برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم،مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم

پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷


محققان ایرانی،ارائه تکنیک سریعی برای تست حساسیت دارویی

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۴

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با همکاری محققانی از دانشگاه صنعتی شریف موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از گیرنده‌های غشای سطحی باکتری‌ها و نانو ذرات طلا، زمان تست حساسیت دارویی (آنتی بیوگرام) را از 18 تا 24 ساعت به چهار ساعت کاهش می‌دهد.

کیهان کروندیان، مدیرعامل شرکت و از مجریان طرح با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 که مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها را تهدیدی جهانی دانسته است، گفت: در حال حاضر نمی‌توان در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و بیمارستان‌ها آنتی بیوتیک موثر برعفونت‌ها را به سادگی شناسایی کرد و باکتری‌ها به طیف وسیع‌تری از آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند.

وی افزود: دولت‌، هزینه بیشتری برای ورود یا ساخت آنتی‌بیوتیک‌های جدید متحمل می‌شود و این در حالیست که مسؤولیت درمان عوارض جانبی استفاده از آنتی بیوتیک‌ها را نیز بر عهده دارد. در چنین شرایطی کنترل مقاومت دارویی نیاز به برنامه‌ریزی چند جانبه دارد که فرهنگ سازی در زمینه خودداری از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها توسط مردم، کارآمد سازی و سرعت بخشی به روش‌های شناسایی آنتی بیوتیک‌های موثر در آزمایشگاه‌ها و در نتیجه تجویز آنتی بیوتیک پس از تست آنتی بیوگرام توسط پزشکان، از مهمترین سرفصل‌های این برنامه است.

کروندیان با اشاره به همکاری محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی شریف در ارائه روشی با استفاده از گیرنده‌های غشای سطحی باکتری‌ها موسوم به TLR2 و نانو ذرات طلا جهت تست حساسیت دارویی گفت: تکنیک ارائه شده بر پایه روش دیسک دیفیوژن رایج در آزمایشگاه‌هاست و آنالیز نتایج تست نیز توسط دستگاه آنتی بیوگراف انجام می‌شود که توسط محققان پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ساخته شده است.

به گفته وی، این دستگاه در سال 1390 لوح زرین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی را به خود اختصاص داده و در حال حاضر نیز در بیش از 130 آزمایشگاه معتبر کشور نصب و راه‌اندازی شده است.

این محقق تصریح کرد: در این روش پس از کشت باکتری بیماری‌زا بر روی محیط کشت مغزی حاوی رسپتورهای TLR2 و استقرار دیسک‌های آنتی بیوتیک مختلف بر سطح محیط مذکور، مجموعه آماده شده به مدت چهار ساعت در گرمخانه قرار داده شده و پس از دراپینگ یا قطره‌گذاری نانو ذرات طلا، هاله ممانعت از رشد باکتری توسط دستگاه آنتی بیوگراف به طور خودکار، شناسایی، اندازه‌گیری و آنالیز می‌شود و با استفاده از اطلاعات مرجع حساسیت دارویی CLSI-M100 دسته باکتری‌های موثر، نیمه موثر و بی اثر شناسایی و گزارش می شوند.

به گفته کروندیان، استفاده از روش سریع آنتی بیوگرام و دستگاه آنتی بیوگراف کمک موثری در کاهش روند روبه تزاید مقاومت دارویی و تعیین آنتی بیوتیک موثر بر عفونت های باکتریایی است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5889
  • بازديد ديروز: 12712
  • بازديد کل: 15618975
  • افراد آنلاين: 19 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات