هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷


فن بازار ملی دائمی جمهوری اسلامی راه اندازی می شود

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۲۳

 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برپایی دائمی فن بازار ملی به پارک علم و فناوری گیلان واگذار شده است.

دکتر ‘محمد مهدی‌نژاد نوری’ در حاشیه جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در وزارت علوم،برگزار شده بود گفت: سابقه فعالیت فن‌بازارها در کشور به ابتدای دهه 80 برمی‌گردد به طوری که در سال 82 اولین فن بازار توسط بخش دفاعی تشکیل شد و در سال‌های بعد هم چندین بار در هفته پژوهش فن بازارهایی تشکیل شد.
مهدی نژاد ادامه داد: اما چون در نقشه جامع علمی کشور و قانون برنامه پنجم بر تاسیس فن بازار تاکید شده، تصمیم داریم فن بازار جمهوری اسلامی ایران را به شکل دائمی راه‌اندازی کنیم که پارک علم و فناوری گیلان مسوول این کار شده است.
وی تاکید کرد در این راستا گزارشی در این باره ارایه و با توجه به آماده بودن زیرساخت‌ها از عرضه کنندگان فناوری، متقاضیان و توسعه‌دهندگان فناوری درخواست شده است که اطلاعات خود را با توجه به کاربرگ‌های پیش‌بینی شده ارایه کنند.
وی اظهار امیدواری کرد که فن بازار ملی به صورت تدریجی تکامل‌یافته و به عنوان یک بستر مناسب در بحث توسعه فناوری کشور استفاده شود.
دبیر شورای دائمی عتف ادامه داد: همچنین گزارشی از حضور هیات ایرانی در کنفرانس بین‌المللی ‘علم و فناوری در جامعه’ به اعضای کمیسیون ارائه و مقرر شد که شورای عالی عتف به عنوان یکی از نهادهای سیاست گذار در حوزه علم و فناوری در سال های آتی حضور موثری در این همایش داشته باشد تا در جهت اصلاح دیدگاه‌ها و تفکرات موجود در حوزه علم و فناوری دنیا تاثیرگذار باشد.
مهدی نژاد افزود: بحث اعزام موجود زنده به فضای مدار زمین و بازگرداندن آن یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه کمیسیون دائمی بود که اصل آن در نقشه جامع علمی کشور به عنوان یکی از اولویت‌های اول توسعه پژوهش و فناوری کشور شناخته شده و به عنوان یکی از اهداف راهبردی و اولویت دار در سازمان فضایی ایران تعقیب می‌شود.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم خاطر نشان کرد: در ادامه جلسه کمیسیون، کار مطالعاتی که توسط تیم دانشگاه امیرکبیر درباره گلوگاه‌های موجود در این موضوع انجام شده مطرح شد و پیشنهاد دادند که برای تحقق این امر در ساده‌ترین صورت ممکن بتوان کپسول زیستی را به مدار زمین پرتاب و بازیابی کرد.
وی ادامه داد: اصل موضوع مورد تایید اعضای کمیسیون دائمی شورا قرار گرفت اما قرار شد ادامه کار با هماهنگی سازمان فضایی انجام شود.
دبیر شورای عالی عتف تصریح کرد: موضوع آخر جلسه ارایه گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس است که یکی از دانشگا‌های معتبر کشور و منطقه محسوب می‌شود و تنها نکته در عملکرد دانشگاه، افت ارتباط دانشگاه با صنعت در سال‌های 85 و 86 بود که در جلسه مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که برخی از مشکلات ناشی از قوانین است که دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری پروژه به دانشگاه باید مناقصه برگزار کنند که اصلا مورد قبول ما نیست.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در پایان گفت: هم‌چنین واگذاری شرکت‌های دولتی در قالب اصل 44 و تبدیل آن به شرکت‌های خصوصی تاثیرات منفی در ارتباط دانشگاه با صنعت گذاشته است که قرار شد درباره این موضوع ریشه‌یابی دقیق‌تر صورت گرفته و قوانین مورد نیاز در این زمینه تهیه و با هماهنگی برای تصویب قانون به مجلس ارایه شود تا رابطه دانشگاه و صنعت تقویت شود.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3208
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 7254
  • بازديد ديروز: 9178
  • بازديد کل: 13835593
  • افراد آنلاين: 12 نفر
  • ورودی گوگل: 4


تبلیغات

  
 

تبلیغات