مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷


یارانه نقدی به ۶۰ هزار تومان افزایش می‌یابد؟

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۹/۲۸

مهمترین خبر یارانه‌ای که فردا منتشر می‌شود، چیست؟ روز سه‌شنبه قرار است همایش سال‌روز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با حضور رییس‌جمهوری برگزار شود و در آن علاوه بر تحلیل یک سال اقتصاد هدفمند، خبرهای تازه‌ای نیز درباره یارانه‌ها اعلام شود؛ خبرهایی که گویا پسوند “خوش” دارند و حول و حوش یارانه “نقدی” می‌چرخند. هرچند درباره “تغییر” رقم یارانه نقدی با قطعیت بیشتری می‌توان سخن گفت تا “افزایش” آن.

قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در حالی جشن یک‌سالگی خود را برگزار می‌کند که اغلب منتقدان و مخالفان مانند موافقان بر این عقیده‌اند که یک سال گذشته با کمترین تنش‌های اقتصادی ـ‌ اجتماعی همراه بود و به خوبی نشان داد که هر چند کشور به لحاظ زیرساختی در این حوزه دارای اشکالات متعددی است اما با همراهی مردم می‌تواند گام‌های بزرگی بردارد.

به اعتقاد وزیر اقتصاد و معاونش که دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها را برعهده دارد در شاخص‌های مختلف و بخش‌های گوناگون این طرح گام‌های برداشته شده در مسیری قابل پیش‌بینی حرکت کرده و امید را برای رسیدن به اهداف مورد نظر قانون حتی در کوتاه‌تر از زمان پنج سال بیشتر کرده است.

یکی از بخش‌های مهم این طرح، پرداخت یارانه نقدی بود که مخالفان زیادی ازجمله برخی نمایندگان مجلس داشته و دارد. پرداخت ماهانه 45 هزار و 500 تومان به هر نفر که بار مالی سنگینی را برای دولت به همراه داشته بعضا با این ابهام روبه‌رو می‌شد که تا کی تداوم خواهد داشت.

در میانه‌های امسال که انتقادها از یارانه نقدی بالا گرفت و حتی برخی از ته کشیدن بودجه دولت در پرداخت یارانه خبر می‌دادند، رییس‌جمهور در اظهار نظری اعلام کرد که دولت توان پرداخت تا سه برابر مبلغ کنونی را هم دارد. اما این موضوع هم مورد انتقاد نمایندگان مجلس و منتقدان قرار گرفت.

همین موضوع باعث شد که در آستانه یک ساله شدن اجرای طرح زمزمه‌هایی درباره تغییر در روش و یا میزان یارانه نقدی به گوش برسد. از طرفی فرزین ـ سخنگوی طرح تحول ـ چندین بار از بررسی قطع یارانه افراد پر درآمد خبر داد که همین موضوع نیز دستاویزی برای مخالفان بود که عنوان کنند دولت در زمینه تامین بودجه یارانه نقدی به مشکل برخورد کرده و در پی کم کردن یارانه بگیرهاست.

در زمینه تغییر یارانه نقدی این روزها سه گزینه مطرح است: نخست ثبات، یعنی تداوم پرداخت همان مبلغ سال اول در سال دوم به هر نفر. گزینه دوم، کاهش میزان یارانه نقدی به هر نفر و یا کاهش تعداد یارانه‌بگیرهاست که این گزینه هم با توجه به سخنان مسئولان ستاد هدفمندی محتمل‌تر از گزینه اول به نظر می‌رسد.

اما گزینه سوم که از افزایش میزان یارانه نقدی حکایت دارد، از سه مورد قبلی از احتمال وقوع بیشتری برخوردار است.

بررسی یک سال اقتصاد کشور از یک طرف و از سویی دیگر رفتار دولتمردان و دست‌اندرکاران یارانه‌ها نشان می‌دهد که آنها در اجرای طرح مصصم بوده و کمتر تمایل به عقب نشینی دارند. به همین منظور، به نظر می‌رسد خبر خوش یارانه‌ای که وعده داده شده و محتمل‌تر است، افزایش میزان یارانه نقدی به هر نفر باشد، مبلغی که گفته می‌شود به حدود 60 هزار تومان خواهد رسید، یعنی 14 هزار و 500 تومان بیشتر از میزان کنونی.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 5364
  • بازديد ديروز: 13049
  • بازديد کل: 15605738
  • افراد آنلاين: 22 نفر
  • ورودی گوگل: 1


تبلیغات

  
 

تبلیغات