مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷


عدم تجویزآنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی و سینوزیت

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۱/۰۲/۳۰

دبیر علمی سمینار عوامل ضد میکروبی و مقاومت آنها با عنوان این مطلب که طیف وسیعی از پزشکان اقدام به تجویز آنتی بیوتیک می‌کنند، گفت: نباید برای درمان سرماخوردگی یا پیشگیری از سینوزیت چرکی، آنتی بیوتیک تجویز شود.

دکتر شهناز آرمین در نشست خبری که در محل مرکز تحقیقات عفونی بیمارستان مفید برگزار شد، افزود: زمانی که آنتی بیوتیکهای جدید وارد کشور می‌شوند پزشکانی که در این زمینه تخصص ندارند نیز اقدام به تجویز آنها می‌کنند که این یکی از عوامل موثر در مقاومت به آنتی بیوتیکهاست.

وی در ادامه اظهار کرد: لازم است فرهنگ مردم در زمینه استفاده از آنتی بیوتیک‌ها اصلاح شود و آنان خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها را مصرف نکنند چرا که این کار باعث تشدید عوارض بیماری می‌شود.

آرمین تاکید کرد: مردم باید بدانند که آنتی بیوتیک همیشه در درمان بیماریها کارساز نیست بنابراین باید این داروها را به جا مصرف کنند.

این فوق تخصص عفونی اطفال در ادامه درباره اصول مقاومت میکروبی اظهار کرد: استفاده بی رویه از آنتی بیوتیکها، مصرف این داروها در زمان کوتاهتر از تجویز آن باعث می‌شود که ارگانیسمهای بدن در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شوند چرا که همه ارگانیسم‌ها در مقابله با آنتی بیوتیکها یا از بین می‌روند یا خود را تطبیق می‌دهند.

آرمین در ادامه تاکید کرد: لازم است دولتمردان در زمینه سیاستگذاری درباره تجویز آنتی بیوتیکها بیشتر کار کنند از سوی دیگر در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران چون پزشک نمی‌تواند بیماری را به درستی تشخیص دهد برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.

وی در ادامه اظهار کرد: لازم است بیمه‌ها آنتی بیوتیکها را تحت پوشش قرار دهند تا بیماران برای پرداخت هزینه‌های آنتی بیوتیکها مشکل نداشته باشند چرا که گاهی اوقات بیمار به علت ناتوانی از پرداخت هزینه‌ها، آنتی بیوتیکها را به مدت تجویز شده مصرف نمی‌کند. از سوی دیگر واکسیناسیون و رعایت بهداشت می‌تواند بر پیشگیری از مقاومت‌ در برابر آنتی بیوتیکها تاثیر داده شود.

دبیرعلمی سمینار عوامل ضدمیکروبی و مقاومت به آنها تاکید کرد: باید آنتی بیوتیکها به جا مصرف شوند بنابراین نباید برای درمان سرماخوردگی یا پیشگیری از سینوزیت چرکی این داروها تجویز شوند این در حالی است که در حال حاضر آنتی بیوتیکها برای این دو مورد نیز تجویز می‌شوند.

وی افزود: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، اصرار بیمار برای گرفتن آنتی بیوتیک موجب می‌شود که برخی پزشکان برای آنان این دارو را تجویز کنند.

آرمین درباره عوارض مصرف نابجای آنتی بیوتیکها اظهار کرد: این کار باعث می شود که آنتی بیوتیکهای خط اول درمان باعث بهبود بیماری نشوند. همین امر دوره درمان را طولانی‌تر می کند و تجویز آنتی بیوتیکهای خط دوم و سوم درمان هزینه‌های زیادی را برای بیمار در پی دارد و با توجه به آن که در ایران دسترسی چندان خوبی به عوامل ضدمیکروبی نداریم لازم است در مصرف آنتی بیوتیکها دقت بیشتری کنیم.

وی درباره سمینار عوامل ضدمیکروبی و مقاومت به آنها اظهار کرد: در این سمینار 20 مقاله و دو پانل در باره کنترل عفونتهای بیمارستانی و نقش آزمایشگاه‌ در ارزیابی مقاومتهای آنتی بیوتیکی برگزار می‌شود. با توجه به اهمیت موضوع ما مقالات را به افرادی که در زمینه عوامل ضد میکروبی و مقاومت به آنها کار کرده بودند سفارش داده‌ایم.

سمینار عوامل ضد میکروبی و مقاومت در برابر آنها 4 و 5 خرداد ماه امسال در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 14289
  • بازديد ديروز: 8555
  • بازديد کل: 15887919
  • افراد آنلاين: 20 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات