برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم،مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷


کشف شیوه جدید شناسایی دی‌ان‌ای با قابلیت تشخیص سرطان

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۲۸

تیمی از دانشمندان دانشگاه نوتردام به شیوه جدیدی برای شناسایی دی‌ان‌ای دست یافتند که می‌تواند برای بسیاری از برنامه‌های کاربردی جهان واقعی سودمند باشد.

 این شیوه جدید که طیف‌سنجی انتقال لیزری نام دارد، می‌تواند به سرعت، اندازه، شکل و تعداد نانوذرات را در حالت معلق تشخیص دهد.

کارول تانر و استیون روجیرو در مقاله‌ای که در مجله پلوس وان منتشر شده، به توضیح چگونگی اعمال این روش به عنوان شیوه‌ای بدیع در شناسایی گونه‌های خاص دی‌ان‌ای پرداخته‌اند که در آن وجود یک گونه مهاجم با گونه نزدیک و مرتبط به آن متمایز شده است.

این تحقیقات که برای حمایت و همکاری دانشمندان طرح ابتکاری تغییرات زیست محیطی دانشگاه نوتردام در استفاده از دی‌ان‌ای محیطی برای بررسی ماهی کپور آسیایی انجام شده، نشان‌دهنده فرض اولیه تشخیص DNA توسط این شیوه بوده است.

به گفته دانشمندان، این شیوه که از مزیتهای بسیاری برخوردار است، حساس بوده و ظرف تنها چند ثانیه می‌تواند بطور ژنتیکی به ثبت نمونه از حضور یا عدم حضور گونه‌ها بپردازد.

این محققان همچنین معتقدند که شیوه شناسایی آنها بسیار سریعتر، ‌عملی‌تر و کم‌هزینه‌تر از روش‌های شناسایی امروزی است و می‌تواند در نهایت به حساسیت لازم برای حذف نیاز به تقویت واکنش زنجیره‌ای پلیمراز دست یابد.

اگرچه اکنون تنها به کاربرد این روش در شناسایی گونه‌های مهاجم اشاره شده، اما پژوهشگران دانشگاه نوتردام بر این باورند که می‌توان از آن به عنوان ابزار مؤثری در شناسایی پاتوژنهای انسانی و درک و نمایش حضور بیماریهای ژنتیکی مانند سرطان استفاده کرد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 4819
  • بازديد ديروز: 13049
  • بازديد کل: 15605193
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات