مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷


فن بازار ملی دائمی جمهوری اسلامی راه اندازی می شود

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۲۳

 

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برپایی دائمی فن بازار ملی به پارک علم و فناوری گیلان واگذار شده است.

دکتر ‘محمد مهدی‌نژاد نوری’ در حاشیه جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در وزارت علوم،برگزار شده بود گفت: سابقه فعالیت فن‌بازارها در کشور به ابتدای دهه 80 برمی‌گردد به طوری که در سال 82 اولین فن بازار توسط بخش دفاعی تشکیل شد و در سال‌های بعد هم چندین بار در هفته پژوهش فن بازارهایی تشکیل شد.
مهدی نژاد ادامه داد: اما چون در نقشه جامع علمی کشور و قانون برنامه پنجم بر تاسیس فن بازار تاکید شده، تصمیم داریم فن بازار جمهوری اسلامی ایران را به شکل دائمی راه‌اندازی کنیم که پارک علم و فناوری گیلان مسوول این کار شده است.
وی تاکید کرد در این راستا گزارشی در این باره ارایه و با توجه به آماده بودن زیرساخت‌ها از عرضه کنندگان فناوری، متقاضیان و توسعه‌دهندگان فناوری درخواست شده است که اطلاعات خود را با توجه به کاربرگ‌های پیش‌بینی شده ارایه کنند.
وی اظهار امیدواری کرد که فن بازار ملی به صورت تدریجی تکامل‌یافته و به عنوان یک بستر مناسب در بحث توسعه فناوری کشور استفاده شود.
دبیر شورای دائمی عتف ادامه داد: همچنین گزارشی از حضور هیات ایرانی در کنفرانس بین‌المللی ‘علم و فناوری در جامعه’ به اعضای کمیسیون ارائه و مقرر شد که شورای عالی عتف به عنوان یکی از نهادهای سیاست گذار در حوزه علم و فناوری در سال های آتی حضور موثری در این همایش داشته باشد تا در جهت اصلاح دیدگاه‌ها و تفکرات موجود در حوزه علم و فناوری دنیا تاثیرگذار باشد.
مهدی نژاد افزود: بحث اعزام موجود زنده به فضای مدار زمین و بازگرداندن آن یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه کمیسیون دائمی بود که اصل آن در نقشه جامع علمی کشور به عنوان یکی از اولویت‌های اول توسعه پژوهش و فناوری کشور شناخته شده و به عنوان یکی از اهداف راهبردی و اولویت دار در سازمان فضایی ایران تعقیب می‌شود.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم خاطر نشان کرد: در ادامه جلسه کمیسیون، کار مطالعاتی که توسط تیم دانشگاه امیرکبیر درباره گلوگاه‌های موجود در این موضوع انجام شده مطرح شد و پیشنهاد دادند که برای تحقق این امر در ساده‌ترین صورت ممکن بتوان کپسول زیستی را به مدار زمین پرتاب و بازیابی کرد.
وی ادامه داد: اصل موضوع مورد تایید اعضای کمیسیون دائمی شورا قرار گرفت اما قرار شد ادامه کار با هماهنگی سازمان فضایی انجام شود.
دبیر شورای عالی عتف تصریح کرد: موضوع آخر جلسه ارایه گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس است که یکی از دانشگا‌های معتبر کشور و منطقه محسوب می‌شود و تنها نکته در عملکرد دانشگاه، افت ارتباط دانشگاه با صنعت در سال‌های 85 و 86 بود که در جلسه مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که برخی از مشکلات ناشی از قوانین است که دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری پروژه به دانشگاه باید مناقصه برگزار کنند که اصلا مورد قبول ما نیست.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در پایان گفت: هم‌چنین واگذاری شرکت‌های دولتی در قالب اصل 44 و تبدیل آن به شرکت‌های خصوصی تاثیرات منفی در ارتباط دانشگاه با صنعت گذاشته است که قرار شد درباره این موضوع ریشه‌یابی دقیق‌تر صورت گرفته و قوانین مورد نیاز در این زمینه تهیه و با هماهنگی برای تصویب قانون به مجلس ارایه شود تا رابطه دانشگاه و صنعت تقویت شود.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13195
  • بازديد ديروز: 10998
  • بازديد کل: 15499677
  • افراد آنلاين: 24 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات