مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷


فیبر در وعده غذایی باعث پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۲

کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وجود فیبر در وعده غذایی روزانه از بروز انواع سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری می کند.

‘سعیده معانی افزود: پژوهش ها نشان می دهد مردم کشورهایی که رژیم های غذایی آنها غنی از فیبر است، مقاومت بیشتری نسبت به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی و دستگاه گوارش دارند.

وی اضافه کرد: مردم کشورهایی که غلات تصفیه شده و نان های سفید، انواع نوشابه ها و آب میوه های صنعتی بسیار مصرف می کنند و مصرف فیبر در وعده های غذایی آنها کم است، بیشتر به بیماری هایی از جمله انواع سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی، عفونت های روده ای و غیره دچار می شوند.

معانی اضافه کرد: فیبر بخشی از مواد غذایی با منشا گیاهی است که توسط آنزیم های موجود در دستگاه گوارش قابل هضم نیست؛ فیبرها موادی هستند که در دستگاه گوارش بدون اینکه جذب شوند، عبور می کنند اما برای بهسازی بدن از نظر فیزیکی ضروری هستند.

وی با بیان اینکه فیبرهای موجود در مواد غذایی دو نوع محلول و نامحلول است، گفت: فیبرهای محلول در آب حل می شوند و یک ماده ژله مانند تشکیل می دهند؛ این نوع فیبر باعث پایین آوردن کلسترول خون می شود و در جو، جودوسر، مرکبات و حبوبات یافت می شود.

معانی اضافه کرد: فیبرهای محلول به کاهش وزن نیز کمک می کند زیرا بعد از مصرف غذای حاوی این نوع فیبر فرد احساس سیری و سنگینی می کند و در نتیجه دیرتر گرسنه می شود.

وی درباره فیبرهای نامحلول اضافه کرد: این نوع فیبر در آب حل نمی شود و سبب افزایش سرعت حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش شده و حجم مدفوع را افزایش می دهد که سبوس گندم، آرد کامل گندم، انواع سبزی ها و آجیل منبع بسیار خوب فیبر نامحلول هستند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 14083
  • بازديد ديروز: 15768
  • بازديد کل: 15584620
  • افراد آنلاين: 30 نفر
  • ورودی گوگل: 2


تبلیغات

  
 

تبلیغات