خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷


ساخت دستگاه آب شیرین کن خورشیدی با تولید سه برابری آب شیرین

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۴

محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت دستگاه آب شیرین کن خورشیدی شده اند که تولید آب شیرین آن سه برابر دستگاه های آب شیرین کن معمولی است.

محمودرضا کریمی اصطهباناتی’ گفت: در این دستگاه از انرژی ورودی به سیستم برای شیرین سازی آب، چند بار استفاده می شود.

این دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی افزود: این سیستم چهارمرحله ای می تواند تولید آب شیرین را سه برابر کند اما به دلیل پیچیدگی های دستگاه، تولید سه برابری به معنای کاهش یک سومی هزینه های دستگاه نیست.

این پژوهشگر اظهار داشت در این آب شیرین کن خورشیدی از یک کالتور برای جذب انرژی خورشید استفاده می شود. انرژی در داخل حوضچه تبخیر فرستاده و با ایجاد فرایند میعان ، آب شور، شیرین می شود.

به گفته وی این دستگاه یک مکعب با عرض ، طول و ارتفاع یک متراست و به ازای هر سه متر مربع کالتور خورشیدی (دستگاهی شبیه آب گرمکن خورشیدی) در هر روز می تواند 21 لیتر آب شیرین تولید کند.

کریمی اصطهباناتی ، رسوب گیری اندک این آب شیرین کن خورشیدی جدید را از مهمترین ویژگی های آن ذکر کرد و گفت: در این دستگاه آب شور به طور مستقیم با کالتور در تماس نیست از این رو رسوب آب شور بر روی آن انباشته نمی شود. در واقع این دستگاه یک نمونه جدید و پیشرفته‏ی آب‌شیرین‌کن خورشیدی چندگانه‌ی فعال است.

وی خاطرنشان کرد : طراحی، ساخت، مدل‌سازی و بهینه‌سازی فنی-اقتصادی این دستگاه به نحوی انجام شده است که تا حد ممکن مشکلات موجود در آب‌شیرین‌کن‌های خورشیدی معمولی که مانع از کاربردی و صنعتی شدن آن‌ها شده، مرتفع شود تا بتوان به طور گسترده از این دستگاه نوین جهت تولید آب شیرین با استفاده از انرژی خورشیدی در ظرفیت‌های پایین بهره برد .

این پژوهشگر افزود : ساختار کم حجم این دستگاه ، جنس و شکل سینی‌ها، سیستم ورود انرژی، طرح ورود آب شور، طرح خروج آب شیرین تولیدی ، قابلیت استفاده چندین باره از انرژی ورودی ، پایین‌تر بودن قیمت آن نسبت به قیمت دستگاه‌های آب‌شیرین کن خورشیدی دیگر در واحد سطح، قابلیت استفاده از سیستم هیبریدی خورشیدی-فسیلی یا خورشیدی-الکتریکی، عدم وجود هر گونه حساسیتی به سطح سیاه و عدم نیاز به نگه داری قابل توجه از مزایای این دستگاه است .

این دستگاه توسط گروه تخصصی مهرپژوه یکی از گروه‏های پژوهشکده‌ی شهیدرضایی دانشگاه صنعتی شریف متشکل از ‘مهرزاد فیلی‏زاده ‘دانشجوی دکتری مهندسی شیمی ، ‘محمودرضا کریمی اصطهباناتی’ دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی ، احمد صدیق اردکانی، منصور فیلی‏زاده و سید محمد اسماعیل ذاکری ارایه شده است واین دستگاه در نخستین جشنواره ملی انرژی های تجدید پذیر مقام سوم را کسب کرد.

اولین جشنواره ملی انرژی‏های تجدیدپذیر 29 و 30 آذرماه امسال در دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه انرژی‏های نو برگزار شد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13520
  • بازديد ديروز: 15768
  • بازديد کل: 15584057
  • افراد آنلاين: 25 نفر
  • ورودی گوگل: 2


تبلیغات

  
 

تبلیغات