برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم،مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷


مخترع ایرانی موفق به ساخت «سوند ادراری کپسول‌دار» شد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۸/۱۱

یک محقق ایرانی موفق به ساخت سوند ادراری کپسول‌دار شد که در پیشگیری از بروز عفونت‌های ادراری در میان بیماران موثر است.

دکتر محمد داستانی، دانش آ‌موخته دکتری پزشکی عمومی دانشگاه آزاد قم و مدرس انجمن دیابت تهران در گفت‌وگو یی اظهار کرد: به دلیل ماده بیهوشی که در حین جراحی به بیمار تزریق می‌شود، عضلات مثانه شل شده و تا چند ساعت پس از عمل، نوعی بی‌اختیاری ادراری را برای بیمار به همراه خواهد داشت. سوندها به وی کمک می‌کنند تا ادرار از مثانه خارج شود. البته استفاده از سوند در بیماران، معلولان و سالمندان و … به طور مداوم و طولانی مدت عفونت‌های ادراری را در پی خواهد داشت و حتی گاهی اوقات منجر به مرگ می‌شود.

وی ادامه داد: برای کاهش عفونت‌های ناشی از استفاده از سوندهای ادراری در بیماران، تحقیقات زیادی صورت گرفته است؛ به عنوان مثال عده‌ای از محققان برای حل این مشکل از آنتی‌بیوتیک و ذرات نانونقره در ترکیب سوندها استفاده کرده‌اند که موفق نبوده و به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

داستانی خاطرنشان کرد: برخی از بیماران سوندها را با خود حرکت می‌دهند که این تکان باعث می‌شود با برگشت ادرار، عفونت مجاری ادراری ایجاد شود.

وی درباره سوندهای طراحی شده خود گفت: این سوندها، دارای سه دریچه یک طرفه بوده که در قسمت خارجی سوند، داخل یک کپسول قرار می‌گیرند و مانع از برگشت ادرار می‌شوند؛ این امر باعث کاهش بروز عفونت‌ در میان بیماران خواهد شد‌.

مخترع سوند ادراری کپسول‌دار تصریح کرد: جنس سوندهای طراحی شده، همانند سوندهای رایج از پلاستیک قابل انعطاف (لاتکس) است.

داستانی در پایان با اشاره به این که سوند طراحی شده در سال 1386 در ایران و در سال 2011 در آمریکا ثبت اختراع شده است، گفت: سوند ادراری کپسول‌دار که در حال حاضر در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد، در جشنواره نوآوری و شکوفایی 1388 به عنوان یکی از 20 طرح برگزیده و در جشنواره علم تا عمل 1390 به عنوان اختراع برتر انتخاب شده است.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5793
  • بازديد ديروز: 9044
  • بازديد کل: 15836713
  • افراد آنلاين: 19 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات