برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم،مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷


نگهداری بافت‌های زنده بدون فریز کردن

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۲/۰۹

عضو هیات علمی سازمان انتقال خون از شناسایی کارکردهای ناشناخته یک پروتیین خبر داد که به گفته وی با این یافته جدید، حفاظت و نگهداری بافت‌های زنده در دمای عادی میسر می‌شود.

 دکتر مهریار حبیبی رودکنار – مدیر گروه بیوتکنولوژی مرکز تحقیقات طب انتقال خون – با انجام تحقیقاتی در خصوص کارکردهای ناشناخته پروتئینی به نام «لیپوکالین 2» در بدن موجودات زنده این موضوع را دریافت که وجود میزان بالایی از این پروتئین در سلول‌ها، زنده ماندن و تکثیر آن‌ها را در دمای یخچال معمولی میسر می‌کند.

به طور معمول نگهداری سلول‌ها به مدت طولانی، مستلزم فریز کردن آن‌ها در نیتروژن مایع (دمای منفی 170 درجه سانتیگراد) به همراه ماده نگهدارنده DMSO است.

براساس یافته‌های این پژوهش، پروتئین «لیپوکالین 2» می‌تواند به عنوان عامل حفاظتی در مقابل سرما و گرما به کار رود.

حبیبی رودکنار خاطرنشان کرد: نگهداری سلول‌ یا بافت زنده اعم از عضو پیوندی یا خون در ازت مایع بسیار هزینه بر است؛ اما این یافته علمی می‌تواند در نگهداری بافت‌های زنده یا مقاوم سازی بدن در مقابل سرما و گرما تحول شگرفی پدید آورد.

وی افزود: این پروتیین در مقابل استرس‌های اکسیداتیو نیز مقاومت سلول‌ها را بالا می‌برد. این کارکرد به طور طبیعی نیز در بدن وجود دارد اما افزایش طبیعی آن در بدن محدود است و حضور این پروتیین بیش از مقادیر طبیعی مقاومت بیشتری به بافت‌ها می‌بخشد.

مدیر گروه بیوتکنولوژی مرکز تحقیقات طب انتقال خون یکی از مهمترین کاربردهای این پروتیین را در نگهداری بافت پیوندی دانست که سرما به آن آسیب می زند وگفت: امیدواریم به کمک این پروتیین بتوانیم سلول‌ها را از آسیب ناشی از استرس سرما در امان نگه داریم.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 6336
  • بازديد ديروز: 9363
  • بازديد کل: 15222037
  • افراد آنلاين: 26 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات