مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷


ساخت ربات زنگ‌زدا و رنگ‌آمیز تیرهای چراغ برق در کشور

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۱۷

محققان یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان گیلان موفق به ساخت دستگاه رباتیک زنگ‌زدا و رنگ‌آمیز شدند که قادر است تیر چراغ برق را در مدت پنج دقیقه رنگ‌آمیزی و در 15 دقیقه زنگ‌زدایی کند.

سیما جلالی، مدیرعامل شرکت سازنده این دستگاه که به همراه جعفر غلامی موفق به ساخت آن شده‌اند در گفت‌وگویی اظهار کرد: دستگاه رباتیک زنگ‌زدا و رنگ‌آمیز به برق وصل شده و به صورت حلقوی از پایین به دور تیر چراغ برق بسته می‌شود و به واسطه فنرهایی که چهار طرف آن قرار دارد خودش را با اندازه تیر هماهنگ می‌کند سپس توسط چهار موتور بالابری که روی ربات نصب است دستگاه به سمت بالای تیر هدایت می‌شود.

وی افزود: دستگاه به وسیله چند رشته سیم به یک ریموت وصل است که از پایین تیر توسط کاربر کنترل می‌شود.

جلالی در خصوص جزییات عملیات رنگ‌آمیزی تیر چراغ برق توسط این دستگاه، خاطرنشان کرد: مخزن رنگ در پایین‌ تیر قرار گرفته و توسط شلنگ به دستگاه وصل می‌شود. رنگ‌آمیزی سطح تیر چراغ برق در دو مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول ضد زنگ با ضخامت بیشتری نسبت به رنگ اصلی با 16 پیسوله توسط نازل‌هایی که دور تا دور دستگاه نصب شده با فشار به سطح تیر پاشیده می‌شود سپس رنگ اصلی با هشت پیسوله به سطح تیر پاشیده می‌شود.

وی تصریح کرد: برای عمل زنگ‌زدایی تیر چراغ برق، چند فرچه سیمی برای دستگاه تعبیه شده که سرعت آنها هشت هزار دور در دقیقه است. دستگاه به وسیله چهار موتور بالابر به سمت بالای تیر چراغ برق هدایت می‌شود و قادر است سطح تیر را در هر نقطه و ارتفاعی صاف کرده و آهن زنگ‌دار را بتراشد.

جلالی خاطرنشان کرد: این دستگاه تا به حال در رنگ‌آمیزی و رنگ‌زدایی 164 تیر چراغ برق در مسیر رشت – خمام و 415 تیر در مسیر رشت – امامزاده هاشم استفاده شده است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 8713
  • بازديد ديروز: 13195
  • بازديد کل: 15506399
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات