خدایا! امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار میدهم و به تو توکل میکنم که چراغ هدایتگر راهم باشی

دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷


ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر کمک می کند

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۱۰/۲۲

یک کارشناس تغذیه گفت: ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر از روده کمک کرده و موجب به کارگیری این مواد معدنی در ساختمان استخوان ها و دندان ها می شود.

‘زیبا کاوه یی در خصوص کمبود ویتامین D و مشکلات آن افزود :کمبود ویتامین D در کودکان باعث نرمی استخوان و بیماری راشیتیسم شده که به صورت تغییر شکل استخوان های ستون فقرات، لگن و انحنای پاها دیده می شود .

وی ادامه داد :در کودکانی که دچار کمبود ویتامین D هستند ،ملاج دیرتر بسته می شود. دندان های آنها دیرتر ظاهر و زودتر فاسد می شود.

کارشناس تغذیه اضافه کرد: بزرگسالان هم ممکن است به علت کمبود ویتامین دچار نرمی استخوان شده که باعث درد مزمن استخوان ها به خصوص درناحیه کمر و پشت وخستگی مزمن می شود.

وی با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D زمینه برای پوکی استخوان را فراهم می کند،گفت : نورآفتاب وقتی به پوست بدن می تابد، ماده در زیر پوست می تواند ویتامین مورد نیاز بدن را بسازد.کمبود ویتامین در شهرها بیش از نواحی روستایی دیده می شود.

به گفته کاوه یی، دود،گرد وغبار، آلودگی هوا ، هوای ابری و استفاده از کرم های ضدآفتاب مانع رسیدن نورآفتاب به پوست بدن شده و درنتیجه ویتامین ساخته نمی شود.

وی به منابع غذایی ویتامینD اشاره کرد و گفت: بهترین منبع ویتامین D نور مستقیم آفتاب است. دراثر تابش اشعه خورشید به پوست ویتامین D در پوست تولید می شود . نورآفتاب از پشت شیشه این خاصیت را ندارد.

کاوه یی اظهار داشت: روغن کبد ماهی که به صورت دارو مصرف می شود نیز منبع غنی ویتامین Dمی باشد. جگر، تخم مرغ،کره و شیر و ماهی های چرب مثل ماهی آزاد،کپور ، قزل آلا، ساردین هم منابع خوبی از ویتامین D هستند. درصورتی که شیر غنی شده با ویتامین D در دسترس باشد، بخشی از ویتامین مورد نیاز بدن را تامین می کند.

وی گفت: برای پیشگیری از کمبود ویتامین D در کودکان ، لازم است که قطره A و D طبق دستور پزشک از روز پانزدهم پس از تولد تا حداقل یکسالگی به طور روزانه به کودکان داده شود. علاوه برآن روزانه 10 دقیقه دست وپا وصورت کودک باید در معرض نور مستقیم افتاب قرار گیرد .

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 3536
  • بازديد ديروز: 10280
  • بازديد کل: 15239753
  • افراد آنلاين: 28 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات