مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷


پنگوئن ها چگونه جفت خود را انتخاب می کنند؟

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۶/۲۶

والدین شاه پنگوئن ها، برای بارورکردن تخم هایشان ، به مدت 14 ماه بر روی آنها می خوابند. در این مدت پیدا کردن غذا به نوبت توسط آنها صورت می گیرد به همین دلیل با هم بودن برای پنگوئن ها بسیار ضروری است. زیست شناسان در صددند تا به نحوه انتخاب جفت در بین پنگوئن ها که ازاهمیت زیادی برخوردار است، پی ببرند.

پروفسور استفان دابسون از مرکز ملی تحقیقات علمی در مون پولیه فرانسه در تحقیقاتش گفته است:” سعی دارم بفهم که چه چیزی یک پنگوئن را جذاب می کند. تحقیقات او بر روی این پرنده ها نشان می شد که پنگوئن ها اغلب در تلاشند تا پنگوئنی از جنس مخالف را شناسایی کنند.

پروفسور دابسون همچنین دریافته است که پنگوئن های نر دربخش جنوبی اقیانوس هند اغلب برای پیدا کردن جفتی ماده به شدت با هم رقابت می کنند. او و تیم تحقیقاتی اش پی بردند که در فصل جفت گیری پنگوئن ها در دسته هایی سه تایی در اطراف یکدیگر در حال خودنمایی هستند. تجزیه و تحلیل DNA نشان داده که از این سه پنگوئن غالبا دو پنگوئن نردر تعقیب پنگوئن ماده است.

پنگوئن ها برای جلب جفت رقصی انجام می دهند .در این حالت پنگوئن ها گردنشان را به اطراف تکان می دهند این حرکات مثل این است پنگوئن ها همدیگر را در آغوش گرفته اند. گاهی دو پنگوئن نر برای جلب جفت این رقص را انجام می دهند اما زمانی که هریک از این دو پنگوئن موفق به یافتن جفتش شد، دیگر پنگوئن نر از آنها جدا می شود.

تیم تحقیقاتی پروفسور دابسون که در بین آنها محققانی از مرکز اکولوژی مون پولیه فرانسه هم حضور دارند دریافته اند که لکه های زرد روشن برروی گوش پنگوئن ها نقشی مهم در جذابیت آنها دارد

محققان برای این که دریابند تا چه حد این لکه های زرد رنگ روی گوش پنگوئن ها در جذابیت آنها نقش دارند سایز و اندازه این لکه های زرد رنگ را مورد بررسی دقیق قرار داده اند .

براساس تحقیق انجام شده پنگوئن هایی که لکه های زردرنگ روی گوششان را سیاه کرده بودند از شانس کمتری در جفت یابی برخوردار بودند. در این تحقیق همچنین مشخص شده که پنگوئن های ماده ترجیح می دهند پنگوئن های نری را که این لکه زردرنگ در ناحیه گوششان بزرگتر است، انتخاب کنند. به گفته محققان به نظر می رسد هرچه میزان این لکه های زردرنگ بزرگتر باشد این حس را القا می کند که پنگوئن های نر ازتوانایی بیشتری در دفاع از جوجه ها و همچنین قلمروش در میان جمعیت پنگوئن ها برخوردار است.

دانشمندان امیدوارند که این تحقیقات بتواند اسرارتکاملی مربوط به این که چگونه این پرندگان قادرند جفتی مناسی برای خود انتخاب کنند را آشکار کند. دانشمندان همچنین امیدوارند تا اطلاعات بیشتری درباره رفتار طبیعی پنگوئن ها و این که چگونه آنها تحت تاثیر تغییرات محیطی قرار می گیرند، را به دست آورند.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 13866
  • بازديد ديروز: 11906
  • بازديد کل: 15554263
  • افراد آنلاين: 29 نفر
  • ورودی گوگل: 3


تبلیغات

  
 

تبلیغات