خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷


طراحی و ساخت دستگاه اندازه‌گیری عینی اتساع دهانه رحم در کشور

نوشته شده توسط parham در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۶

دستگاه «دیلاتومتر سرویکال» با هدف کاهش خطرات زایمان توسط دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی گناباد طراحی و ساخته شد.

فاطمه حاجتی، دانشجوی مامایی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و مخترع این وسیله گفت: دیلاتومتر سرویکال وسیله‌ای ساده برای اندازه‌گیری عینی میزان اتساع دهانه رحم در کنترل‌های زایمان است و در مامایی کاربرد دارد.

وی با بیان این‌که این دستگاه از دو حلقه تشکیل شده که در بند میانی درست در وسط طول انگشت (سبابه و وسطی) قرار می‌گیرد، افزود: روی‌ یکی از حلقه‌ها، محفظه‌ای قرار گرفته که ستون نازک و قرقره دور آن را در خود جای داده که با خروج از محفظه طی چرخش قرقره، عددی متناسب با دیلاتاسیون سرویکس را طبق نسبت جزء به کل تالس نشان می‌دهد.

حاجتی با بیان این‌که این وسیله استریل، یک بار مصرف و دارای مکانیسم بسیار ساده‌ای است، تصریح کرد: این وسیله طی لیبر برای تعیین وضعیت پیشرفت زایمان و بررسی خطر زایمان پره ترم، در علم مامایی ( زایمان) اهمیت دارد و تبدیل برداشت ذهنی معاینه کنندگان در معاینه واژینال به معیاری عینی و قابل اندازه‌گیری از مهمترین اهدف طراحی آن است.

وی افزود: به دلیل اهمیت حل مشکل دقت در تعیین دیلاتاسیون سرویکس طی لیبر، تلاش‌های فراوانی برای ابداع یا ارتقای روش‌های عینی صورت گرفته است، اما بر اساس اسناد کتابخانه ملی امریکا تا کنون هیچ یک از این روش‌ها از نظر بالینی، مقرون به صرفه یا ارزشمند نبوده و عموماً مانع باقی بررسی‌ها غیر از دیلاتاسیون می‌شوند و فقط در تحقیقات کاربرد دارند.

حاجتی، استفاده از مکانیسم بسیار ساده بدون کاربرد هر نوع فناوری پیشرفته، تماس نداشتن وسیله با سرویکس و پرده‌های جنینی یا سر جنین، نیاز نداشتن به پایش‌های مداوم، عدم تداخل با سایر معاینات واژینال، کاربرد آسان و یادگیری راحت، عدم اتصال وسیله به بخشی از بدن مادر، نیاز نداشتن به استفاده از اسپیکولوم، کاهش اضطراب مادر باردار به دلیل کوچک بودن (حجم کم) وسیله، حفظ حس لامسه سر انگشتان که برای تشخیص‌های زایمانی دیگر نظیر پوزیشن و پرزانتاسیون جنین و افاسمان ضروری هستند و همچنین مقرون به صرفه بودن هزینه کاربرد آن در بالین به دلیل اجزای مختصر و ساده را از مهمترین مزایای این وسیله دانست.

وی افزود: این وسیله با شماره ثبت 71732 در تاریخ 11 مهر 90 در اداره کل مالکیت صنعتی کشور به ثبت رسیده و در بخش اختراعات جشنواره رازی امسال نیز شرکت داشته است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5697
  • بازديد ديروز: 12712
  • بازديد کل: 15618783
  • افراد آنلاين: 25 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات