مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷


همه مردم صاحب کارت هوشمند می شوند

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۴

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه همه مردم تا پایان برنامه پنجم توسعه صاحب کارت هوشمند ملی می شوند، گفت: در زمینه

تجارت الکترونیک باید اعتراف کنیم که در مقایسه با کشورهای منطقه در جایگاه مناسبی قرار نداریم.

  رضا تقی پور در همایش ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی با بیان این مطلب افزود: فرهنگ سازی یکی از محورهای اساسی برای توسعه هر جامعه ای است.

وی عنوان کرد: در زمینه تجارت الکترونیک در مقایسه با کشورهای منطقه در جایگاه مناسبی قرار نداریم و در رابطه با این مسئله انتقادهایی وجود دارد.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه تجارت الکترونیک یک اقدام فرابخشی و نیازمند هماهنگی تمامی بخش هاست، تصریح کرد: سازمان ها و نهادهای کشور در تجارت الکترونیک با یکدیگر هماهنگ عمل نمی کنند که ناشی از ضعف ساختارها در کشور است.

تقی پور درباره توسعه ناکافی تجارت الکترونیک در کشور گفت: توسعه تجارت الکترونیک به نحوی که 20 درصد تجارت داخلی و 30 درصد تجارت خارجی باید به صورت الکترونیکی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: اگر شاخص های تجارت الکترونیک به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد، فاصله با اهداف کمی آشکار می شود و این مسئله نشان می دهد که راه سختی را در پیش داریم.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با اشاره به فعالیت های کارگروه فن آوری اطلاعات و ارتباطات دولت افزود: یکی از کمیته های تخصصی کارگروه کمیته تجارت الکترونیک است که مسوولیت آن با وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

تقی پور عنوان کرد: در تمامی قوانین، مقررات، آیین نامه ها و پروژه های ملی در این کمیته از بخش خصوصی، اصناف و اتحادیه ها استفاده می شود.

وی تصریح کرد: در گذشته هر درخواستی 6 ماه تا یک سال در دولت می ماند اما به دلیل اینکه در حال حاضر صف کارگروه خالی است هر درخواستی که از کمیته ها بیاید در کارگروه بررسی می شود که این مسئله نشان دهنده سرعت تنظیم و تصویب قوانین است.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با اشاره به الگوهای رشد اقتصادی مبتنی بر فن آوری اطلاعات گفت: توسعه سرمایه انسانی، بهبود کیفیت و گسترش تولیدات متنوع در این زمینه موثر هستند.

تقی پور افزود: ICT  به عنوان سرمایه فیزیکی در کنار دیگر عوامل تولید نقش آفرین است و موجب بهره وری می شود.

وی با تاکید بر اینکه تجارت الکترونیک باید در زیر مجموعه اقتصاد الکترونیکی تعریف شود، عنوان کرد: توسعه تجارت الکترونیک به تنهایی باعث تحرک در سایر بخش های اقتصادی خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات تصریح کرد: دسترسی مردم به اطلاعات، عدم نیاز به ایجاد شعبه های متعدد در شهرها، نیاز نداشتن به استخدام کارگر، ارزان بودن تکنولوژی های جدید نسبت به نیروی انسانی و مخارج مکان از جمله عواملی است که باعث ورود تجارت الکترونیک به اقتصاد شده است.

تقی پور در ادامه گفت: دسترسی به اطلاعات کم هزینه، پست الکترونیک و ارزانی اینترنت نسبت به امکانات دیگر باعث محبوبیت تجارت الکترونیک می شود.

وی با اشاره به بررسی های صورت گرفته در کشورهای همچون مالزی، کره جنوبی و ترکیه عنوان کرد: سیاست ها در توسعه تجارت الکترونیک مالزی باعث شده که این کشور در طول زمان کوتاهی اقتصاد خود را تغییر دهد.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات تصریح کرد: توسعه تجارت الکترونیک امکان تبدیل شدن مالزی هاب منطقه را فراهم کرده است و در سایه این امر 520 هزار شرکت متوسط خود را ساماندهی کرده و در عرصه تجارت فعال هستند.

تقی پور با بیان اینکه در کره جنوبی این سیاستها متفاوت تر بود، گفت: این کشور از نظر شاخص های فن آوری اطلاعات در ردیف نخست قرار دارد و در صد بالایی از تجارت در کره صورت می گیرد.

وی افزود: یکی از عوامل مهمی که باعث شد یک سوم از اقتصاد کره را ICT تشکیل دهد تجارت الکترونیک است که تبادلات مالی با سایر کشورها به سرعت انجام می شود.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات تصریح کرد: تعداد کارت های اعتباری شخصی در کره جنوبی به ازای هر نفر 4/4 است که البته این رقم به تنهایی شاخص خوبی نیست اما آن ها از این کارت ها برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند.

تقی پور با بیان اینکه ترکیه نسبت به مالزی و کره جنوبی در رتبه های پایین تری قرار دارد، گفت: براساس آماری که در زمینه توسعه تجارت الکترونیک سال 2009 منتشر شد کره جنوبی در رتبه 13، مالزی 36، ترکیه 43 و ایران 69 قرار دارد.

وی افزود: مباحث مربوط به تجارت الکترونیک در ایران از سالهای طولانی آغاز شده و باید اعتراف کنیم که این توسعه به کندی صورت گرفته است؛ با وجود اینکه سایر نهادهای موثر سعی داشتند رتبه و جایگاه ایران را بالا ببرند.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه شاهد رشد 190 درصدی توسعه تجارت الکترونیک در سال 89 نسبت به سال قبل از آن بودیم، عنوان کرد: این رشدها به صورت مقطعی گویای رشد دایمی نخواهد بود.

تقی پور تصریح کرد: در زمینه زیرساختهای فنی و اقتصادی امتیازهای بیشتری نسبت به سایر کشورها نداریم و که این زیرساخت ها  لازمه برنامه درست است و امیدواریم تا پایان برنامه پنجم توسعه مشکلات حل شود.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین راهبردهای توسعه تجارت الکترونیک دسترسی به زیرساخت ها، آگاه سازی و آموزش و توسعه مباحث قانونی و مقرراتی است.

وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه همه مردم تا پایان برنامه پنجم توسعه صاحب کارت هوشمند ملی می شوند، گفت: ایجاد کارت هوشمند ملی باعث تشخیص هویت افراد در فضای مجازی می شود.

تقی پور افزود: اگر در گذشته شناسنامه را به عنوان سند تشخیص هویت قرار می دادیم از این پس کارت هوشمند الکترونیکی جای خود را به شناسنامه می دهد و از اعتباری بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی تاکید کرد: بخش دولتی و خصوصی با توجه ویژه و به موقع تجارت الکترونیک باید رتبه کشور را در برنامه پنجم توسعه و نیز سند چشم انداز بالا ببرند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13195
  • بازديد ديروز: 10998
  • بازديد کل: 15498987
  • افراد آنلاين: 29 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات