غذاهای انرژی زایی که هیچگونه ارزش غذایی ندارند مانند شکر ، تباه نسازید.

4- از غذاهای مغذی که دارای ارزش غذایی بالا بوده و دارای کمترین ترکیبات رادیکالهای آزاد و کمترین میزان کالری هستند  استفاده کنید . از میان غذاها ، تنها میوه جات و سبزیجات هستند که کمترین میزان کالری و بیشترین اثرات ضد پیری را دارند.

توجه: اینکه به امید تاخیر انداختن روند پیری و طولانی شدن عمر ، در هر سنی اقدام به کاهش کالری دریافتی گردد کار درستی نمی باشد. برای مثال کمبود شدید کالری در رژیم غذایی کودکان و سالخوردگان مبتلا به سوء تغذیه و بیماران،  نتیجه ناخوشایندی خواهد داشت و اصولا” این افراد به کالری بیشتری نیاز دارند.

اگر می خواهید روند پیری را متوقف کنید مصرف آهن را قطع کنید.

 آهن اضافی می تواند زمینه را برای حمله رادیکالهای آزاد به سلولها و در نتیجه آسیب های سلولی فراهم سازد و به روند پیری شتاب بخشد.  بنابراین توجه داشته باشید مردان بعداز سن بلوغ و زنان بعدار یائسگی باید مصرف آهن را متوقف سازند.

همانطور که کمبود شدید آهن در بدن عواقبی مانند نارسایی خون در انتقال اکسیژن به بافتها و کم خونی ناشی از فقر آهن را بدنبال خواهد داشت ،  خطرات ناشی از وفور بیش از حد آهن در بدن  نیز کمتر از این نمی باشد. بنابراین مردان و زنان مسن در دریافت مکمل های آهن و مصرف زیاد غذاهای غنی از آهن باید دقت ویژه ای نمایند. بافتهای غنی از آهن ، به ویژه بعد از میانسالی ، بیشتر از آنکه حافظ سلامت و جوانی باشند ، بیماری و پیری زودرس را بدنبال خواهند داشت.

عملکرد افزایش آهن در بدن به گونه ای است که آهن ، کلسترول LDL را به نوعی سم تبدیل می کندو این تغییر با تخریب شریانها زمینه ساز نارسایی قلبی می گردد. همچنین آهن واکنش رادیکالهای آزاد را تسریع می نماید .

 

آثار مخرب آهن بالای خون

1- صدمات قلبی :تحقیقات انجام شده نشان داده است مردانی که دارای آهن خون بالایی هستند دوبرابر مردانی که ذخایر آهن خون آنان  کم است مستعد حملات قلبی هستند. و بر این اساس آهن موجود در گوشت ، به دلیل جذب آسانتر در بدن، از آهن موجود در میوه جات خطرناکتر است. در مورد زنان ، تا قبل از رسیدن به سن یائسگی چون هر ماه  هنگام عادت ماهانه مقداری از آهن بهمراه خون از بدن آنان خارج میگردد لذا تا قبل از یائسگی در مقابل حملات قلبی مصونیت دارند.

2- سرطان:طبق مطالعات به عمل آمده از آنجا که آهن فعالیت رادیکالهای آزاد را افزایش میدهد تاثیرآن روی بیماری ها، بخصوص سرطان غیر قابل انکار است. لذا هرچه آهن خون بالاتر باشد خطر ابتلا به سرطان بخصوص سرطان مثانه و مری افزایش خواهد یافت . براساس این مطالعه مردان بالغ و زنان یائسه ای که آهن خون بالایی دارند نسبت به افرادی که آهن خون پایین تری دارند 5 برابر بیشتر مستعد پولیپ های پیش سرطانی کولون هستند. و در حقیقت علت تاثیر گوشت قرمز در تحریک سرطان کولون میتواند مربوط به آهن گوشت باشد. محققین معتقدند عامل سرطانزای مصرف گوشت برخلاف تصور ، آهن آن می باشد و چربی گوشت مسئول تمام این جریانات نمی باشد.

راه های جلوگیری از افزایش آهن در بدن مردان بالغ و زنان یائسه

 • از مکمل های آهن استفاده نکنید . از قرص های مولتی ویتامین که کمترین میزان آهن را دارا می باشند و یا فاقد آن هستند استفاده نمایید.
 • مصرف غذاهای حیوانی را قطع کنید زیرا بدن شما آهن موجود در گوشت را بسیار راحتتر از آهن سبزیجات  و حبوبات جذب می کند. محققین معتقدند گوشت قرمز به دلیل دارابودن ذخایر بالای آهن و چربی که مولد پراکسید و رادیکال آزاد است ، ضرر بیشتری دارد. بنابراین اگر شما آهن بدن خود را از طریق گوشت تامین میکنید بیش از زمانی که آنرا از حبوبات تامین می کنید در معرض خطر هستید.
 • از غذا هاو آشامیدنی هایی مانند چای ، دانه های سبوس دار و سلولوزدار استفاده کنید . زیرا این مواد جذب آهن را متوقف می سازد. به همین علت ، کسانیکه چای بیشتری می نوشند عمر طولانی تری دارند. این دو ماده حاوی مواد شیمیایی هستند که قدرت آهن را در همراهی با رادیکالهای آزاد جهت تخریب سلولها محدود می کند.
 • از مصرف غلات غنی از آهن بپرهیزید. البته مصرف این غلات برای زنان جوان و کودکان که فقر آهن دارند مفید است.
 • توصیه میشود مردان بالغ در هر سن و زنان بعد از یائسگی برای رهایی از ذخائر آهن اضافه بدن خود سالانه 3 بار خون بدهند.

  ·  توجه مهم  

 زنان در دوران قاعدگی منظما” مقداری از آهن را بهمراه خون از دست میدهند و ممکن است نیاز به مصرف مکمل های آهن داشته باشند . همچنین کودکان و جوانان اکثرا” به حد کافی ذخیره آهن در بدن خود ندارند . لذا این حقیقت که اضافه آهن و مکمل های آن برای مردان بالغ و زنان یائسه خطرناک است ، به این معنا نمی باشدکه در مورد اطفال و زنان جوان دچار مسامحه شویم . جوانان و زنان در سنین باروری ممکن است برای جبران کمبود آهن خود نیازمند مصرف مکمل های آهن باشند .

 بنابراین قبل ازهر اقدامی جهت مصرف مکمل آهن ، بهتراست این کار را  بانظر پزشک و بعد از انجام آزمایش خون و درصورت تشخیص کمبود آهن در بدن شما،  اقدام به این کار نمایید.

jfdghjhthit45
Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدامکان ارسال دیدگاه برای این نوشته وجود ندارد.تبلیغات

آمار سایت

 • تعداد مطالب: 3209
 • تعداد نظرات: 2044
 • بازديد امروز: 6442
 • بازديد ديروز: 9363
 • بازديد کل: 15222143
 • افراد آنلاين: 24 نفر
 • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات