خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷


میوه‌های ایرانی با برچسب خارجی!

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۲

رییس اتحادیه باغداران کشور اظهار کرد: به دلیل واردات بی‌رویه میوه و جایگزینی میوه‌های خارج از فصل، میوه‌های فصلی کشور که همیشه مورد استقبال بالا بودند با کاهش مصرف در بازار داخلی مواجه شده‌اند؛ به طوریکه خربزه ایرانی که جزو مرغوب‌ترین خربزه جهانی است با برچسب خربزه فرانسوی وارد بازار می‌شود تا شاید بازار بهتر و قیمت بالاتری داشته باشد.

وی ابراز عقیده کرد: این مشکل وقتی حادتر می‌شود که هزینه‌های تولید نیز بدون سیاست‌های حمایتی یکباره افزایش می‌یابد و قدرت رقابت صادراتی را نه تنها از محصول می‌گیرد بلکه قیمت خرید آن از سوی دلالان حتی هزینه تمام شده باغداران را تامین نمی‌کند و این گونه است که محصول در سردخانه‌ها رها می‌شود یا اصلا از درخت چیده نمی‌شود.

عنایت‌الله بیابانی گفت: درحالیکه خربزه و هندوانه دو محصول کیفی کشورمان هستند و هر ساله به میزان قابل توجهی صادر می‌شدند امسال به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و نداشتن رقابت صادراتی نه تنها صادرات آن کاهش یافته است بلکه در داخل هم بازار مناسبی ندارد.

به گفته بیابانی در این زمینه هیچگونه کنترل و نظارتی وجود ندارد و متاسفانه فرهنگ با واردات بی‌رویه استفاده از محصولات داخلی و ذائقه مردم تغییر کرده است.

به اعتقاد نایب رییس خانه کشاورز اشاعه مصرف محصولات خارجی، سیاست‌های ضد تولید است؛ به‌طور مثال انگور دانه درشت و گوشتی قرمز که مشابه انگور شیلی است در استان اصفهان تولید و کیلویی هزار و 500 تومان در بازار تهران عرضه می‌شود اما انگور شیلی کیلویی بیش از 10 هزار تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شوند.

در این میان جای سوال است درهای واردات به روی میوه‌های خارجی که گشوده است هیچ؛ میوه‌های ایرانی چرا باید با نام خارجی و با برچسب خارجی بازار داشته باشند و مصرف شوند؟ چرا باید هزینه‌های بالا، رقابتی بودن صادرات محصولاتی همچون خریزه را از ما بگیرد و سیاست حمایتی از تولید و صادرات هم وجود نداشته باشد علیرغم اینکه یکی از مزیت‌های کشورمان تولید صیفی‌جات است.

لازم به یادآوری است که طی سه ماهه نخست سال گذشته بیش از دو هزار تن پوست خربزه تازه، یخ‌زده و خشک‌کرده به ارزش 508 هزار و 427 دلار به کشورهای آلمان، امارات متحده عربی و ترکیه صادر شد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 2816
  • بازديد ديروز: 13630
  • بازديد کل: 15813822
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات