خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷


راه ساده برای عدم گرایش جوانان به مواد مخدر

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۲/۰۹

کارشناسان حوزه اعتیاد می گویند والدین با برقراری روابط دوستانه با فرزندان، صرف وقت با کودکان و نوجوانان و ارایه الگوهای رفتاری مثبت می توانند نقش موثری در پیشگیری از گرایش فرزندان خود به مواد مخدر ایفا کنند.

برخی از کارشناسان با بیان اینکه اعتیاد قشر نوجوان و جوان، پدیده ای تک علتی نیست، ادامه می دهند: تجربه ثابت کرده است مشاوره و برنامه های روان درمانی برای حل مشکلات خانواده و یا افراد خانواده برای کمک به رفع اعتیاد نوجوان ضروری است.

کارشناسان حوزه اعتیاد هشدار می دهند مصرف مواد خطرناکی مانند تریاک، هرویین، کوکایین، حشیش و ال .سی .دی در میان قشر جوان رو به افزایش است و شبکه قاچاق بین المللی و سوداگران مرگ، دام اعتیاد را در همه جا می گسترانند.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در کشور، شمار مصرف کنندگان شیشه در میان معتادان چهار درصد است.

بر اساس آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر، 3/3 درصد معتادان به مواد محرک زیر 20 سال، 6/15 درصد بین 20 تا 24 سال و 9/25 درصد بین 20 تا 29 سال، سن دارند.

طبق این آمار، برخی جوانان 15 تا 20 ساله برای کسب تجربه یا در اثر معاشرت با دوستان نامناسب به استفاده از مواد مخدر روی می آورند.

به باور کارشناسان حوزه اعتیاد، این گروه از راه کنجکاوی و به علت نداشتن پشتوانه خانوادگی و تربیت صحیح در اثر معاشرت با کسانی که آن ها را به استفاده از داروی مخدر تشویق می کنند، با نخستین مصرف این مواد، معتاد می شوند.

به گفته این کارشناسان، بسیاری از این جوانان به علت احساس درماندگی، ناکامی، عدم کفایت و برای رهایی از تنهایی و فشار روانی معتاد می شوند و رهایی از این اعتیاد به سادگی مسیر نمی شود.

دکتر’ هومن پناهی ‘ پژوهشگر اعتیاد در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: اختلال شخصیتی بیش از همه چیز فرد را در برابر اعتیاد آسیب پذیر می کند.

وی با بیان اینکه اعتیاد خود اختلال های موجود را تشدید می کند، ادامه می دهد: شخص معتاد برای به دست آوردن ماده مخدر، دست به اعمال خلاف قانون و اخلاق می زند و با آزاد شدن از قید و بندهای اخلاقی مرتکب جنایت نیز می شود.

پناهی اظهار می دارد: بسیاری از این معتادان دارای اختلال رفتاری شدید هستند و به انجام اعمال تهاجمی و جنایت دست می زنند.

‘ مهدی برزگر’ روانشناس و پژوهشگر حوزه اعتیاد ضمن هشدار به اینکه مصرف مواد مخدر در نوجوانی مساله خطرناکی است، می گوید: مصرف اندکی از انواع مواد مخدر می تواند به ضرر و زیان های بزرگی منجر شود.

وی با بیان اینکه محیط خانواده و مدرسه، موثرترین عوامل در گرایش قشر نوجوان و جوان به اعتیاد است، اظهار می دارد: استفاده مداوم نوجوان از مواد مخدر، علامت هشدار دهنده ای است که باید ضمن شناسایی علل آن، به سرعت آن را مورد رسیدگی قرارداد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5814
  • بازديد ديروز: 9044
  • بازديد کل: 15836734
  • افراد آنلاين: 24 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات