خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷


شش مهارت کلیدی که باعث دل‌گرمی همسران به زندگی می شود/شنونده خوبی باشید

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۶/۰۲

مهارت های زندگی به همسران یاد می دهد که چگونه باعث دلگرمی هم شوند، در موقعیت های مختلف از هم حمایت کنند، چه تغییراتی را بپذیرند و در برابر چه چیزهایی مقاومت کنند.

زوج ها برای ایجاد یک رابطه خوب و صمیمی بایستی انواع مهارت های زناشویی را یاد بگیرند. مهارت های زندگی به زوج ها یاد می دهد که چگونه باعث دلگرمی هم شوند، در موقعیت های مختلف از هم حمایت کنند، چه تغییراتی را بپذیرند و در برابر چه چیزهایی مقاومت کنند.

بعضی از مهارت های زناشویی باعث انتقال احساس دلگرمی است. احساسی که به زندگی زناشویی غنا می بخشد و آن را در برابر مزاحمانی که امکان دارد به زندگی لطمه بزنند حمایت می کند.

مهارت ها دلگرم کردن می تواند شامل موارد زیر باشد

گوش دادن

فرض کنید در جمعی بزرگ نشسته اید که همه در حال صحبت با یکدیگر هستند و شما نیز در حال صحبت با فامیلتان هستید. می خواهید نکته ای مهم به او بگویید برای مثل یک دستاورد علمی، همین که می خواهید صحبت کنید کل جمعیت ساکت می شوند و به شما نگاه می کنند. آنها می خواهند صحبت های شما را بشنوند. همین موقعیت را در نظر بگیرید با این تفاوت که می خواهید با همه صحبتی بکنید، هرچه صدایتان را بلند تر می کنید، بیشتر بی توجه می شوند و کسی به حرف شما توجه نمی کند.

احساسی که از این دو موقعیت دریافت می کنید کاملاً متفات است. در اولی از میزان توجه جمعیت به وجد می آیید و در دیگری از بی توجهی عصبانی می شوید.

گوش دادن به حرف های همسر به او احساس دلگرمی می دهد. وقتی به حرف همسرمان خوب گوش می دهیم، این احساس را به او منتقل می کنیم که برای ما مهم است و سعی در بهبود وضعیت داریم.

لازم است چند نکته را در نظر بگیرید

-هنگام صحبت های مهم مشغول کار دیگری نشوید

-مستقیم به چشمان همسرتان نگاه کنید

-با سر و یا نشانه های دیگر صحبت هایش را تایید کنید

-به احساسی که در صحبت هایش دارد توجه کنید

-به مفهومی که در صحبت هایش دارد توجه کنید

-در ابتدا صمیمانه گوش دهید نه آنکه سریعاً سراغ حل و فصل کردن مشکل بروید

پاسخ دهی با همدلی و پذیرش

همدلی کردن یعنی اینکه به همسرمان نشان دهیم که احساساتش را فهمیده ایم و می توانیم از دیدگاه او به موضوعات بنگریم.

همدلی کردن در زمان های مختلف، مهارت پیچیده ای است که نیاز به ممارست دارد. برای مثال وقتی همسرتان در موقعیت های زمانی مختلف پیامی به شما می دهد، منتظر بازخورد است، در این زمان بایستی مراحل زیر را طی کنید

-چه احساسی دارد؟

-چه باوری دارد؟

-چطور می توانم به او جواب همدلانه بدهم؟

امنیت خاطر

همه ما نسبت به تصویری که برای یکدیگر خلق می کنیم حساس هستیم. دوست داریم خود را کامل تر از آنچه هستیم نشان دهیم. وقتی همسری متناسب با این تصویر عمل نمی کند احساس خطر می کند. برای مثال وقتی خود را خیلی قوی نشان می دهیم، اما اتفاقی می افتد که احساس ضعف می کنیم، سعی می کنیم احساس ضعف خود را بپوشانیم.

زن و شوهر هایی که صمیمی هستند این ترس را ندارند، چرا که می دانند همسرشان از این موضوع علیه آنها استفاده نخواهد، آنها را به باد حمله نخواهند گرفت و در زمانی دیگر از ضعف ها، پتکی برای کوبیدن آنها، درست نخواهد کرد. برای همین زن و شوهر های صمیمی به سادگی خود افشایی می کنند و از این خود افشایی در جهت صمیمیت بیشتر، گام بر می دارند.

احترام گذاشتن

احترام حریم حمایتی از یک رابطه سالم است. زن و شوهر هایی که برای هم احترام قائلند، در واقع به حقوق فردی یک انسان اهمیت می دهند. این زوج ها با احترام به یکدیگر پایه های یک زندگی محکم را بنا می کنند. احترام گذاشتن می تواند شامل تمامی رفتارهای ما می شود

-احترام کلامی

زوج های موفق با هر کلامی با هم صحبت نمی کنند و برای هم چارچوب خاصی را رعایت می کنند و در موقعیت های مختلف واژه های متناسب انتخاب می کنند.

-احترام عملی

در احترام عملی به خواسته های همسرمان برای پیشرفت، اعمال نظر اهمیت قائل می شویم. به همسرمان برای پیشرفت هایش دلگرمی می دهیم و او را در راهی که می رود، حمایت می کنیم.

شور و شوق داشتن و امیدواری

افرادی که شور و شوق دارند، به زندگی انرژی می دهند و همسر خود را برای یک زندگی بهتر، برانگیخته می کنند. به زندگی نگاه مثبتی دارند و برای زندگی برنامه ریزی می کنند. این افراد نسبت به چیزهایی که دارند شاکرند می توانند نقاط مثبت یک زندگی را در یابند. این افراد قلبی بزرگوار برای دلگرم کردن دیگران دارند.

برداشت های مثبت و متفاوت

زن و شوهرهایی که می توانند موضوعات را از زوایای متفاوتی ببینند، می توانند برداشت های متفاوتی نسبت به پدیده های یکسان داشته باشند. در اتفاقاتی که برای آنها می افتد به دنبال جنبه ای مثبت هستند. برای مثال وقتی زن برای یک روز پیش پدر و مادرش می ماند، به جنبه کمک کننده موضوع نگاه می کنند و همسرشان را برای این کمک تحسین می کنند و از سویی از یک روز تنهایی لذت می برند.

برای ساختن یک ساختمان به ابزارها و مصالح زیادی نیاز داریم، برای ساختن یک زندگی سالم و موفق نیز به ابزارها و مصالح زیادی نیاز داریم که بایستی برای بدست آوردن آنها تلاش کنیم.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3208
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5830
  • بازديد ديروز: 7360
  • بازديد کل: 14480423
  • افراد آنلاين: 18 نفر
  • ورودی گوگل: 4


تبلیغات

  
 

تبلیغات