برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم،مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷


یک دانشمند ایرانی راز چندین ساله ارتباط استرس و چاقی را فاش کرد

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۱۸

یک دانشمند ایرانی مقیم آمریکا از راز چندین ساله چگونگی ارتباط بین استرس و چاقی پرده برداشت.

دکتر ‘مهدی اخبارده’ پژوهشگر مرکز بالینی تحقیقات پزشکی واشنگتن گفت: چگونگی تاثیر استرس بر افزایش وزن در افراد، همیشه سوال مهمی در ذهن دانشمندان بوده است.
اکنون این دانشمند ایرانی با تحقیقات گسترده به راز شیمیایی این تاثیر پی برده است.
وی گفت: مطالعات نشان می دهد الگوهای ذاتی هر فرد یکی از عوامل تعیین کننده مشکلات پرخوری و اضافه وزن هستند، البته عامل دیگری نیز وجود دارد و آن ‘عوامل استرس زا’ است.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات نوین پزشکی، بررسی این موضوع که استرس از چه راه هایی می تواند باعث افزایش وزن در افراد شود، راهی برای شناخت شیمیایی افسردگی است.
دکتر اخبارده خاطر نشان کرد در استرس های کوتاه مدت به علت عملکرد اعصاب سمپاتیک و هورمون نور آدرنالین کاهش موقتی اشتها در افراد ایجاد می شود.
به گفته وی ‌این سازوکار از طریق کاهش میزان جریان خون و آنزیم های مربوطه در دستگاه گوارش در نتیجه تاثیر اعصاب و هورمون صورت می گیرد.
عضو انجمن رژیم درمانی آمریکا اظهار داشت: ولی در استرس های طولانی مدت، موضوع کاملا متفاوت است؛ به گونه ای که استرس هایی که فرد را دچار افسردگی می کند؛ به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب افزایش وزن می شود.
وی اضافه کرد: در استرس کوتاه مدت، افزایش سطح پلاسمایی هورمون کورتیزول باعث افزایش وزن از سه روش می شود. روش اول: تجزیه پروتئین ها و در نهایت کاهش و آتروفی ماهیچه های بدن مخصوصا دور شکم؛ روش دوم:‌ هورمون های لاغری از جمله هورمون رشد? تستسترون در سطح خون خاصیت بازخورد منفی دارد و روش سوم: به دلایل ناشناخته ای هورمون کورتیزول تجمع چربی در نواحی اطراف دور شکم را افزایش می دهد.
این فوق تخصص تغذیه بالینی خاطر نشان کرد از سوی دیگر مغز با مشارکت بدن برای متعادل نگه داشتن وضعیت بدن و حفظ تعادل زیست شیمیایی مغز که به علت ترشحات مکرر کورتیزول دچار اختلال کمبود ماده سروتونین شده است، اقدام به دریافت قابل ملاحظه ای کالری می کند تا شاید کمبود این ماده در مغز را جبران کند.
وی افزود: کاهش میزان سروتونین در مغز به هنگام افزایش کورتیزول فرضیه های متعددی دارد: یک فرضیه علت آن را تاثیر کورتیزول بر ژن های تولید کننده سروتونین در بین سلول های مغز می داند.
دکتر اخبارده اضافه کرد: فرضیه دیگری افزایش میزان خودکشی سلول ها در سطح بدن بویژه سلول های سروتونین ساز را مطرح می کند.
به گفته وی، جریان هر چه باشد هر دو دلیل مذکور هدفی یک سان دارند و آن کاهش میزان سروتونین در مغز است.
این پژوهشگر خاطر نشان کرد شاید دلیل تمایل ما به شیرینیجات و مواد غذایی در موقع استرس به علت خوشمزه بودن آنها نیست، بلکه بدن سعی دارد از این طریق یعنی حفظ تعادل زیست شیمیایی مغز روی پدال قرمز ماشین خسته استرس های مزمن و شدید پا بگذارد و یا از سویی افزایش سطح گلوکز در خون باعث افزایش تحریک پذیری سلول های مغزی به دریافت اسید آمینه تریپتوفان شود که این اسید آمینه در تولید سروتونین نقش مهمی را دارد.
وی ادامه داد: در حالت غیر مسقیم استرس های مزمن باعث ایجاد خلق افسرده در فرد شده و در نهایت این نوع افراد رغبت کمتری به فعالیت و تحرک دارند که این خود می تواند باعث کاهش سطح میزان سوخت و ساز بدن شده و افزایش وزن را به صورت غیر مستقیم به همراه داشته باشد.
به گفته وی، افراد در شرایط استرس زا با عجله غذا می خورند که این هم می تواند دلیلی دیگر باشد.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 2625
  • بازديد ديروز: 13630
  • بازديد کل: 15813631
  • افراد آنلاين: 23 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات