خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷


ساخت نخستین «بیضه‌ مصنوعی» با قابلیت تولید اسپرم

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۱/۰۵

دانشمندان امیدوارند با ساخت بیضه مصنوعی و تولید اسپرم با کمک سلول‌های بنیادی، مشکل ناباروری مردان را درمان کنند.

طی سال‌های اخیر تحقیقات فراوانی در خصوص تولید اسپرم در آزمایشگاه صورت گرفته بود، اما تنها سه چهارم از این فرایند در آزمایشگاه موفقیت آمیز بوده که محققان را ترغیب کرده برای تکمیل فرایند تولید اسپرم بیضه مصنوعی طراحی کنند.

دکتر “پاول تورک” از مرکز تحقیقات سانفرانسیسکو و همکارانش امیدوارند پس از تأمین بودجه لازم، ظرف پنج تا هفت سال آینده موفق به طراحی و ساخت بیضه مصنوعی شوند.

«تورک» در حال کار بر روی نمونه اولیه این وسیله است که پیش‌بینی می‌شود حدود هفت سال برای به ثمر رسیدن این تحقیق زمان لازم باشد.

طرح در نظر گرفته شده برای بیضه مصنوعی شامل یک کیسه استوانه‌یی چند اینچی است که در بازه زمانی 70 روزه و پس از هر چرخه تولید اسپرم باید جایگزین شود.

ساخت بیضه مصنوعی نیازمند تولید سلول‌های اسپرم انسانی است؛ به همین منظور محققان از سلولهای بنیادی جنینی غنی شده با ژن ها برای تولید اسپرم که قابلیت استفاده در روش لقاح مصنوعی (IVF) را دارند، استفاده می کنند.

محققان موفق شدند با این روش و با استفاده از سلولهای بنیادی، موش‌های عقیم را درمان کنند.

پروفسور “کیل اورویگ” محقق علم تولید مثل در دانشگاه پیتسبورگ این پروژه را بسیار بلند پروازانه می‌داند.

تاکنون هیچ تحقیقی برای بازسازی محل تولید اسپرم (بیضه مصنوعی) صورت نگرفته است و اورویگ معتقد است نتیجه بخش بودن این روش تأثیر بسزایی در درمان ناباروری مردان خواهد داشت.

امیدها برای درمان ناباروری مردان با ساخت بیضه مصنوعی ، درحالیست که سرطان بیضه، نقایص مادرزادی یا تروما (زخم) ، منجر به ناباروری می‌شود.

jfdghjhthit45
Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدامکان ارسال دیدگاه برای این نوشته وجود ندارد.تبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5231
  • بازديد ديروز: 10105
  • بازديد کل: 15167709
  • افراد آنلاين: 25 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات