مشکل فکرهای بسته این است که دهانشان پیوسته باز است

یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷


پوکی استخوان بیماری خاموش

نوشته شده توسط Baran در تاریخ ۱۳۹۰/۰۷/۲۷

پوکی استخوان(استئوپروز) یا بیماری خاموش که در مراحل اولیه علامتی ندارد به کاهش توده استخوانی، ضعف و سست شدن بافت استخوانی گفته می شود که این حالت سرانجام به شکست استخوان منتهی خواهد شد.

پوکی استخوان به راحتی قابل تشخیص و درمان است و تشخیص این بیماری توسط پزشک و یا با اندازه گیری تراکم استخوان انجام می شود که انجام این سنجش بدون درد و حدود 15 دقیقه به طول می انجامد.
بر اساس این گزارش، در صورت تشخیص پوکی استخوان و با بکارگیری توصیه هایی دارویی و غیر دارویی می توان از پیشرفت پوکی استخوان و شکستگی استخوان که مهم ترین عارضه آن است پیشگیری کرد، همچنین رعایت رژیم غذایی، ترک مصرف دخانیات و فعالیت بدنی مناسب از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری می کند.
سن، جنس ، یائسگی، سابقه فامیلی، نژاد و عوامل ارثی، جثه بدنی، بیماریهای همراه، مصرف داروها، ورزش و فعالیت بدنی ، رژیم غذایی، مصرف دخانیات و الکل از جمله عوامل ایجاد کننده پوکی استخوان هستند.
متخصصان معتقدند که پوکی استخوان دارای علایمی از جمله، کاهش قد به میزان سه سانتی متر نسبت به دوران جوانی، قوز در ستون فقرات که به تازگی ایجاد شده و شکستگی در اثر صربه خفیف یا زمین خوردن جزیی است که افراد با دیدن این علایم باید به پزشک مراجعه کنند.
به گفته متخصصان حدود پنج درصد زمین خوردگی ها منجر به شکستگی می شود به همین دلیل شایع ترین علت شکستگی های ناشی از پوکی استخوان سقوط یا زمین خوردن است.
عواملی مثل موانع محیطی، نورکم، اختلال بینای، فراموشی، استفاده از داروهای خواب آور در افزایش احتمال سقوط و شکستگی نقش دارند.
به گفته متخصصان کنترل مناسب وزن، انجام فعالیت فیزیکی، کنترل مصرف داروهایی که سبب پوکی استخوان می شود از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند.

** مصرف بیش از حد داروها منجر به پوکی استخوان می شود
دکتر ‘محمود طباطبایی’ رییس انجمن پوکی استخوان ایران می گوید: مصرف بیش از حد داروها منجر به پوکی استخوان می شود که باید افراد در مصرف داروها دقت داشته باشند.
وی اضافه می کند: برخی از بیماریها از جمله دیابت و فشار خون و همچنین برخی از مشاغل که در معرض ضربه های سنگین هستند نیز ممکن است در این بیماری نقش داشته باشند.
طباطبایی ادامه می دهد: پوکی استخوان بیماری خاموشی است که نوع معمولی و عادی آن در پیری گریبانگیر افراد بشر می شود و این نوع بیماری از دهه چهارم عمر افراد بروز می کند که باز به نسبت جنسیت در زنان چهار تا پنج برابر بیشتر از مردان است.
وی با بیان اینکه استخوان سلول زنده ای است که دایما در حال ساخت، ترمیم و تخریب است، می گوید: استخوان انسان از سن 40 سالگی به بعد در جهت تخریب پیش می رود در حالی که تا قبل از 40 سالگی استخوان در جهت ساختن حرکت می کند.
طباطبایی با بیان اینکه زنان بعد از یائسگی بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند، می افزاید: گاه این بیماری از نظر ژنتیکی به فرد سرایت می کند و این بیماری در سفید پوستان بیش از سایر نژادها دیده شده است.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: تغذیه سالم مانع از بروز و یا تشدید این بیماری می شود.

به گفته وی،پرهیز از مصرف بی رویه داروها، پرهیز از مصرف الکل، دخانیات، اعتیاد و ضربه های متعدد از بروز این بیماری جلوگیری می کند.
طباطبایی توصیه می کند: افراد روزانه یک الی دو لیوان شیر بنوشند، مصرف کافی سبزیجات و میوه های تازه را در سبد غذایی خود قرار دهند و علاوه بر انجام ورزش مستمر در طول روز 10 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.
وی اضافه می کند: با بهبود روش زندگی و رعایت اصول بهداشتی می توان با این بیماری مقابله کرد و شانس امید به زندگی را افزایش داد هر چند که میزان امید به زندگی در کشورمان در مردان به 72 ودر زنان به 74 رسیده است اما باید این میزان با رعایت نکات بهداشتی افزایش یابد.
رییس انجمن پوکی استخوان ایران تاکید می کند: افراد مبتلا به پوکی استخوان بیشتر از ناحیه ران و ستون فقرات دچار شکستگی می شوند این در حالی است که آمار شکستگی ها در کشور ما نیز بالا است.
وی با بیان اینکه 80 درصد افراد مبتلا به پوکی استخوان در اثر شکستگی فوت یا معلول می شوند، می افزاید: در حال حاضر فعالیت هایی خوبی درجهت آگاه سازی مردم و آشنایی آن ها با پوکی استخوان با مشارکت مرکز تحقیقات پوکی استخوان بیمارستان شریعتی، اداره کل بیمارهای غیر واگیر وزارت بهداشت و شهرداریها انجام شده است.
طباطبایی با اشاره به اجرای طرح ملی پوکی استخوان در هفت استان کشور می گوید: در راستای آگاه سازی، پیشگیری و درمان پوکی استخوان شبکه سراسری پوکی استخوان کشور و مرکز تحقیقات پوکی استخوان تشکیل شد.
وی اضافه می کند: افراد با مراجعه به مرکز تحقیقات پوکی استخوان بیمارستان شریعتی می توانند به صورت رایگان در طرح سنجش تراکم استخوان شرکت کنند.
طباطبایی با بیان اینکه هزینه سنجش تراکم استخوان ارزان است، گفت: با این حال باید بیمه ها این آزمایش را تحت پوشش قرار دهند تا افراد حداقل سالی یک و یا دو سال یک بار این آزمایش را انجام دهند.

**پیاده روی روزانه از بروز پوکی استخوان جلوگیری می کند
دکتر ‘احمد لنکرانی’ یک فوق تخصص ارتوپد نیز در این باره گفت: در کنار تغذیه مناسب و جذب پروتئین های لازم برای بدن، نیم ساعت پیاده روی روزانه از بروز پوکی استخوان جلوگیری می کند.
وی درگفت و گو یی افزود: پوکی استخوان ضایعه ای قدیمی است که عوارض و علایم آن در طول چند سال اخیر شناخته شده است.
لنکرانی با بیان اینکه این بیماری بیشتر در زنان بعد از یائسگی و افراد مسن ایجاد می شود، می گوید: در افراد مسن باید تدابیر درمانی صورت گیرد و در طول سال این افراد مورد غربالگری و سنجش تراکم استخوان قرار گیرند.
لنکرانی درباره کاهش سن پوکی استخوان در ایران، می افزاید: این بیماری در سنین پایین و زیر 30 سال به ندرت اتفاق می افتد مگر افرادی که دچار بیماریهای کلیوی و کبدی هستند.
این متخصص تصریح می کند: البته افراد در هر سنی که باشند در صورتی که تغذیه مناسب نداشته باشند و پروتیئن و کلسیم لازم را دریافت نکنند به پوکی استخوان دچار می شوند.
وی با بیان اینکه مصرف شیر، سفیده تخم مرغ و گوشت در جلوگیری از پوکی استخوان تاثیر گذار است، می گوید:مصرف زیاد هیدروکربن ها و نوشابه های گازدار از عوامل ایجاد پوکی استخوان به شمار می آید.

Shareبرای دریافت جدیدترین کلیپ ها در ایمیلتان در گروه یاهو ما عضو شویدپاسخ دهیدتبلیغات

آمار سایت

  • تعداد مطالب: 3209
  • تعداد نظرات: 2044
  • بازديد امروز: 3842
  • بازديد ديروز: 8922
  • بازديد کل: 15868917
  • افراد آنلاين: 15 نفر
  • ورودی گوگل: 0


تبلیغات

  
 

تبلیغات