هیچگاه به قدرت واقعی خود پی نخواهید برد مگر اینکه قوی بودن،تنها گزینه باقی برای شما باشد

پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷


محققان فضایی ایران :ساخت نازل‌های کامپوزیتی موتور سوخت جامد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۴

محققان پژوهشگاه هوافضا سازمان فضایی ایران برای نخستین بار در کشور با استفاده از نانوکامپوزیت‌ها موفق به ساخت نازل موتور سوخت جامد مقاوم در مقابل بارهای حرارتی و مکانیکی برای انجام ماموریت‌های فضایی شدند.


محققان پژوهشگاه هوافضا سازمان فضایی ایران برای نخستین بار در کشور با استفاده از نانوکامپوزیت‌ها موفق به ساخت نازل موتور سوخت جامد مقاوم در مقابل بارهای حرارتی و مکانیکی برای انجام ماموریت‌های فضایی شدند.

دکتر رضا کلانتری‌نژاد، عضو هیات علمی پژوهشکده‌ مهندسی پژوهشگاه هوافضا در گفت‌وگو یی اظهار کرد: در سال‌های اخیر استفاده از نانو کامپوزیت‌های پایه پلیمری رو به افزایش است؛ اما این روند افزایشی در صنعت به دلیل بعضی از خواص حرارتی و مکانیکی نامناسب پلیمرها محدود شده است. در صورتی که این زمینه‌های پلیمری با اجزاء سرامیکی و با ابعاد مختلف تقویت شوند مجموعه‌ جذابی از خواص چون هدایت حرارتی مناسب، پایداری ابعادی بالاتر، پایداری بیشتر ماده در مقابل تخریب حرارتی و استحکام بالاتر حاصل می‌شود.

وی با بیان این که در صنایع هوافضا و فناوری پرتابه‌ها سامانه‌های مقاوم در برابر شارهای حرارتی بالا از اهمیت به سزایی برخوردار هستند، تصریح کرد: در سالهای اخیر نانوکامپوزیت‌های فدا شونده در طراحی و ساخت عایق‌های حرارتی با کارایی بالا معرفی و مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. هدف از تحقیقات ما هم، طراحی و ساخت نانو کامپوزیت‌های فداشونده بر پایه‌ی رزین فنلیک و نانو ذرات آلومینا برای کاربرد در نازل موشک‌های سوخت جامد بوده است.

کلانتری نژاد خاطرنشان کرد: در این راستا، پس از سنتز و انجام عملیات حرارتی بر روی نانوذرات آلومینا و تهیه و پخت نانوکامپوزیت با درصدهای حجمی مختلف از نانو ذرات، خواص مکانیکی و فداشونده نانو کامپوزیت‌ها به صورت تابعی از درصد فاز تقویت کننده بررسی شد.

به گفته وی، انجام موفقیت‌آمیز این تحقیق به دستیابی محققان سازمان فضایی ایران به دانش طراحی عایق‌های فدا شونده با کارایی بسیار بالا منجر شده است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 1517
  • بازديد ديروز: 8381
  • بازديد کل: 15840818
  • افراد آنلاين: 27 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات