مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷


پنگوئن‌ها جفت خودرا با حس بویایی انتخاب می‌کنند

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۰۴

پنگوئن‌ها می‌توانند بوی جفت مادام‌العمر خود را استشمام و یکدیگر را در کلونی‌های پرجمعیت پیدا ‌کنند.

این امر همچنین پنگوئن‌ها را در شناسایی بوی خویشاوندان نزدیک برای جلوگیری از جفت‌یابی از میان هم‌تیرگانشان یاری می‌کند.

پیش از این، دانشمندان برخی از پرندگان دریایی را شناسایی کرده بودند که از حس بویایی خود برای استشمام غذا یا مکان آشیانه استفاده می‌کنند؛ اما آزمایشات بر روی پنگوئن‌های باغ‌وحش بروکفیلد در نزدیکی شیکاگو برای اولین بار نشان داد که این گونه حیوانی از حس بویایی برای تفاوت قائل شدن بین خویشاوندان و نزدیکان و بیگانگان استفاده می‌کند.

محققان دانشگاه شیکاگو در این آزمایش با دو گروه از پنگوئن‌های در خطر انقراض باغ‌وحش که در حدود 22 پرنده بودند، کار کردند. رفتار این پنگوئن‌ها در زمان آزمایش بوی یکدیگر که حاصل روغن موجود در غدد پاک‌کننده آنها بود، توسط این محققان ثبت شد. غدد نزدیک به دم این حیوان از خود روغنی دفع می‌کند که از آن برای تمیز کردن خود و همچنین به قصد بویایی استفاده می‌کند.

در یکی از آزمایشات، پنگوئن‌های جفت‌دار بیشتر بوی نزدیکان خود را بر بوی پنگوئن‌های غریبه ترجیح می‌دادند؛ در حالیکه در یک آزمایش دیگر، پنگوئن‌های بدون جفت، مدت زمان بیشتری به جست‌وجوی بوی پنگوئن‌های غریبه به نسبت خویشاوندان پرداختند.

به گفته محققان، برای پنگوئن‌هایی که مدت زیادی را در جست‌وجوی غذا در دریا می‌گذرانند، زمانی که به کلونی‌های پر جمعیت باز می‌گردند، بوها به عنوان یک شناسه هویتی عمل می‌کنند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 9825
  • بازديد ديروز: 10632
  • بازديد کل: 15538316
  • افراد آنلاين: 29 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات