خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷


سریعترین ابَررایانه جهان در ژاپن

نوشته شده توسط salman در تاریخ ۱۳۹۰/۰۳/۳۱

ژاپنی ها با ساخت ابررایانه ای جدید توانستند برتری چینی ها را در صنعت ابررایانه جهان تصاحب کرده و مالک پرسرعترین ابررایانه جهان شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابررایانه K که توسط شرکت فوجیتسو ساخته شده است سرعتی برابر سرعت یک میلیون رایانه خانگی متصل به یکدیگر را دارد. سرعت این رایانه سه برابر سرعتی است که پرسرعت ترین ابررایانه جهان پیش از این به نام خود به ثبت رسانده بود.

ابررایانه K می تواند در یک ثانیه هشت کوادریلیون محاسبه انجام دهد، یک کوادریلیون برابر است با عدد 1 به همراه پانزده 0 و این سرعت در اصطلاحات رایانه ای با 8.2 پتافلاب برابری می کند.

ابررایانه “تیانهه” چینی ها که پیش از این و برای مدتی کوتاه به عنوان پرسرعت ترین ابررایانه جهان معرفی شده بود سرعتی برابر 2.5 پتافلاب داشت. “تیانهه-1A” اولین رایانه چینی ها بود که توانست در لیست برترین ابررایانه های جهان رتبه اول را به دست بیاورد و با این برتری توانسته بود خود را جایگزین ابررایانه آمریکایی ها کند.

دستیابی به افتخار رسیدن به چنین رتبه ای برای ابررایانه ژاپنی ها که ساخت آن 1.2 میلیارد دلار برای آنها هزینه در بر داشته است، بازگشتی دوباره به جایگاهی است که ژاپنی ها هفت سال پیش آن را در اختیار داشتند.

ابررایانه K که توسط موسسه عالی علوم رایانه ای RIKEN در “کوب” ژاپن ساخته شده است، درون ساختاری انبار مانند قرار گرفته که وضعیت دمایی و هوای آن تحت کنترل است. این ساختار دارای 672 جایگاه مملو از صفحه مدارهایی است که حاوی 70 هزار پردازشگر هستند، این در حالی است که رایانه های خانگی تنها یک پردازشگر دارند.

انرژی مصرف شده توسط این ابررایانه برای تامین انرژی مورد نیاز 10 هزار خانه مسکونی کافی است و در حالی که سازندگان آن ادعا می کنند این ابررایانه کم مصرف است، هزینه فعالیت آن سالانه 6 میلیون پوند تخمین زده شده است.

کاربردهای ابررایانه K در زمینه تحقیقات آب و هوای جهانی، هواشناسی، پیشگیری از بلایای طبیعی و پزشکی عنوان شده است.  رئیس موسسه RIKEN و شرکت فوجیتسو اعلام کردند موفقیت این پروژه غلبه بر مشکلاتی بوده است که در نتیجه زمین لرزه 11 مارچ ژاپن را مورد هجوم مرگبار خود قرار داد.

بر اساس گزارش گاردین، در حال حاضر از میان 10 ابررایانه برتر جهان پنج ابررایانه به آمریکا، دو دستگاه به چین، دو دستگاه به ژاپن و یک دستگاه به فرانسه اختصاص دارند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3208
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 2670
  • بازديد ديروز: 6329
  • بازديد کل: 14519819
  • افراد آنلاين: 21 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات