مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷


صالحی:روابط با لندن قطع نشده است

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۲۰

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات اخیر روابط ایران و انگلیس با انتقاد از اقدامات عجولانه لندن در خصوص تحریم بانک مرکزی ایران و سپس فراخواندن دیپلمات‌های خود از تهران، گفت: آنها کاتولیک‌تر از پاپ شده‌اند.

 علی اکبر صالحی پیش از ظهر امروز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای نامیبیایی خود در تهران در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسید” بعد از تحولات اخیر روابط تهران و لندن برخی از جمله مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه را متهم به انفعال نسبت به این تحولات می‌کنند، نظر شما چیست؟” گفت:‌ یکی از کشورهایی که در کنار آمریکا متاسفانه دشمنی‌اش با ایران دیرپا بوده انگلیس است.

وی با بیان اینکه ما بیش از چند قرن است که از دشمنی انگلیس بی‌بهره نبوده‌ایم، عنوان داشت:‌ انگلیسی‌ها همواره درصدد بودند مسایلی به هر نحو برای ما ایجاد کنند و در هر فرصتی سعی کردند به ایران ضربه بزنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مسایل اخیر در روابط ایران و انگلیس تصریح کرد:‌ در اتفاق اخیر جای تاسف دارد که انگلیس عجولانه عمل کرد و کاتولیک تر از پاپ شد.

وی به تحریم بانک مرکزی ایران از سوی انگلیس اشاره کرد و گفت: آنها مرتکب این اقدام سیاسی شدند که جنبه نمایشی داشت چرا که ما اصلاً مراوده مالی با انگلیس نداشتیم.

صالحی سپس به بیان ماجرای تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران پرداخت و گفت:‌ در صحبتی که بار اول با وزیر خارجه انگلیس داشته‌ام گفتم که جوش و خروش و عصبانیت جوانان ما عصبانیتی متراکم از قرن‌ها اقدامات انگلیس و به خصوص غیرحکیمانه و غیرعاقلانه اخیر در تحریم بانک مرکزی است که بازتابش این بود که مجلس ایران اقدام به گذراندن مصوبه‌ای برای کاهش روابط کرد که به نظر ما اقدامی در راستای پاسخگویی به مجموعه رفتارهای انگلیس بود.

وی ادامه داد: هر چه ایران سعه صدر و صبر و حوصله نشان داد طرف مقابل این برداشت را کرد که ایران علاقه‌مند به پاسخگویی نیست در حالی که ملت ما در زمان مناسب پاسخ خود را به زیبایی داد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران به موضوع ورود برخی افراد به داخل سفارت انگلیس در تهران اشاره کرد و گفت: اینکه به داخل سفارت ورود شد امری بود که پیش‌بینی نمی‌شد و واقعاً نه مجلس و نه سایر مسئولان انتظامی پیش‌بینی نمی‌کردند ، مجوز لازم برای راهپیمایی گرفته شده بود و قرار بود در چارچوب قوانین و مقررات اعتراض شود.

وی تاکید کرد:‌ ما از این اتفاقی که رخ داد متاسفیم که خارج از مقررات اقداماتی انجام شد که به نظر من جا نداشت.

صالحی عنوان کرد: ما درک می کنیم که در خیلی موارد شور و هیجان آنقدر بالاست و کسی که مظلوم واقع شود اگر در برابر ظلم قرار بگیرد چاره‌های جز فریاد بلند ندارد اما در همه مواقع باید مقررات و اصول را در رفتار و منش مدنظر قرار دهیم.

وزیر خارجه بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران قبل از هرچیزی جمهوری مبتنی بر اخلاق است و انقلاب اسلامی ریشه در اخلاق دارد و اخلاقیات نظام منبعث از دین مبین اسلام است.

وی اضافه کرد: یقیناً اگر در چارچوب اخلاق عمل کنیم می‌توانیم مباحث و خواسته‌های خود را به بهترین شیوه محقق کنیم بدون اینکه اجازه دهیم دیگران از رفتار ما سوء برداشت داشته باشند.

صالحی با بیان اینکه روابط ایران و انگلیس قطع نشده است، گفت: انگلیس باز هم شتابزده عمل کرد هم در خواستن دیپلمات‌های خود چون مصوبه مجلس این نبود و هم در درخواست اینکه ایران که دیپلمات‌های خود را از لندن فرا بخواهند. عمل شتابزده و غیرقابل توجیهی بود اما ما مشکلی نداریم.

وزیر امور خارجه در رابطه با مسایل کنسولی ایران و انگلیس نیز گفت: همان طور که اعلام شده ما از تمام امکانات خود برای تامین نیاز کنسولی شهروندان استفاده خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت شهروندان ایرانی دچار مشکل شوند.

وی در پاسخ به سئوال دیگر مهر گفت: دو بار با وزیر امور خارجه انگلیس گفتگو داشتم که بار اول وی تماس گرفت و در دفعه دوم بنده این تماس را برقرار کردم.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 6121
  • بازديد ديروز: 15220
  • بازديد کل: 15894971
  • افراد آنلاين: 28 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات